Vydávání stejnopisů notářských zápisů

Hlavní informace

Notářský zápis nesmí být vydán nikomu (s výjimkou vydání notářského zápisu o závěti nebo dovětku jejímu pořizovateli). Účastníkům se vydávají stejnopisy notářského zápisu.

Stejnopis notářského zápisu je veřejnou listinu.

Stejnopisy notářských zápisů se vydávají účastníkům, není-li v notářském zápisu stanoveno jinak. Někomu jinému mohou být také vydány, jestliže všichni účastníci s tím souhlasí.

Stejnopisy notářských zápisů o osvědčení se však vydávají všem osobám, které prokáží právní zájem na vydání.

Notář, u kterého je uložen notářský zápis o povolání správce pozůstalosti nebo závěti obsahující povolání správce pozůstalosti nebo vykonavatele závěti, vydá po úmrtí zůstavitele stejnopis tohoto notářského zápisu každému, kdo mu prokáže právní zájem a úmrtí zůstavitele. Úmrtí lze prokázat pouze úmrtním listem nebo rozsudkem soudu o prohlášení za mrtvého nebo jejich úředně ověřeným opisem.

Za života zůstavitele lze z notářských zápisů o (jednostranných) právních jednáních pro případ smrti (např. závěť) vydat jen jejich opis (viz službu vydávání opisů notářských zápisů).

Týká se vás to pokud

Pokud jste účastníkem notářského zápisu o právním jednání, nebo osobou mající právní zájem na vydání notářského zápisu o osvědčení, můžete žádat vydání stejnopisu takového notářského zápisu.

Dále můžete po úmrtí zůstavitele a po prokázání právního zájmu, žádat vydání stejnopisu notářského zápisu obsahujícího povolání správce pozůstalosti nebo vykonavatele závěti.

Kdy službu řešit

Kdykoli po sepsání notářského zápisu.

V případě vydání stejnopisu notářského zápisu obsahujícího povolání správce pozůstalosti po úmrtí zůstavitele.

Vyřízení služby

Co potřebujete pokud službu řešíte

Požádat o vydání stejnopisu notářského zápisu můžete notáře, který notářský zápis sepsal, případně u kterého je uložen.

Žadatel se musí prokázat svou totožnost platným úředním průkazem (např. občanským průkazem, cestovním pasem) a pokud není účastníkem právního jednání, o kterém je notářský zápis, musí prokázat právní zájem.

V případě žádosti o vydání stejnopisu notářského zápisu o povolání správce pozůstalosti nebo závěti obsahující povolání správce pozůstalosti nebo vykonavatele závěti, musí žadatel prokázat též úmrtí zůstavitele úmrtním listem nebo rozsudkem soudu o prohlášení za mrtvého nebo jejich úředně ověřeným opisem.

Kde a jak službu řešit

Požádat o vydání stejnopisu notářského zápisu můžete notáře, který notářský zápis sepsal, případně notáře, u kterého je uložen.

Kolik budete platit

Odměna notáře je určena na základě vyhlášky č. 196/2001 Sb., o odměnách a náhradách notářů, správců pozůstalosti a Notářské komory České republiky (notářský tarif).

Za vydání stejnopisu notářského zápisu, je za každou započatou stranu účtována odměna 100 Kč bez DPH.

Doplňující informace

Jaký má služba benefit

Stejnopis je veřejnou listinou a má právní sílu originálu.

Možnosti odvolání

None

Legislativa

Sankce

None

Časté dotazy

None