Manželská/předmanželská smlouva

Hlavní informace

Od uzavření sňatku manželé nabývají majetek do jejich společného jmění. Jde o zákonný režim podle občanského zákoníku a zjednodušeně lze říct, že až na výjimky, jako je např. dědictví nebo darování, jsou věci nabyté za trvání manželství oběma manželům společné.

Manželé, kteří chtějí nabývat majetek jinak, než stanoví zákon, mají možnost upravit si (modifikovat) vzájemné majetkové vztahy smlouvou ve formě veřejné listiny - notářského zápisu, kterou jim sepíše kterýkoli notář.

Manželé nebo snoubenci si mohou zvolit z více režimů:

  1. režim zúženého společného jmění. V tomto režimu si mohou manželé upravit vzájemná práva k těm věcem (movitým i nemovitým), které za trvání manželství nabyli do společného jmění. Mohou např. určit, že konkrétní věci (auto, byt) nadále nejsou součástí společného jmění. Ve smlouvě lze stanovit, která (dříve společná) věc se nově stane výlučným majetkem jednoho z manželů (např. auto bude nadále vlastnit pouze manžel), případně se vypořádat tak, že některá věc bude náležet do jejich podílového spoluvlastnictví. Dále lze do budoucna upravit, že věc, kterou budou teprve někdy v budoucnu nabývat, se nikdy součástí společného jmění nestane.
  2. režim oddělených jmění. V tomto režimu společné jmění nikdy nevnikne. Uzavřením manželství se pro manžele v majetkové oblasti nic nemění a aktiva i pasiva budou nabývat stejně, jako tomu bylo před uzavřením manželství. Režim oddělených jmění může být zvolen také kdykoliv za trvání manželství, přičemž zpravidla nejdříve dojde k vypořádání majetku, který už manželé nabyli do společného jmění.
  3. vyhrazení vzniku společného jmění na dobu zániku manželství. Podstatou je, že v době trvání manželství manželé nabývají majetek tak, jako by se jednalo o majetek výlučný. Společným se majetek stává až v době zániku manželství (rozvod, úmrtí jednoho z manželů), a to pouze proto, aby manželé provedli jeho vypořádání. Až zánikem manželství se totiž na majetek manželů hledí, jako na majetek patřící do společného jmění.
  4. rozšířením společného jmění manželů mohou manželé učinit součástí společného jmění věci, které jsou ve výlučném vlastnictví jednoho z nich, případně v jejich podílovém spoluvlastnictví.

Smlouvy o manželském majetkovém režimu se dále mohou zapsat do Seznamu listin o manželském majetkovém režimu vedeného Notářskou komorou České republiky, a to buď je-li to v nich přímo ujednáno, jinak na žádost obou manželů. Právní účinky zápisu jsou takové, že se manželé mohou těchto smluv vůči třetím osobám vždy dovolat, i když tyto třetí osoby nebyly s jejich obsahem seznámeny; jsou tedy vůči třetím osobám bez dalšího účinné. To je dáno i tím, že tento seznam je veřejně přístupný přes internetovou stránku Notářské komory České republiky.

Týká se vás to pokud

Manželé, nebo nastávající manželé, kteří chtějí nabývat majetek jinak, než stanoví zákon, mají možnost upravit si (modifikovat) vzájemné majetkové vztahy smlouvou ve formě veřejné listiny - notářského zápisu.

Kdy službu řešit

Před uzavřením manželství, nebo kdykoli za trvání manželství.

Vyřízení služby

Co potřebujete pokud službu řešíte

Zvolenému notáři je třeba:

  • sdělit požadovanou úpravu manželského majetkového režimu,
  • prokázat svou totožnost platným úředním průkazem (občanským průkazem, pasem…),
  • předložit oddací list, pokud je manželská smlouva uzavírána za trvání manželství,
  • sdělit údaje o majetku, kterého se smlouva má týkat, případně též doložit další listiny, dle dohody s notářem.

Kde a jak službu řešit

U kteréhokoli notáře.

Kontakty na jednotlivé notáře jsou dostupné v seznamu notářů na webových stránkách Notářské komory České republiky: https://www.nkcr.cz/seznam-notaru

Kolik budete platit

Výši odměny notáře vypočte notář podle vyhlášky Ministerstva spravedlnosti č. 196/2001 Sb., o odměnách a náhradách notářů, správců pozůstalosti a Notářské komory České republiky (notářský tarif).

Doplňující informace

Jaký má služba benefit

Uzavřením manželské smlouvy můžete upravit své vzájemné majetkové vztahy jinak, než stanoví zákon.

Možnosti odvolání

Neexistuje možnost odvolání.

Legislativa

Sankce

None

Časté dotazy

None