Uznání osoby za osobu zdravotně znevýhodněnou

Hlavní informace

V případě nepříznivého zdravotního stavu můžete požádat o to, abyste byl uznán za osobu zdravotně znevýhodněnou. Osoba zdravotně znevýhodněná však není osobou invalidní, ale osobou, která má objektivně prokazatelné zdravotní komplikace, které však nejsou natolik závažné, aby mohl být přiznán invalidní důchod.

Týká se vás to pokud

Jste osoba, která má zachovánu schopnost vykonávat soustavné zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost, avšak schopnost být nebo zůstat pracovně začleněný, vykonávat dosavadní povolání nebo využívat dosavadní kvalifikaci či získat novou, je významně omezena. Zároveň příčinou tohoto omezení je dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav, který má trvat déle než rok, a podstatně omezuje vaše tělesné, smyslové nebo duševní schopnosti a tím i vaši schopnost pracovního uplatnění. 

U dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu se musí vždy jednat o podstatné omezení tělesných, smyslových nebo duševních schopností, jsou proto eliminovány lehčí funkční poruchy, které uvedené funkce podstatně neomezují. Funkční porucha, která podstatně omezuje uvedené schopnosti, musí mít také nepříznivý dopad na pracovní uplatnění. To znamená, že některá schopnost sice může být podstatně omezena z důvodu nepříznivého zdravotního stavu, který podle poznatků lékařské vědy má trvat déle než 1 rok, ale pokud nemá u konkrétní osoby nepříznivý dopad na schopnost pracovního uplatnění, využití nebo získání kvalifikace, nejedná se o dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav nezbytný pro přiznání statusu osoby zdravotně znevýhodněné.
Status osoby zdravotně znevýhodněné nemůžete získat, pokud u vás probíhá řízení o přiznání invalidního důchodu, nebo pokud jste již byl uznán invalidním v jakémkoliv stupni invalidity.

Kdy službu řešit

Žádost o uznání za osobu zdravotně znevýhodněnou můžete podat kdykoli (nejlépe po konzultaci s ošetřujícím lékařem), jestliže váš dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav, který má podle poznatků lékařské vědy trvat déle než rok, podstatně omezuje vaše tělesné, smyslové nebo duševní schopnosti a tím i vaši schopnost pracovního uplatnění.

Žádost může uplatnit jak občan České republiky, tak cizinec pracující na území České republiky, je-li starší 15 let a již ukončil povinnou školní docházku. Za osobu mladší 15 let žádost podává jeho zákonný zástupce.


 

Vyřízení služby

Co potřebujete pokud službu řešíte

Pro využití této služby musíte vždy uplatnit vlastnoručně podepsanou písemnou žádost s jasnou specifikací toho, oč žádáte, a se současným uvedením vašeho jména, příjmení, data narození a adresy či ID datové schránky. Kromě toho je nezbytné uvést také jméno a adresu lékaře primární zdravotní péče, popřípadě název a adresu poskytovatele zdravotních služeb, u něhož jste registrován.

  Žádost může mít podobu vlastnoručně podepsaného podání nebo podobu nepovinného předepsaného formuláře „Žádost o uznání za osobu zdravotně znevýhodněnou“.

Kde a jak službu řešit

1. krok

Žádost o uznání za osobu zdravotně znevýhodněnou můžete:

  • osobně podat u okresní správy sociálního zabezpečení, v Praze u Pražské správy sociálního zabezpečení a v Brně u Městské správy sociálního zabezpečení, která je příslušná podle místa trvalého pobytu (popřípadě podle místa hlášeného pobytu v České republice, jde-li o cizince),
  • poštou zaslat přímo na adresu příslušné správy sociálního zabezpečení dle místa trvalého pobytu (popřípadě podle místa hlášeného pobytu v České republice, jde-li o cizince).
  • Kontakty na jednotlivé správy sociálního zabezpečení naleznete na internetových stránkách České správy sociálního zabezpečení.
2. krok

Na základě podané žádosti dojde k zahájení procesu posuzování vašeho zdravotního stavu. O této skutečnosti obdržíte od příslušné správy sociálního zabezpečení písemnou informaci a zároveň budete požádán, abyste se podrobil vyšetření u ošetřujícího lékaře, a abyste vyplnil přiložený profesní dotazník obsahující informace o vaší kvalifikaci a době a druhu vykonávaných výdělečných činností. 

