Hlavní informace
Každý volič, který má právo volit ve volbách do zastupitelstev obcí, si může u svého obecního úřadu ověřit, zda je veden ve stálém seznamu voličů či v jeho dodatku.
Ve stálém seznamu voličů jsou jako voliči vedeni státní občané ČR, kteří mají v dané obci trvalý pobyt. V dodatku stálého seznamu voličů jsou vedeni voliči z jiného členského státu EU, kteří jsou v obci přihlášeni k pobytu a kteří zažádali o zápis.
Týká se vás to pokud
Jste-li voličem ve volbách do zastupitelstev obcí.
Voličem je:
- státní občan České republiky,
- který alespoň ve druhý den voleb dosáhl věku nejméně 18 let
- a je v den voleb přihlášen k trvalému pobytu v této obci.
Obdobně též platí i pro občana z jiného členského státu EU, který je držitelem potvrzení o přechodném pobytu na území nebo držitelem povolení k trvalému pobytu v obci.
Volič, který má v obci trvalý pobyt a je státním občanem ČR, je veden ve stálém seznamu voličů automaticky.
Občan z jiného členského státu EU, splňuje-li všechny podmínky volitelnosti, má povinnost požádat o zápis do dodatku ke stálému seznamu voličů, aby mohl ve volbách do zastupitelstev obcí volit.
Kdy službu řešit
Ověřit si, zda jste jako volič veden ve stálém seznamu voličů či v jeho dodatku, můžete kdykoliv.
Mějte však na paměti, že budete-li chtít být zapsán např. do dodatku stálého seznamu voličů, můžete o zápis požádat nejpozději dva dny přede dnem voleb (tj. ve středu před volbami do 16.00 hod).
Vyřízení služby
Co potřebujete pokud službu řešíte
Při osobní žádosti musíte prokázat
- svou totožnost a státní občanství zejména občanským průkazem (jste-li občan z jiného členského státu EU pak platným občanským průkazem domovského státu nebo cestovním dokladem),
- ještě-li občan z jiného členského státu EU, prokázat se dále průkazem o povolení k trvalému pobytu nebo potvrzením o přechodném pobytu na území.
V písemné žádosti uveďte
- jméno a příjmení,
- datum narození,
- adresu pobytu na území ČR
- a že žádáte o ověření, zda jste jako volič veden ve stálém seznamu voličů či v jeho dodatku.
Kde a jak službu řešit
Žádost podejte u svého obecního úřadu v místě vašeho trvalého pobytu (případně u obecního úřadu v místě vašeho registrovaného pobytu v ČR, jste-li občan z jiného členského státu EU).
V Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Ústí nad Labem, Pardubicích, Opavě a Liberci na úřadu příslušné městské části nebo úřadu městského obvodu.
Kontakty na jednotlivé úřady naleznete zde.
Kolik budete platit
None
Doplňující informace
Jaký má služba benefit
V případě, že jste jako volič uveden ve stálém seznamu voličů či v jeho dodatku, můžete se účastnit veřejného života ve vaší obci, a to volbou svých zástupců.
Možnosti odvolání
Na svém obecním úřadě si můžete kdykoliv ověřit, zda jste veden ve stálém seznamu voličů či v jeho dodatku.
Zjistíte-li chybu, můžete žádat o opravu či doplnění údajů. Obecní úřad je povinen vám do 48 hodin vyhovět nebo písemně sdělit důvody, proč žádosti vyhovět nelze.
Každý volič má rovněž možnost obrátit se na krajský soud, zjistí-li ve svém případě chyby nebo nedostatky ve stálém seznamu voličů či jeho dodatku.
Legislativa
Sankce
None
Časté dotazy
Musím o zápis do dodatku stálého seznamu voličů požádat před každými volbami?
Ne. V dodatku budete automaticky vedeni, dokud budete splňovat všechny podmínky (zejména pobyt v ČR).
Jak dlouho budu v dodatku stálého seznamu voličů veden?
Jste-li jednou zapsán v dodatku stálého seznamu voličů, budete tam evidován, dokud sám nepožádáte o výmaz nebo dokud budete splňovat nadále všechny zákonné podmínky.
Příklad: Když se například odstěhujete do jiné obce v rámci ČR, budete automaticky vedeni v seznamu voličů v nové obci. Ale když se odstěhujete z ČR úplně, nebudete nadále splňovat podmínku pobytu a budete ze seznamu vyškrtnut.
Kde získám další informace?
S individuálními dotazy se obraťte na váš obecní úřad, příslušný krajský úřad nebo odbor voleb Ministerstva vnitra (
volby@mv.gov.cz).