Žádost o vydání povolení o dělení pozemků

Hlavní informace

Povolení dělení pozemku může stavební úřad vydat pouze na základě žádosti podané vlastníkem, resp. všemi vlastníky pozemku, který má být předmětem povolení nebo alespoň jedním z vlastníků s doložením souhlasu ostatních vlastníků pozemku. 

V případě veřejně prospěšné stavby nebo veřejně prospěšného opatření lze povolení dělení pozemku vydat i na základě žádosti stavebníka (souhlas není potřeba, je-li pro získání potřebných práv k pozemku nebo stavbě pro záměr stanoven zákonem účel vyvlastnění). 

Povolení dělení pozemku se nevydává, pokud je dělení schváleno pozemkovými úpravami.

Povolení dělení pozemku obsahuje ve výrokové části kromě obecných náležitostí podle správního řádu také: 

  • katastrální území, parcelní číslo a druh pozemku podle katastru nemovitostí, jehož se dělení týká,
  • určení nových hranic pozemků s vyznačením přístupu z veřejně přístupné pozemní komunikace ke každému pozemku,
  • podle potřeby též podmínky uvedené v závazné části závazného stanoviska dotčeného orgánu, popřípadě výsledek vyplývající z řešení rozporů; v rozhodnutí o dělení pozemku pro stavby dálnic, silnic I. třídy, drah, leteckých staveb a staveb s nimi souvisejících stanoví stavební úřad podmínku zřízení napojení nově vzniklých pozemků na veřejně přístupnou komunikaci.

Grafickou přílohou rozhodnutí o dělení pozemku je stavebním úřadem ověřená celková situace v měřítku katastrální mapy s vyznačením nových hranic pozemků a přístupu z veřejně přístupné pozemní komunikace na každý nově vytvořený pozemek; to neplatí v případě dělení pozemku pro stavby dálnic, silnic I. třídy, drah, leteckých staveb a staveb s nimi souvisejících, neboť k žádosti o dělení pozemku pro stavby dálnic, silnic I. třídy, drah, leteckých staveb a staveb s nimi souvisejících se nedokládá dopravní napojení na veřejně přístupnou komunikaci.

O povolení dělení pozemku lze požádat i v rámci žádosti o povolení záměru.
 

Týká se vás to pokud

Jste vlastníkem nebo spoluvlastníkem pozemku, který chcete rozdělit.

Kdy službu řešit

Službu lze řešit kdykoliv.

Vyřízení služby

Co potřebujete pokud službu řešíte

K zaslání žádosti poštou nebo podání osobně na podatelně je nutno mít vytištěný formulář žádosti, který je k dispozici na stránkách Ministerstva pro místní rozvoj. Součástí podání musí být rovněž přílohy, které jsou vyžadovány dle formuláře žádosti.

Žádost vlastníka, resp. všech vlastníků daného pozemku nebo alespoň jednoho z vlastníků obsahuje doložení souhlasu ostatních vlastníků dotčeného pozemku. Souhlas musí být vyznačen na situačním výkresu a musí obsahovat identifikační údaje a podpis vlastníka pozemku. Identifikačními údaji jsou u fyzické osoby jméno, příjmení, datum narození, adresa místa trvalého pobytu, a nemá-li ji, adresa bydliště; u právnické osoby jsou identifikačními údaji název, sídlo a identifikační číslo osoby, bylo-li přiděleno. 

K žádosti o povolení dělení pozemku se přikládá celková situace v měřítku katastrální mapy, včetně parcelních čísel, se zakreslením požadovaného dělení pozemku s vyznačením přímého přístupu z veřejné komunikace ke všem pozemkům, nebo přes pozemek nebo stavbu stejného vlastníka, anebo na základě jiného věcného práva k cizímu pozemku nebo stavbě.

Kde a jak službu řešit

Žádost na vyplněném formuláři včetně všech příloh lze zaslat poštou nebo podat osobně na věcně a místně příslušné stavební úřadu.

Kolik budete platit

Za vydání povolení o dělení pozemků je stanoven poplatek ve výši 1 000,- Kč.

Doplňující informace

Jaký má služba benefit

Samostatné využití pozemků vzniklých dělením, např. jako stavební pozemky pro záměry, které by na původním pozemku nebylo možné realizovat.

Možnosti odvolání

None

Legislativa

Sankce

None

Časté dotazy

None