Hlavní informace
Chce-li ve volbách do zastupitelstev obcí kandidovat volební strana, je povinna v zákonné lhůtě podat příslušnému registračnímu úřadu kandidátní listinu.
Volebními stranami jsou registrované politické strany a politická hnutí, jejichž činnost nebyla pozastavena, a jejich koalice, nezávislí kandidáti, sdružení nezávislých kandidátů nebo sdružení politických stran nebo politických hnutí a nezávislých kandidátů.
Podáním kandidátní listiny je zahájen registrační proces.
Týká se vás to pokud
Jste-li volební strana a chcete kandidovat ve volbách do zastupitelstev obcí.
Volební strana, s výjimkou nezávislého kandidáta, činí úkony ve volebních věcech pouze prostřednictvím svého zmocněnce určeného na kandidátní listině.
Kdy službu řešit
Kandidátní listiny musí být příslušnému registračnímu úřadu doručeny nejpozději 66 dnů přede dnem voleb do 16:00 hod.
V této lhůtě musí být kandidátní listiny příslušnému registračnímu již doručeny. Nestačí podání na poště. Lhůty podle volebního zákona nelze prodloužit a nelze u nich ani prominout jejich zmeškání.
Do 60. dne přede dnem voleb do 16:00 hod. může zmocněnec doplnit do kandidátní listiny další kandidáty či vzájemně měnit jejich pořadí.
Odstranit vady kandidátní listiny, případně doplnit nezbytné dokumenty, je nutné nejpozději 53 dnů přede dnem voleb do 16:00 hod.
Příslušný registrační úřad pak rozhodne o registraci kandidátní listiny 48 dnů přede dnem voleb.
Vyřízení služby
Co potřebujete pokud službu řešíte
Kandidátní listinu musí podat zmocněnec (bude-li kandidovat volební strana typu nezávislý kandidát, podává kandidátní listinu právě nezávislý kandidát, neboť tento typ volební strany zmocněnce nemá).
Může jí podat datovou schránkou nebo e-mailem opatřeným uznávaným elektronickým podpisem.
Na kandidátní listině je vyžadován podpis zmocněnce (kandiduje-li nezávislý kandidát pak podpis nezávislého kandidáta). U všech volebních stran (s výjimkou nezávislého kandidáta a sdružení nezávislých kandidátů) současně podpis osoby oprávněné jednat (v případě koalice podpisy osob politických stran či hnutí tvořících koalici). Pouze kandidátní listina se všemi nezbytnými podpisy je podána bezvadně.
Kandidátní listina obsahuje:
- název zastupitelstva obce,
- označení volebního obvodu (jsou-li volební obvody vytvořeny),
- název volební strany a označení, o jaký typ volební strany se jedná, s případným uvedením názvu politických stran a politických hnutí,
- požadované údaje o kandidátech a jejich pořadí,
- údaje o zmocněnci, příp. i o jeho náhradníkovi,
- podpis zmocněnce (podává-li kandidátní listinu nezávislý kandidát, podpis nezávislého kandidáta),
- údaje a podpis osoby oprávněné jednat (neuvádí se v případě, podává-li kandidátní listinu volební strana typu nezávislý kandidát či sdružení nezávislých kandidátů); v případě koalice údaje a podpisy osob oprávněných jednat jménem politických stran a politických hnutí, které ji tvoří.
Ke kandidátní listině musí být připojeno:
- vlastnoručně podepsaná prohlášení všech kandidátů,
- podává-li kandidátní listinu volební strana typu nezávislý kandidát či sdružení nezávislých kandidát, musí být dále přiložena petice podepsaná voliči podporující kandidaturu těchto volebních stran.
Podrobnější informace naleznete na stránkách Ministerstva vnitra.
Kde a jak službu řešit
Kandidátní listinu přineste nebo zašlete příslušnému registračnímu úřadu.
Kolik budete platit
None
Doplňující informace
Jaký má služba benefit
Volební strany se zúčastní kandidatury ve volbách do zastupitelstev obcí.
Možnosti odvolání
Registrační úřad, ve lhůtě 48 dnů přede dnem voleb, rozhodne o registraci kandidátní listiny, a to jedním z uvedených způsobů:
- zaregistruje jí, splňuje-li kandidátní listina všechny zákonné podmínky,
- škrtne na kandidátní listině toho kandidáta, který nesplňuje zákonné podmínky, a kandidátní listinu zaregistruje bez něj,
- odmítne kandidátní listinu.
Proti rozhodnutí se může volební strana, která podala kandidátní listinu, a u škrtnutí kandidáta i tento kandidát do 2 dnů od doručení rozhodnutí domáhat ochrany u soudu.
Legislativa
Sankce
None
Časté dotazy
Kdo může být kandidátem?
Kandidátem může být občan obce, resektive volič, kterým je:
- státní občan České republiky,
- který alespoň ve druhý den voleb dosáhl věku nejméně 18 let,
- a je v den voleb přihlášen k trvalému pobytu v této obci.
Obdobně též platí i pro občana z jiného členského státu EU, který je držitelem potvrzení o přechodném pobytu na území nebo držitelem povolení k trvalému pobytu v obci.
Kandidát nesmí mít překážku ve výkonu volebního práva, tj. zákonem stanovené omezení osobní svobody z důvodu výkonu trestu odnětí svobody a omezení svéprávnosti k výkonu volebního práva.
Maximálně kolik kandidátů může být uvedeno na kandidátní listině?
Na kandidátní listině může být uvedeno nejvýše tolik kandidátů, kolik činí počet volených členů do příslušného zastupitelstva obce.
V obcích, kde se má volit 7, a méně členů zastupitelstva obce, může být na kandidátní listině uvedeno nejvýše tolik kandidátů, kolik činí počet volených členů do příslušného zastupitelstva obce zvýšený o jednu třetinu a zaokrouhlený na celé číslo dolů.