Vydávání odborných a závazných stanovisek a dozor nad bezpečností vyhrazených technických zařízení

Hlavní informace

Technická inspekce České republiky posuzuje projektové dokumentace vyhrazených technických zařízení u projektových dokumentací staveb z hlediska bezpečnosti vyhrazených technických zařízení (VTZ). Dále posuzuje provozní dokumentaci vyhrazených technických zařízení nebo jejich částí z hlediska jejich bezpečnosti. Vyhodnocení činnosti se provádí podle obecně závazných právních předpisů, technických norem nebo aktuálních vědeckých a technických poznatků. Výsledkem je vydání odborného a závazného stanoviska.

Pro vydání stanoviska k úrovni provozovaných zařízení je nutno předložit a posoudit např. výkresy sestav a hlavních celků, popis, technické hodnoty a funkce zařízení, záznamy o provedených kontrolách, zkouškách a revizích, místní provozní řád, apod.

Technická inspekce České republiky při provádění dozoru nad bezpečností vyhrazených technických zařízení ve stanovených případech provádí prohlídky, řídí a vyhodnocuje zkoušky, kterými osvědčuje, zda vyhrazená technická zařízení a materiály použité k jejich zhotovení splňují požadavky předpisů o zajištění bezpečnosti technických zařízení. Účelem provádění prohlídky, řízení a vyhodnocení zkoušky zařízení je posouzení shody, zda jsou při zkouškách zařízení splněny požadavky bezpečnosti technických zařízení. Je prováděno porovnáním s příslušnými platnými právními předpisy a normami, s technickými pravidly, případně s technickými podmínkami výrobců. Je při tom brán zřetel na nejnovější poznatky rozvoje vědy a techniky v dané oblasti tak, jak byly deklarovány v odborných publikacích, vyjádřeních a stanoviscích Státního úřadu inspekce práce. Zkoušky jsou prováděny na vyhrazených technických zařízeních, která jsou smontována a převážně stavebně dokončena.

Týká se vás to pokud

Potřebujete či chcete uvést vyhrazené technické zařízení do provozu nebo se jedná o vyhrazené technické zařízení po opravě nebo rekonstrukci, kdy jednotlivé právní předpisy určují požadavek na vydání závazného a odborného stanoviska či pokud provozujete vyhrazené technické zařízení a chcete nezávisle ověřit jeho technický stav nebo posoudit dokumentaci k vyhrazenému technickému zařízení.

Kdy službu řešit

Žádost o vydání odborného a závazného stanoviska je možno podat kdykoli, kdy budete potřebovat, resp. chtít ověřit stav vyhrazeného technického zařízení.  

Vyřízení služby

Co potřebujete pokud službu řešíte

V případě podání žádosti o vydání odborného a závazného stanoviska je nutné vyplnit formulář.

Další podrobnosti jsou uvedeny na stránkách Technické inspekce České republiky.

Kde a jak službu řešit

Osobně lze podat žádost o vydání odborného a závazného stanoviska v místě sídla Technické inspekce České republiky nebo na libovolné pobočce.

Žádost o vydání odborného a závazného stanoviska lze zaslat i poštou na adresu sídla Technické inspekce České republiky nebo na libovolnou pobočku.

Kolik budete platit

Úhrada za vydání odborného a závazného stanoviska o tom, zda jsou při projektování, konstrukci, výrobě, montáži, provozu, obsluze, opravách, údržbě a revizi vyhrazených technických zařízení splněny požadavky bezpečnosti technických zařízení činí 2.000 Kč a za každou započatou hodinu při zpracování tohoto stanoviska 1.250 Kč.

Ve stanovených případech za provedení prohlídek, řízení a vyhodnocení zkoušek, kterými se osvědčuje, zda vyhrazená technická zařízení a materiály použité k jejich zhotovení splňují požadavky předpisů k zajištění bezpečnosti technických zařízení, a ve stanovených případech za potvrzení úspěšných výsledků zkoušek činí úhrada za každou započatou hodinu 1.250 Kč.

Doplňující informace

Jaký má služba benefit

Hlavním cílem služby je prostřednictvím ověření technického stavu vyhrazeného technického zařízení či ověření dokumentace k vyhrazenému technickému zařízení zajistit zvýšení bezpečnosti provozu vyhrazených technických zařízení s cílem zajistit co možná nejvyšší ochranu osob a předcházet možným nežádoucím stavům.

Benefitem je dodržení stanovených postupů, splnění zákonné povinnosti, vyhnutí se sankci.

Možnosti odvolání

Proti vyřízení žádosti o vydání odborného a závazného stanoviska může žadatel (tj. fyzická osoba, fyzická osoba podnikající či právnická osoba, která podala žádost o vydání odborného a závazného stanoviska) podat odvolání.

Legislativa

Sankce

None

Časté dotazy

Může Technická inspekce České republiky kontrolovat zaměstnavatele?

Provádění kontrol v oblasti vyhrazených technických zařízení spadá do kompetence Státního úřadu inspektorátu práce a oblastních inspektorátů práce, nikoli do působnosti Technické inspekce České republiky; Technická inspekce České republiky tedy kontrolovat zaměstnavatele nemůže.

Může Technická inspekce České republiky ukládat sankce?

Ukládat sankce za zjištěná porušení právních předpisů v oblasti vyhrazených technických zařízení spadá do kompetence Státního úřadu inspektorátu práce a oblastních inspektorátů práce, nikoli do působnosti Technické inspekce České republiky; Technická inspekce České republiky tedy sankce ukládat nemůže.

Může Technická inspekce České republiky zakázat provoz vyhrazeného technického zařízení?

Vydat, v zákonem stanovených případech, rozhodnutí o zákazu provozu vyhrazeného technického zařízení spadá do kompetence Státního úřadu inspektorátu práce a oblastních inspektorátů práce, nikoli do působnosti Technické inspekce České republiky. Technická inspekce České republiky tedy zakázat provoz vyhrazeného technického zařízení nemůže.