Hlavní informace
Starobní důchod může Česká správa sociálního zabezpečení, jako plátce důchodu, zvýšit na žádost za dobu výdělečné činnosti vykonávané po vzniku nároku na tento důchod bez jeho pobírání či pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně.
Předčasný starobní důchod
Na pojištěnce, který splnil podmínky nároku na předčasný starobní důchod (tj. podmínky § 31 zákona o důchodovém pojištění) a po dosažení důchodového věku vykonával výdělečnou činnost a nepobíral přitom tento důchod nebo invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně, se vztahují stejná pravidla jako na pojištěnce, který splnil podmínky nároku na řádný starobní důchod, uvedená u této služby. To znamená, že i tento pojištěnec může požádat o zvýšení předčasného starobního důchodu o 1,5 % výpočtového základu za každých 90 dnů výdělečné činnosti vykonávané po dosažení důchodového věku bez pobírání důchodu.
Týká se vás to pokud
Jste pojištěnec, který splnil podmínky nároku na řádný starobní důchod (tj. podmínky uvedené v § 29 odst. 1 nebo § 29 odst. 3 písm. a) zákona o důchodovém pojištění), a po vzniku nároku na tento důchod vykonáváte výdělečnou činnost zakládající účast na důchodovém pojištění (jste zaměstnán či podnikáte), současně s tím však nepobíráte tento důchod či invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně.
Existují 2 situace, v nichž splňujete podmínky pro nárok na starobní důchod, ale nepobíráte ho:
- Splnil jste podmínky pro nárok na starobní důchod, ale doposud jste žádost o tento důchod neuplatnil, a tudíž vám tento důchod nebyl prozatím přiznán.
- Na základě vámi uplatněné žádosti vám byl přiznán a vyplácen starobní důchod, avšak vy jste následně požádal o zastavení výplaty tohoto důchodu za účelem jeho budoucího zvýšení z důvodu výkonu výdělečné činnosti (bližší informace naleznete u služby „Zastavení výplaty starobního důchodu na žádost – vyřizuje Česká správa sociálního zabezpečení (sem vložit prolink na námi vyhotovený detailní popis služby).
Starobní důchod se zvyšuje za každých 90 kalendářních dnů výdělečné činnosti vykonávané po vzniku nároku na tento důchod bez jeho pobírání či pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně. Do těchto 90 dnů se však nezapočítávají doby neplaceného volna, neomluvené absence, dočasné pracovní neschopnosti, ošetřování člena domácnosti či doba pobírání dalších dávek nemocenského pojištění.
Kdy službu řešit
Vykonáváte-li výdělečnou činnost po vzniku nároku na starobní důchod (u předčasného starobního důchodu po dosažení důchodového věku), aniž by vám byl tento důchod přiznán a vyplácen.
Nechcete-li, aby se váš starobní důchod automaticky zvýšil výše uvedeným způsobem, musíte o to písemně požádat. Doba výdělečné činnosti vykonávaná po vzniku nároku na důchod (u předčasného starobního důchodu po dosažení důchodového věku) bez pobírání tohoto důchodu či invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně se pak přičte k době pojištění získané do vzniku nároku na tento důchod, a to v rozsahu, který si v žádosti určíte.
Byl-li vám již starobní důchod přiznán a vyplácen, avšak vy jste následně požádal o zastavení jeho výplaty, můžete o opětovné uvolnění výplaty a tím i o jeho zvýšení o 1,5 % za každých 90 dnů výdělečné činnosti vykonávané po vzniku nároku na důchod bez jeho pobírání požádat kdykoli.
Budete-li vykonávat výdělečnou činnost i při současném pobírání starobního důchodu, můžete následně požádat o zvýšení procentní výměry důchodu:
• o 0,4 % výpočtového základu za každých 360 kalendářních dnů výkonu výdělečné činnosti, pobíráte-li starobní důchod v plné výši (bližší informace naleznete u služby „Úprava výše starobního důchodu za dobu výdělečné činnosti vykonávané po vzniku nároku na tento důchod v souběhu s jeho pobíráním v plné výši - žádost vyřizuje Česká správa sociálního zabezpečení“ (sem vložit prolink na tuto námi vytvořenou službu).
• o 1,5 % výpočtového základu za každých 180 kalendářních dnů výkonu výdělečné činnosti, pobíráte-li starobní důchod ve výši poloviny (bližší informace naleznete u služby „Úprava výše starobního důchodu za dobu výdělečné činnosti vykonávané po vzniku nároku na tento důchod v souběhu s jeho pobíráním ve výši poloviny - žádost vyřizuje Česká správa sociálního zabezpečení“ (sem vložit prolink na tuto námi vytvořenou službu).
Vyřízení služby
Co potřebujete pokud službu řešíte
Žádost o uvolnění zastavené výplaty starobního důchodu a současně o jeho úpravu za výkon výdělečné činnosti musíte uplatnit písemně s jasnou specifikací toho, oč žádáte, a s uvedením data, od něhož žádáte výplatu důchodu uvolnit, vašeho rodného čísla, jména, příjmení a adresy či ID datové schránky, na kterou má být zasláno rozhodnutí v dané věci.
V tomto bodu uvedené informace neplatí v případě, kdy vykonáváte výdělečnou činnost po vzniku nároku na starobní důchod, aniž by vám byl tento důchod přiznán a vyplácen, neboť tehdy dochází ke zvýšení automaticky spolu s rozhodováním o žádosti o přiznání starobního důchodu (viz bod „Kdy službu řešit“).
Kde a jak službu řešit
- Osobně uplatnit u okresní správy sociálního zabezpečení, v Praze u Pražské správy sociálního zabezpečení a v Brně u Městské správy sociálního zabezpečení, která je příslušná podle místa trvalého pobytu. Příslušná správa sociálního zabezpečení žádost následně postoupí k vyřízení České správě sociálního zabezpečení, která je kompetentní k rozhodování o ní.
- Poštou zaslat přímo na adresu:
České správy sociálního zabezpečení
Vykonáváte-li výdělečnou činnost po vzniku nároku na starobní důchod, aniž by vám byl tento důchod přiznán a kdykoli vyplácen, informace o zvýšení důchodu o 1,5 % za každých 90 kalendářních dnů této výdělečné činnosti bude součástí rozhodnutí o přiznání starobního důchodu.
Kolik budete platit
Úkony provedené osobně zpoplatněny nejsou.
Doplňující informace
Jaký má služba benefit
Možnost zvýšení starobního důchodu dle dalších příjmů a využití zákonných možností zvýšení starobního důchodu.
Možnosti odvolání
Proti rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení ve věcech důchodového pojištění lze podat jako řádný opravný prostředek písemné námitky, a to do 30 dnů ode dne jeho oznámení účastníku řízení.
Legislativa
Sankce
None
Časté dotazy
None