Registrace přihlášky k registraci pro volby do Senátu

Hlavní informace

Pokud chtějí politické strany nebo politická hnutí, případně jejich koalice, přihlásit kandidáty pro volby do Senátu, je třeba, aby v zákonné lhůtě podaly přihlášku k registraci a její zákonem stanovené náležitosti u příslušného pověřeného obecního úřadu v sídle volebního obvodu.

Podáním přihlášky k registraci je zahájen registrační proces.

Kandidovat může i nezávislý kandidát.

Týká se vás to pokud

Chcete navrhnout kandidáta pro volby do Senátu.

Kandidáty mohou přihlašovat politické strany a politická hnutí, které jsou registrované na Ministerstvu vnitra, jejichž činnost nebyla pozastavena, a jejich koalice, a to pouze prostřednictvím zmocněnce.

Kandidovat může i nezávislý kandidát, ten podává přihlášku k registraci sám.

Kdy službu řešit

Přihláška k registraci  se podává příslušnému pověřenému obecnímu úřadu v sídle volebního obvodu nejpozději 66 dnů přede dnem voleb do 16.00 hod.

V této lhůtě musí být přihláška k registraci pověřenému obecnímu úřadu v sídle volebního obvodu  doručena. Nestačí její podání na poště.
Lhůty podle volebního zákona nelze prodloužit ani prominout jejich zmeškání.

Odstranit vady přihlášky k registraci, případně doplnit nezbytné náležitosti, je nutné nejpozději do 50 dnů přede dnem voleb do 16.00 hod.

Pověřený obecní úřad v sídle volebního obvodu rozhodne o registraci bezvadné přihlášky k registraci 49 dnů přede dnem voleb do Senátu. 

Vyřízení služby

Co potřebujete pokud službu řešíte

Přihlášku k registraci musí podat zmocněnec a nezávislý kandidát v listinné podobě. Může ji předat příslušnému pověřenému obecnímu úřadu v sídle volebního obvodu osobně nebo ji zaslat poštou.

Na přihlášce k registraci je vyžadován podpis zmocněnce a současně osoby oprávněné jednat jménem politické strany nebo politického hnutí (v případě koalice podpisy všech osob oprávněných jednat jménem politických stran či hnutí tvořících koalici). Pouze přihláška k registraci se všemi nezbytnými podpisy je podána bezvadně.

Přihláška k registraci obsahuje:

  • jméno a příjmení kandidáta, pohlaví, věk ke druhému dni voleb, jeho povolání, obec, kde je přihlášen k trvalému pobytu,
  • název politické strany, politického hnutí nebo koalice, která kandidáta přihlašuje k registraci, nebo údaj, že jde o nezávislého kandidáta; v případě koalice se uvede její složení,
  • číslo a sídlo volebního obvodu, ve kterém kandiduje,
  • příslušnost kandidáta k politické straně nebo politickému hnutí, nebo údaj, že kandidát je bez politické příslušnosti,
  • jde-li o koalici, název politické strany nebo politického hnutí, které kandidáta navrhlo,
  • podpis zmocněnce politické strany, politického hnutí nebo koalice,
  • jméno a příjmení, označení funkce a podpis osoby oprávněné jednat jménem politické strany nebo politického hnutí; v případě koalice jména a příjmení, označení funkcí a podpisy všech osob oprávněných jednat jménem všech politických stran a politických hnutí, které ji tvoří; podává-li přihlášku nezávislý kandidát, připojí svůj podpis.

K přihlášce k registraci musí být připojeno:

  • doklad o státním občanství,
  • vlastnoručně podepsané prohlášení kandidáta,
  • určení zmocněnce, případně náhradníka zmocněnce, podává-li přihlášku k registraci politická strana, hnutí či koalice – uvede jeho jméno, příjmení a místo, kde je přihlášen k trvalému pobytu,
  • potvrzení o složení kauce 20 000 Kč,
  • nezávislý kandidát dále připojí petici podporující jeho kandidaturu, která musí být podepsána alespoň 1 000 oprávněných voličů z volebního obvodu, kde kandidát kandiduje, s uvedením jejich jména, příjmení, data narození a adresy místa trvalého pobytu; chybí-li některý z uvedených údajů nebo je uveden neúplně nebo nepodepsal-li se volič, podpis se nezapočítává; v záhlaví petice a v záhlaví na každém jejím očíslovaném podpisovém archu se uvede skutečnost, že petice je určena na podporu kandidatury nezávislého kandidáta, jeho jméno a příjmení, rok narození, číslo a sídlo volebního obvodu, do kterého kandidát kandiduje, a rok konání voleb.

Podrobnější informace naleznete na internetových stránkách Ministerstva vnitra nebo příslušného registračního úřadu (pověřeného obecního úřadu v sídle volebního obvodu).

Kde a jak službu řešit

Přihlášku k registraci je třeba doručit poštou nebo osobně pověřenému obecnímu úřadu v sídle volebního obvodu.

Kolik budete platit

None

Doplňující informace

Jaký má služba benefit

Politická strana, politické hnutí nebo koalice se účastní politické soutěže ve volbách.

Navržený kandidát se stává kandidátem pro volby do Senátu.

Možnosti odvolání

Pověřený obecní úřad ve lhůtě 49 dnů přede dnem voleb do Senátu rozhodne o registraci přihlášky k registraci, a to jedním z uvedených způsobů:

  • zaregistruje ji, splňuje-li všechny zákonné podmínky nebo
  • odmítne ji, nesplňuje-li všechny zákonné podmínky.

Proti rozhodnutí se může nezávislý kandidát, politická strana, politické hnutí nebo koalice, která podala přihlášku k registraci, do 2 dnů od doručení rozhodnutí domáhat ochrany u Nejvyššího správního soudu.

Legislativa

Sankce

None

Časté dotazy

Kdo může být kandidátem?
Občan ČR, který:
  • alespoň druhý den voleb dosáhne věku 40 let a
  • není ve dnech voleb omezen ve svéprávnosti k výkonu volebního práva.