Posuzování zdravotního stavu pro účely přiznání statusu osoby zdravotně znevýhodněné provádí příslušná okresní správa sociálního zabezpečení posudkovým lékařem. Mezi podklady, na základě nichž lékař zdravotní stav posuzuje, patří:

  • podklady o vašem zdravotním stavu zpracované a poskytnuté vaším ošetřujícím lékařem
  • vámi předložené lékařské zprávy a nálezy, kterými disponujete a považujete je za významné
  • vámi vyplněný profesní dotazník 

Výsledkem procesu posouzení zdravotního stavu je posudek vypracovaný posudkovým lékařem pro účely řízení o uznání osoby zdravotně znevýhodněné.

3. krok

O uznání za osobu zdravotně znevýhodněnou rozhoduje okresní správa sociálního zabezpečení příslušná podle místa vašeho trvalého pobytu (u cizinců podle místa hlášeného pobytu v České republice) na základě výše uvedeného posudku. Lhůta pro vyřízení činí 30 dnů od doručení žádosti. Tato lhůta se však prodlužuje o dobu, po kterou je vyhotovován posudek. Lhůta pro vydání posudku činí 45 dnů. Současně se 30denní lhůta může prodloužit i o dobu došetřování rozhodných skutečností.

4. krok

Nedisponuje-li příslušná správa sociálního zabezpečení skutečnostmi, které jsou rozhodné pro rozhodnutí ve věci žádosti o uznání za osobu zdravotně znevýhodněnou, můžete být vyzván k jejich předložení. Povinností je vyhovět této výzvě do 8 dnů ode dne jejího doručení. Doložení či osvědčení těchto skutečností můžete učinit buďto osobně na okresní správě sociálního zabezpečení, která vám výzvu zaslala, nebo zasláním poštou na adresu této příslušné okresní správy sociálního zabezpečení anebo zasláním datovou zprávou do datové schránky této okresní správy sociálního zabezpečení či datovou zprávou s uznávaným elektronickým podpisem na adresu její elektronické podatelny.

5. krok

Jakmile má příslušná okresní správa sociálního zabezpečení všechny potřebné doklady, posoudí splnění podmínek pro uznání za osobu zdravotně znevýhodněnou a následně vydá rozhodnutí. 

  • Pokud podmínky splníte, zašle vám příslušná správa sociálního zabezpečení písemné rozhodnutí o uznání vaší osoby za osobu zdravotně znevýhodněnou, ve kterém uvede, od jakého data jste byl za tuto osobou uznán. Je to den, kterým toto rozhodnutí nabývá právní moci. 
  • Pokud podmínky nesplníte, příslušná správa sociálního zabezpečení vám zašle písemné rozhodnutí o zamítnutí vaší žádosti, ve kterém uvede důvody jejího zamítnutí.
6. krok

Byl-li vám status osoby zdravotně znevýhodněné přiznán, je platný do dne vyznačeného na posudku, resp. rozhodnutí. Doba platnosti se stanovuje zpravidla na 3 až 5 let, může být však stanovena i na dobu neurčitou. Status osoby zdravotně znevýhodněné se automaticky neobnovuje, musíte o něj tedy znovu požádat.

O statusu nemůže okresní správa sociálního zabezpečení rozhodovat zpětně. S ohledem na délku řízení je tedy vhodné podat žádost o jeho pokračování v dostatečném předstihu před termínem skončení jeho platnosti.

Kolik budete platit

None

Doplňující informace

Jaký má služba benefit

Získání statusu osoby zdravotně znevýhodněné, které má přispět k získání zaměstnání a uplatnění na trhu práce i navzdory nepříznivému zdravotnímu stavu. Zaměstnavatelům, kteří zaměstnávají osoby zdravotně znevýhodněné, pak stát poskytuje příspěvky prostřednictvím úřadu práce.

Přímo osoba, která je uznána za osobu zdravotně znevýhodněnou, díky tomuto statusu nezískává žádný nárok na poskytování peněžního příspěvku či dávky.

Možnosti odvolání

V případě, že osoba nesouhlasí s posudkem vypracovaným v rámci řízení o uznání za osobu zdravotně znevýhodněnou, musí počkat na vydání rozhodnutí, proti němuž lze podat odvolání. Odvolání proti posudku není možné.

Proti rozhodnutí pak lze podat odvolání ve lhůtě do 15 dnů od jeho doručení, a to u okresní správy sociálního zabezpečení, která jej vydala. O odvolání rozhoduje Česká správa sociálního zabezpečení. Rozhodnutí o odvolání vydává Česká správa sociálního zabezpečení do 30 dnů od doručení odvolání, tato lhůta se však opět prodlužuje o lhůtu stanovenou pro vydání posudku, která je 60 dnů. Lhůta může být případně i prodloužena o dobu, po kterou se došetřují rozhodné skutečnosti.

Legislativa

Sankce

None

Časté dotazy

None