Patentem lze chránit vynálezy (technická řešení), které jsou nové, jsou výsledkem vynálezecké činnosti a jsou průmyslově využitelné (viz služba
Jako majitel patentu nebo jako jiná osoba, která osvědčí právní zájem, můžete požádat Úřad průmyslového vlastnictví, aby rozhodl, zda předmět popsaný ve vaší žádosti (např. konkurenční výrobek) spadá do rozsahu ochrany určitého patentu. Tento proces se nazývá určovací řízení.
Podat žádost o určení můžete z pozice majitele patentu nebo jiné osoby, která osvědčí právní zájem.
Kdykoliv po udělení patentu.
Vyplněný formulář Z10 – Námitky, neplatnost, zrušení, výmaz, určení, ve kterém se identifikuje majitel daného patentu a majitel předmětu určení (či jejich zástupci). Formulář ve formátu PDF si můžete stáhnout na stránkách Úřadu průmyslového vlastnictví.
V rámci žádosti musíte popsat předmět určení, tedy předmět, o kterém má Úřad rozhodnout, zda spadá či nespadá do rozsahu určitého patentu. Mělo by jít o podrobný popis, výkresy a další prostředky pro co nejbližší ilustraci předmětu určení, aby mohl být srovnán s předmětem ochrany daného patentu.
Kromě popisu musíte osvědčit právní zájem na určovacím řízení.
Službu lze řešit osobně podáním na podatelně Úřadu průmyslového vlastnictví. K podání lze využít i poštovních služeb. Adresa Úřadu je následující:
Úřední hodiny podatelny najdete na stránkách Úřadu průmyslového vlastnictví.
Správní poplatek za podání žádosti o určení je 5 000 Kč.
Poplatky můžete uhradit v hotovosti v pokladně Úřadu, převodem z účtu nebo složenkou na č. účtu: 3711-21526001/0710.
Číslo přihlášky vynálezu je označeno: PV, čtyřmístným rokem podání, pomlčkou a pořadovým číslem (např.: PV 2000-156, 2008-1298).
Variabilní symbol (VS) se skládá z číslice 1 + ročník (čtyři místa) + pořadové číslo přihlášky.
Vyplněný formulář Z10 – Námitky, neplatnost, zrušení, výmaz, určení, ve kterém se identifikuje majitel daného patentu a majitel předmětu určení (či jejich zástupci). Formulář žádosti, který můžete elektronicky vyplnit a přímo online podat, naleznete v aplikaci e-portál Úřadu průmyslového vlastnictví.
V rámci žádosti musíte popsat předmět určení, tedy předmět, o kterém má Úřad rozhodnout, zda spadá či nespadá do rozsahu určitého patentu. Mělo by jít o podrobný popis, výkresy a další prostředky pro co nejbližší ilustraci předmětu určení, aby mohl být srovnán s předmětem ochrany daného patentu.
Kromě popisu musíte osvědčit právní zájem na určovacím řízení. Osvědčením právního zájmu je například výzva ke zdržení se neoprávněného porušování práv z patentu, které žadatel dostal od majitele patentu, nebo zájem žadatele o získání informací, zda by neporušoval práva z patentu uvedením svého výrobku na trh. Ze strany majitele patentu může být právním zájmem zjištění, zda výrobek na trhu neporušuje jeho práva před zahájením či v průběhu soudního řízení.
Žádost o určení se podává na Úřadu průmyslového vlastnictví. Elektronicky můžete žádost podat přímo na stránkách Úřadu průmyslového vlastnictví (e-portál ÚPV):
V systému elektronického podání zvolíte formulář Z10 – Námitky, neplatnost, zrušení, výmaz, určení.
Budete vyzváni k registraci či jednorázovému přihlášení, případně k přihlášení přes Identitu občana.
Vyplníte formulář Z10. Správnost vyplnění je možné si zkontrolovat pomocí tlačítka v sloupci na levé straně obrazovky. Tento sloupec slouží rovněž k navigaci ve formuláři.
Po vyplnění zvolíte jednu z následujících možností podání:
Správní poplatek za podání žádosti o určení je 5 000 Kč.
V případě, že podání odesíláte prostřednictvím aplikace pro elektronické podávání, aplikace sama vygeneruje příslušný variabilní symbol (tento variabilní symbol je uveden v PDF potvrzení o podání, které obdržíte po odeslání podání).
Poplatky lze hradit převodem (QR kód je uvedený v potvrzení o podání) na č. účtu: 3711-21526001/0710. Zaplatit můžete i v hotovosti v pokladně Úřadu, nebo složenkou.
Podáváte-li mimo aplikaci pro elektronické podávání, sestavte údaje pro platbu následujícím způsobem:
Číslo přihlášky vynálezu je označeno: PV, čtyřmístným rokem podání, pomlčkou a pořadovým číslem (např.: PV 2000-156, 2008-1298).
Variabilní symbol (VS) se skládá z číslice 1 + ročník (čtyři místa) + pořadové číslo přihlášky. Například pro PV 2000-156 je VS: 12000156, pro PV 2008-1298 je VS: 120081298.
Sleva na správním poplatku
Úřad sníží správní poplatek o 20 %, nejvýše však o 1 000 Kč, jsou-li splněny zákonné podmínky. Zjednodušeně řečeno, slevu získáte, pokud:
Díky určovacímu řízení můžete např. zjistit, že jsou porušována práva majitele daného patentu či že jsou porušována práva majitele předmětu určení.
Tak na základě rozhodnutí o předmětu určení můžete jako žadatel např. podat návrh na zrušení patentu (viz služba
V případě vydání rozhodnutí ve váš neprospěch můžete podat rozklad proti rozhodnutí Úřadu průmyslového vlastnictví ve lhůtě 1 měsíce od doručení rozhodnutí (viz § 68 odst. 1 zákona č. 527/1990 Sb. a popis služby
None
Ano, ale pouze v případě, že toto doplnění či přidání slouží k podpoře již uvedených skutečností či argumentů, např. pro lepší pochopení popisovaných skutečností. Ne. Předmětem žádosti o určení musí být vždy jeden konkrétní předmět určení. K tomuto jednomu předmětu určení bude vydáno jedno rozhodnutí. Ne. Žádost o určení se podává na konkrétní předmět určení a tomu odpovídá i jeden správní poplatek. Pokud žadatel chce změnit předmět určení, musí podat novou žádost a znovu zaplatit příslušný správní poplatek.