Voličský průkaz pro volby do Poslanecké sněmovny nebo do Senátu vydaný zastupitelským úřadem

Hlavní informace

Volič, který je zapsaný u zastupitelského úřadu ČR ve zvláštním seznamu voličů a nechce nebo nemůže volit ve volebním okrsku u tohoto zastupitelského úřadu, si může vyřídit voličský průkaz pro volby do Poslanecké sněmovny.

Na základě něho pak může ve volbách do Poslanecké sněmovny hlasovat v kterékoliv volební místnosti v zahraničí i na území ČR.

Ve volbách do Senátu nelze hlasovat v zahraničí. Volič, který je zapsaný u zastupitelského úřadu ČR ve zvláštním seznamu voličů, si může vyřídit voličský průkaz i pro volby do Senátu. S voličským průkazem je však třeba přijet na území ČR. Pokud nebydlíte na území ČR, můžete s voličským průkazem hlasovat v kterékoliv volební místnosti v rámci volebního obvodu, kde jsou volby do Senátu vyhlášeny. Jinak pouze ve volební místnosti podle místa vašeho trvalého pobytu.

Týká se vás to pokud

Jste-li volič zapsaný ve zvláštním seznamu voličů u zastupitelského úřadu ČR, který nechce nebo nemůže hlasovat ve volebním okrsku u tohoto zastupitelského úřadu, požádejte o voličský průkaz. Ve volbách do Senátu nelze hlasovat v zahraničí. S voličským průkazem je třeba přijet na území ČR.

Voličem ve volbách do Poslanecké sněmovny nebo Senátu je občan ČR, který alespoň druhý den voleb dosáhl věku 18 let. Ve druhém kole voleb do Senátu může volit i občan, který alespoň druhý den konání druhého kola voleb dosáhl věku 18 let.

Kdy službu řešit

Požádat o voličský průkaz můžete ode dne vyhlášení voleb do Poslanecké sněmovny nebo Senátu písemně nebo osobně:

  • písemná žádost musí být doručena nejpozději 7 dnů přede dnem voleb (tj. týden před volbami v pátek v 16:00 hodin)
  • osobně je možné požádat nejpozději 2 dny přede dnem voleb (tj. ve středu do 16:00 hodin).

Vyřízení služby

Co potřebujete pokud službu řešíte

Při osobní žádosti musíte prokázat

  • svou totožnost (zejména platným občanským průkazem nebo cestovním dokladem).

V písemné žádosti uveďte

  • jméno
  • příjmení
  • datum narození
  • adresu bydliště v zahraničí
  • způsob doručení, případně adresu pro doručení voličského průkazu
  • že žádáte o voličský průkaz pro volby do Poslanecké sněmovny nebo Senátu
  • žádost musí být opatřena úředně ověřeným podpisem.

Kde a jak službu řešit

Žádost podejte na zastupitelském úřadě, u kterého jste veden ve zvláštním seznamu voličů, tj. v místě vašeho bydliště v zahraničí.

Při osobní žádosti si nezapomeňte vzít doklad totožnosti (občanský průkaz nebo cestovní doklad).

Zaslaná písemná žádost musí obsahovat úředně ověřený podpis voliče.

Kolik budete platit

None

Doplňující informace

Jaký má služba benefit

S voličským průkazem pro volby do Poslanecké sněmovny nejste omezeni hlasovat pouze v místě svého bydliště v zahraničí. Pro hlasování si můžete vybrat kteroukoliv volební místnost v zahraničí nebo i na území ČR.

Stačí ve dnech voleb do Poslanecké sněmovny přijít do vybrané volební místnosti a předložit voličský průkaz.

Ve volbách do Senátu nelze na voličský průkaz hlasovat v zahraničí. Pokud nebydlíte na území ČR, můžete hlasovat v kterékoli  volební místnosti na území ČR v rámci volebního obvodu, kde jsou volby do Senátu vyhlášeny. Jinak pouze ve volební místnosti podle místa vašeho trvalého pobytu.

Možnosti odvolání

None

Legislativa

Sankce

None

Časté dotazy

Kdy obdržím voličský průkaz?
Zastupitelský úřad může voličský průkaz voliči předat nebo zaslat nejdříve 15 dnů přede dnem voleb. 
Může za mě požádat o voličský průkaz někdo jiný?
Ne. Při podání žádosti musí zastupitelský úřad zcela jednoznačně identifikovat, že o voličský průkaz žádáte právě vy.
V opačném případě by kdokoliv (např. i s vaší plnou moci) mohl o voličský průkaz vaším jménem požádat a tím vám znemožnit hlasování.
Může za mě převzít voličský průkaz někdo jiný?
 Ano. Pověřená osoba se musí prokázat plnou mocí s vaším ověřeným podpisem.
Jak hlasuji s voličským průkazem?
Vyberte si libovolnou volební místnosti v zahraničí nebo na území ČR (například nějakou nebližší podle aktuálního místa, kde se nacházíte).  Ve volbách do Senátu můžete hlasovat pouze na území ČR. Ve volební místnosti předložte okrskové volební komisi spolu s dokladem totožnosti i voličský průkaz. Okrsková volební komise si voličský průkaz ponechá a vydá vám hlasovací lístky spolu s úřední obálkou. Pro voliče hlasujícího na voličský průkaz platí jinak stejná pravidla jako pro ostatní voliče.
Co mám dělat, pokud jsem voličský průkaz ztratil, byl mi odcizen nebo mi nebyl doručen?
V takovém případě nemůžete hlasovat.

Aby se zabránilo dvojímu hlasování, není možné, aby byl jedné osobě vydán více než jeden voličský průkaz. Úřad totiž v praxi nemá žádné možnosti, jak by ověřil, že volič skutečně nemá původní voličský průkaz.Stanovená pravidla a jejich výklad jsou nastavena jednotně pro všechny voliče a mají zabránit jakékoliv možnosti dvojího hlasování ve volbách.

Jak mám postupovat, když chci voličský průkaz pro obě kola voleb do Senátu? Nebo naopak jen pro jedno kolo?
Pokud výslovně neuvedete, pro které kolo voleb do Senátu voličský průkaz žádáte, vydá vám zastupitelský úřad automaticky voličské průkazy dva – pro každé kolo jeden. Dejte si pozor, abyste použil správný voličský průkaz určený pro dané kolo voleb.
Kde získám další informace?
Na internetových stránkách Ministerstva vnitra.
S individuálními dotazy se obraťte na váš zastupitelský úřad, Ministerstvo zahraničních věcí nebo odbor voleb Ministerstva vnitra (volby@mvcr.cz).