Hlavní informace
Prohlašování archeologických nálezů za kulturní památky.
Týká se vás to pokud
Je třeba konkrétnímu archeologickému nálezu poskytnout ochranu jako kulturní památce.
Kdy službu řešit
Kdykoli.
Vyřízení služby
Co potřebujete pokud službu řešíte
Řízení lze zahájit výlučně na základě podnětu Akademie věd ČR.
Kde a jak službu řešit
Řízení ve věci prohlášení za kulturní památku vede Ministerstvo kultury, kterému lze adresovat podnět k prohlášení věci nebo stavby za kulturní památku. Bližší kontakty na Ministerstvo kultury jsou uvedeny na jeho webových stránkách.
Kolik budete platit
None
Doplňující informace
Jaký má služba benefit
Rozhodnutí o tom, zda konkrétní archeologický nález má znaky kulturní památky.
Možnosti odvolání
Řádným opravným prostředkem je rozklad, který se podává na Ministerstvu kultury. O rozkladu rozhoduje ministr kultury na návrh rozkladové komise Ministerstva kultury.
Legislativa
Sankce
Pokud vlastník nechrání věc nebo stavbu před poškozením, zničením nebo odcizením od zahájení řízení o prohlášení věci nebo stavby za kulturní památku nebo nesplní oznamovací povinnost, týkající se vyžádaných informací o věci nebo stavbě nebo informací o zamýšlených změnách takové věci nebo stavby), hrozí mu pokuta až do výše 2 000 000 Kč.
Časté dotazy
Kdo může být iniciátorem prohlášení archeologického nálezu za kulturní památku?
Prohlášení archeologického nálezu za kulturní památku iniciuje výlučně Akademie věd České republiky.
Jak řízení o prohlášení archeologického nálezu za kulturní památku probíhá?
Řízení o prohlášení archeologického nálezu za kulturní památku zahajuje Ministerstvo kultury zásadně z moci úřední. V řízení o prohlášení archeologického nálezu za kulturní památku se procesně postupuje podle zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, a dále podle § 3 zákona o státní památkové péči. V řízení o prohlášení si Ministerstvo kultury opatřuje zejména vyjádření krajského úřadu, obecního úřadu obce s rozšířenou působností a Národního památkového ústavu, který je odbornou organizací státní památkové péče. Cílem řízení je zjištění, zda archeologický nález vykazuje znaky kulturní památky, které jsou stanoveny v § 2 zákona o státní památkové péči.
Je možné prohlásit archeologický nález za kulturní památku bez vědomí jeho vlastníka?
Ne, toto je zcela vyloučeno. Vlastníkovi Ministerstvo kultury vždy oznamuje zahájení řízení a dává mu samozřejmě možnost se v řízení vyjadřovat, navrhovat důkazy a seznamovat se se shromážděnými podklady.
Lze za kulturní památku samostatně prohlásit pouze stavbu, která je dle občanského práva součástí pozemku?
Ano, lze. Na rozdíl od občanského práva zákon o státní památkové péči umožňuje nakládat se stavbou samostatně, i když je podle zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, součástí pozemku. Stavba prohlášená za kulturní památku bude podle § 2 odst. 2 zákona o státní památkové péči nemovitou kulturní památkou. Příkladem může být kaplička v polích. Obdobně lze za kulturní památku prohlásit jen pozemek bez ve výroku výslovně uvedené stavby tj. např. pozemek s archeologickými stopami bez bytového domu stojícího na archeologické lokalitě.