Příspěvek na úhradu potřeb dítěte

Hlavní informace

Příspěvek na úhradu potřeb dítěte je dávkou nahrazující výživné dítěte. Oprávněnou osobou je nezaopatřené dítě svěřené do pěstounské péče/poručenství, dávka se poskytuje při splnění podmínek zákona maximálně do 26 let věku dítěte. Pro dítě starší 15 let je k žádosti nutné doložit potvrzení o nezaopatřenosti.

Týká se vás to pokud

Jste pěstoun nebo osobně pečující poručník nezletilého dítěte nebo pěstoun na přechodnou dobu nebo fyzická osoba, které bylo svěřeno nezl. dítě do péče dle § 953 OZ nebo zletilé dítě, které bylo do zletilosti svěřeno do pěstounské péče nebo poručenství.

Kdy službu řešit

Službu můžete řešit, pokud jste pěstoun, osobně pečující poručník nezletilého nezaopatřeného dítěte nebo osoba, které bylo nezl. dítě svěřeno do péče dle § 953 OZ.

Nárok na příspěvek na úhradu potřeb dítěte má nezletilé nezaopatřené dítě svěřené do pěstounské péče nebo do péče fyzické osoby dle § 953 OZ. Příspěvek se vyplácí pěstounovi, osobně pečujícímu poručníkovi nebo fyzické osobě, které bylo nezl. dítě svěřeno do péče dle § 953 OZ.

Nárok na příspěvek na úhradu potřeb dítěte se zachovává i po dosažení zletilosti dítěte, nejdéle však do dvacátého šestého roku jeho věku, jde-li o nezaopatřené dítě podle zákona upravujícího státní sociální podporu, které trvale žije a společně uhrazuje náklady na své potřeby s osobou, která byla do dosažení jeho zletilosti osobou pečující (pěstounem/osobně pečujícím poručníkem). Příspěvek se vyplácí tomuto dítěti od splátky příspěvku na úhradu potřeb dítěte náležející za kalendářní měsíc následující po měsíci, v němž dovršilo zletilosti.

Službu můžete řešit, pokud jste zletilým nezaopatřeným dítětem, které bylo do dosažení zletilosti svěřené do pěstounské péče nebo poručenství.

Vyřízení služby

Co potřebujete pokud službu řešíte

Při podání Žádosti o dávku pěstounské péče – příspěvek na úhradu potřeb dítěte potřebujete vyplnit formulář Žádost o dávku pěstounské péče - příspěvek na úhradu potřeb dítěte.

K žádosti prosím doložte:

  • průkaz totožnosti,
  • rodný list − u dětí (do 18 let); pokud v průkazu totožnosti není uvedeno rodné příjmení,
  • povolení k pobytu − u cizinců.

Rozhodnutí krajského úřadu o zařazení osoby do evidence osob, které mohou vykonávat pěstounskou péči na přechodnou dobu (§ 27a odst. 1 až 3 ZSPOD), jedná-li se o osobu v evidenci.

Rozhodnutí o svěření dítěte do péče jiné osoby odpovědné za výchovu dítěte (rozhodnutí soudu o svěření dítěte do pěstounské péče, rozhodnutí soudu o svěření dítěte do pěstounské péče na přechodnou dobu, rozhodnutí soudu o svěření dítěte do předpěstounské péče, rozhodnutí soudu o jmenování poručníkem dítěte, jestliže o dítě osobně pečuje, rozhodnutí o svěření dítěte do osobní péče jiné fyzické osoby dle § 953 OZ) nebo návrh, který byl podán k soudu na zahájení soudního řízení o svěření dítěte/dětí do pěstounské péče, předpěstounské péče nebo o jmenování poručníkem dítěte nebo usnesení o zahájení řízení o svěření dítěte do pěstounské péče nebo předpěstounské péče nebo o jmenování poručníkem dítěte, pokud bylo zahájeno z moci úřední.

Aktuální rozhodnutí soudu o stanovení výživného pro děti, které byly svěřeny do osobní péče jiné fyzické osoby podle § 953 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů.

Čestné prohlášení osoby o počátečním datu osobní péče o dítě, která podala návrh na svěření dítěte do její pěstounské péče nebo předpěstounské péče nebo návrh na její jmenování poručníkem, nebo osoby, která osobně pečuje o dítě v průběhu řízení o svěření dítěte do její pěstounské péče nebo předpěstounské péče nebo o jejím jmenování poručníkem dítěte, pokud bylo zahájeno z moci úřední. Čestné prohlášení se podává na tiskopise předepsaném ministerstvem.

Vyjádření obecního úřadu obce s rozšířenou působností, že žadatel o dítě osobně pečuje, pokud bylo řízení o pěstounské péči, předpěstounské péči nebo o jmenování poručníkem zahájeno z moci úřední nebo že žadatel o dítě osobně pečuje a tato péče není zjevně bezdůvodná, pokud žadatel sám podal návrh k soudu na svěření dítěte do pěstounské péče, předpěstounské péče nebo návrh na jeho jmenování poručníkem dítěte (§ 16a odst. 3 zákona, jde-li o žádost osoby podle § 2a písm. c) bodu 2 nebo 3 ZSPOD).

Pro nezaopatřené děti po skončení povinné školní docházky a vždy od 15 let:

  • Potvrzení o studiu nebo Rozhodnutí o přerušení studia v souvislosti s těhotenstvím, porodem či rodičovstvím nebo Potvrzení o zdravotním stavu nebo Potvrzení o neschopnosti soustavně se připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz nebo Potvrzení o vedení v evidenci Úřadu práce ČR pro uchazeče o zaměstnání po skončení povinné školní docházky do 18. roku věku.

V případě dětí, které požívají důchod z důchodového pojištění, rozhodnutí o přiznání důchodu a potvrzení o jeho výši (rozhodnutí ČSSZ, VÚSZ, OSZMV nebo od jiného plátce).

Rozhodnutí o stupni závislosti svěřeného dítěte na pomoci jiné fyzické osoby.

Doplňující údaje o společně posuzovaných osobách pro účely vyplácení dávek v rámci EU, pokud jste v části H zaškrtl(a) druhou variantu nebo pokud jste u některé z osob proškrtl(a) kolonku Bydliště v ČR.

Případně další doklady.

Kde a jak službu řešit

Žádost se podává na kontaktním pracovišti Úřadu práce ČR dle místa trvalého pobytu (místa pobytu) fyzické osoby. Kontakty na jednotlivá kontaktní pracoviště naleznete na internetových stránkách Úřadu práce ČR v sekci Krajské pobočky.

Kolik budete platit

None

Doplňující informace

Jaký má služba benefit

Příspěvek na úhradu potřeb dítěte využije osoba, která je pěstounem, osobně pečujícím poručníkem nezletilého nezaopatřeného dítěte či osobou, které bylo nezl. dítě svěřeno do péče dle § 953 OZ, na úhradu nákladů souvisejících s potřebami tohoto dítěte.

Příspěvek využije zletilé dítě, které bylo do zletilosti svěřeno do pěstounské péče nebo poručenství na úhradu nákladů souvisejících se svými potřebami.

Možnosti odvolání

Nejste-li s výsledkem řízení o odměně pěstouna spokojeni, můžete proti „Rozhodnutí“ podat odvolání a to do 15 dnů od jeho doručení. Odvolání podejte u krajské pobočky Úřadu práce ČR, která o dávce rozhodovala. O odvolání poté rozhoduje Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Legislativa

Sankce

None

Časté dotazy

None