Hlavní informace
Výplatu důchodu, která byla na žádost či z moci úřední zastavena, může Česká správa sociálního zabezpečení, jako plátce důchodu, na základě žádosti opět uvolnit.
- Byla-li vám výplata jakéhokoliv druhu důchodu zastavena z moci úřední (např. z důvodu, že jste nepřevzal 3 po sobě následující splátky důchodu, který je vám vyplácen v hotovosti; neohlásil jste České správě sociálního zabezpečení změnu adresy místa trvalého či jiného pobytu na území České republiky, případně bydliště v cizině), může k jejímu opětovnému uvolnění na základě vaší písemné žádosti dojít pouze tehdy, odpadl-li důvod, pro který byla výplata původně zastavena.
- Byla-li výplata starobního důchodu zastavena na základě vaší žádosti, můžete o její opětovné uvolnění požádat od libovolného data. Zastavením výplaty důchodu vám nárok na výplatu starobního důchodu nezaniká, můžete proto kdykoli požádat o doplacení důchodu za část doby či celou dobu, po kterou byla výplata na vaši žádost zastavena. Promlčecí doba činí u každé jednotlivé splátky 5 roků.
- O zastavení výplaty starobního důchodu a o její následné uvolnění je žádáno zpravidla se záměrem zvýšit si důchod za výkon další výdělečné činnosti. Procentní výměra starobního důchodu se zvyšuje o 1,5 % výpočtového základu za každých 90 dnů výdělečné činnosti zakládající účast na důchodovém pojištění vykonávané po vzniku nároku na tento důchod bez jeho pobírání, tj. po dobu zastavení výplaty starobního důchodu. Česká správa sociálního zabezpečení však vaše důvody, pro které žádáte o zastavení a následné uvolnění výplaty důchodu, nijak nezkoumá a nejste povinen je uvádět ani prokazovat.
Předčasný starobní důchod
Poživateli předčasného starobního důchodu, který ještě nedosáhl důchodového věku, avšak začal vykonávat výdělečnou činnost zakládající účast na důchodovém pojištění, výplata předčasného starobního důchodu do ukončení zaměstnání nebo dosažení důchodového věku nenáleží. Je tedy povinností příjemce předčasného starobního důchodu i jeho zaměstnavatele tuto skutečnost oznámit České správě sociálního zabezpečení nejpozději do 8 dnů. Česká správa sociálního zabezpečení následně výplatu důchodu z moci úřední zastaví. Po ukončení zaměstnání nebo při dosažení důchodového věku je pro opětovné uvolnění výplaty předčasného starobního důchodu nezbytné taktéž uplatnit žádost.
Bližší informace o:
- možnosti požádat o zastavení výplaty starobního důchodu naleznete u služby „Zastavení výplaty starobního důchodu na žádost - vyřizuje Česká správa sociálního zabezpečení“.
- možnosti požádat o zvýšení starobního důchodu za dobu výdělečné činnosti vykonávané po vzniku nároku na tento důchod bez jeho pobírání naleznete u služby „Úprava výše starobního důchodu za dobu výdělečné činnosti vykonávané po vzniku nároku na tento důchod bez jeho pobírání či pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně - žádost vyřizuje Česká správa sociálního zabezpečení“.
Týká se vás to pokud
Jste osobou, které byla Českou správou sociálního zabezpečení na její žádost či z moci úřední zastavena výplata důchodu, a nyní chcete, aby vám byla výplata vašeho důchodu opět uvolněna.
Kdy službu řešit
Byla-li výplata jakéhokoliv druhu důchodu zastavena z moci úřední, můžete o její uvolnění požádat, odpadl-li důvod, pro který byla Českou správou sociálního zabezpečení zastavena.
Byla-li po vzniku nároku na starobní důchod (u předčasného starobního důchodu po dosažení důchodového věku) výplata tohoto důchodu zastavena na vaši žádost, můžete o její uvolnění požádat od libovolného data.
Bylo-li účelem vzdání se výplaty starobního či předčasného starobního důchodu jeho budoucí zvýšení za další výdělečnou činnost, avšak vy jste neodpracoval alespoň 90 dnů a další výdělečnou činnost neplánujete, můžete si požádat o zpětné doplacení důchodu ode dne, kdy vám byla výplata důchodu na vaši žádost zastavena.
Vyřízení služby
Co potřebujete pokud službu řešíte
Pro využití této služby musíte uplatnit žádost o uvolnění výplaty důchodu v podobě vlastnoručně podepsaného podání v nepředepsané formě. Nezbytné je v podání jasně specifikovat, oč žádáte, a současně uvést vašeho rodné číslo, jméno, příjmení a adresu či ID datové schránky, na kterou má být zasláno rozhodnutí v dané věci.
V případě, že výplata starobního důchodu byla zastavena za účelem jeho budoucího zvýšení za další výdělečnou činnost, je možné o její následné uvolnění a úpravu důchodu požádat prostřednictvím
formuláře „Žádost o zastavení výplaty/uvolnění/úpravu starobního důchodu“ (tento formulář naleznete na
ePortálu České správy sociálního zabezpečení.
Byla-li výplata důchodu zastavena z moci úřední, je k požádání o její uvolnění nezbytné, aby již netrval důvod, pro který byla zastavena.
Byla-li výplata důchodu zastavena na žádost (nebo byla-li výplata předčasného starobního důchodu zastavena z moci úřední z důvodu výkonu výdělečné činnosti před dosažením důchodového věku a nebylo požádáno o její uvolnění před dosažením důchodového věku, ale až poté) je nutné do žádosti o uvolnění výplaty důchodu uvést i den, od něhož požadujete výplatu důchodu uvolnit.
Kde a jak službu řešit
Žádost o uvolnění zastavené výplaty důchodu (u starobního či předčasného starobního důchodu případně i o úpravu jeho výše za dobu výdělečné činnosti vykonávané po dobu zastavení výplaty) můžete:
- osobně uplatnit u okresní správy sociálního zabezpečení, v Praze u Pražské správy sociálního zabezpečení a v Brně u Městské správy sociálního zabezpečení, která je příslušná podle místa trvalého pobytu. Příslušná správa sociálního zabezpečení žádost následně bezodkladně postoupí k vyřízení České správě sociálního zabezpečení, která je kompetentní k rozhodování o ní.
- poštou zaslat přímo na adresu České správy sociálního zabezpečení.
Kolik budete platit
None
Doplňující informace
Jaký má služba benefit
Uvolnění výplaty důchodu.
Možnosti odvolání
Proti rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení ve věcech důchodového pojištění lze podat jako řádný opravný prostředek písemné námitky, a to do 30 dnů ode dne jeho oznámení účastníku řízení.
Legislativa
Sankce
None
Časté dotazy
None