Hlavní informace
Katastr nemovitostí obsahuje kromě údajů o právech, poznámkách a upozorněních také tzv. jiné údaje katastru nemovitostí.
Změny jiných údajů katastru se zapisují nejen na základě ohlášení vlastníka nebo jiného oprávněného, ale do katastru nemovitostí se zapisují také z moci úřední.
Z moci úřední se jiný údaj do katastru zapíše
- na základě rozhodnutí, souhlasu nebo oznámení vydaného příslušným orgánem veřejné moci podle jiného právního předpisu, který zároveň stanoví orgánu veřejné moci povinnost zaslat rozhodnutí, souhlas nebo oznámení k zápisu do katastru katastrálnímu úřadu
- na základě právního předpisu, který přímo stanoví jiné údaje nebo jejich změny
Změna jiných údajů katastru nemovitostí se týká zejména zápisu staveb a vyznačení jejich obvodu do katastrální mapy, rozdělení pozemku, zpřesnění hranice pozemku, změny druhu a způsobu využití pozemku, údaje o způsobu ochrany nemovitostí atp.
Změna jiných údajů do katastru nemovitostí na žádost
Týká se vás to pokud
Jste vlastník nemovitosti nebo jiný oprávněný (jiným oprávněným může být pouze osoba oprávněná z práva, které se zapisuje do katastru), kterého se změna jiných údajů katastru nemovitostí dotýká, nebo jste byl osloven katastrálním úřadem.
Kdy službu řešit
Službu můžete řešit kdykoliv.
Vyřízení služby
Co potřebujete pokud službu řešíte
V řízení o změně jiných údajů katastru nemovitostí z moci úřední nebudete často muset předkládat žádné dokumenty. Pokud budete potřebovat komunikovat s úřadem a např. reagovat na jeho oznámení, je třeba, abyste se řídili správním řádem a dodržovali tak potřebné náležitosti.
V případě, že budete komunikovat s úřadem, z jakéhokoliv dokumentu, který budete zasílat, musí být zřejmé:
- která osoba dokument předkládá, jakému katastrálnímu pracovišti je určen, které věci se týká a co se navrhuje;
- dokument musí být podepsán, jinak ho nelze považovat za podání ve smyslu správního řádu;
- fyzická osoba uvede v dokumentu jméno, příjmení, datum narození a místo trvalého pobytu, popřípadě jinou adresu pro doručování;
- v podání souvisejícím s její podnikatelskou činností uvede fyzická osoba jméno a příjmení, popřípadě dodatek odlišující osobu podnikatele nebo druh podnikání vztahující se k této osobě nebo jí provozovanému druhu podnikání, identifikační číslo osob a adresu zapsanou v obchodním rejstříku nebo jiné zákonem upravené evidenci jako místo podnikání, popřípadě jinou adresu pro doručování;
- právnická osoba uvede v podání svůj název nebo obchodní firmu, identifikační číslo osob nebo obdobný údaj a adresu sídla, popřípadě jinou adresu pro doručování.
Kde a jak službu řešit
V případě, že bude třeba úřadu předat nějaké dokumenty, můžete tak učinit:
- osobně – listinnou formou i předáním přenosného technického nosiče dat
- poštou
Na webových stránkách Českého úřadu zeměměřického a katastrálního naleznete seznam všech katastrálních úřadů. Územní působnost, stejně jako informace o sídle katastrálního úřadu, katastrálního pracoviště a o úředních dnech a hodinách naleznete na jednotlivých stránkách katastrálních úřadů a pracovišť.
Pokud katastrální úřad obdrží listinu, na základě níž se do katastru zapisují změny jiných údajů, přezkoumá, zda je listina kompletní a případně vás vyzve k doplnění podání.
Je-li listina způsobilá k tomu, aby na základě ní byl proveden zápis změny jiných údajů, katastrální úřad zápis provede; jinak tomu, kdo listinu předložil, sdělí písemně důvody, pro které zápis proveden nebyl, a listinu mu vrátí.
Kolik budete platit
None
Doplňující informace
Jaký má služba benefit
Jiné údaje katastru nemovitostí jsou nezbytné pro kompletnost evidence katastru nemovitostí.
Možnosti odvolání
Proti postupu správního orgánu lze podat stížnost podle § 175 správního řádu nebo lze proti zásahu správního orgánu podat žalobu o ochraně před nezákonným zásahem podle § 82 a následující soudního řádu.
Legislativa
Sankce
Při podání ohlášení změny jiných údajů katastru nemovitostí vám nehrozí žádné sankce. Můžete se však dopustit přestupku podle § 57 zákona č. 256/2013 Sb., o katastru nemovitostí (katastrální zákon), pokud nesplníte povinnosti vlastníka nebo jiného oprávněného podle § 37 katastrálního zákona, když se na výzvu katastrálního úřadu nezúčastníte jednání nebo na toto jednání nevyšlete svého zástupce, nebo když nedoplníte ve stanovené lhůtě od doručení výzvy chybějící údaje nebo neodstraníte chyby ve vyhotovených listinách, které předkládáte k zápisu do katastru, nebo když neohlásíte katastrálnímu úřadu ve lhůtě do 30 dnů od jejich vzniku změny údajů katastru týkající se vaší nemovitosti.
Časté dotazy
Mohu někde zjistit, v jakém stavu se řízení na změnu jiných údajů právě nachází?
O každém řízení ke změně jiných údajů jsou uveřejňovány vybrané informace v bezplatné aplikaci
Nahlížení do katastru nemovitostí; v této aplikaci si tedy můžete (podle čísla jednacího) průběžně kontrolovat, v jakém stavu se řízení nachází.