Kontrola zaměstnavatele zaměřená na pracovněprávní vztahy a odměňování

Hlavní informace

Státní úřad inspekce práce a oblastní inspektoráty práce provádějí kontrolu zaměřenou na plnění povinností zaměstnavatelů a dalších podnikajících fyzických a právnických osob, vyplývajících z právních předpisů, ze kterých zaměstnancům, příslušnému odborovému orgánu nebo radě zaměstnanců nebo zástupci pro oblast bezpečnosti a ochrany zdraví při práci vznikají práva nebo povinnosti v pracovněprávních vztazích včetně právních předpisů o odměňování zaměstnanců, náhradě mzdy nebo platu a náhradě výdajů zaměstnancům.

Kontrola probíhá na pracovišti kontrolované osoby, tj. zaměstnavatele či jiné právnické a podnikající fyzické osoby tak, aby byl zjištěn reálný stav na pracovišti, přičemž v případě potřeby doložení tohoto stavu je pořizována též fotodokumentace. Ve výjimečných případech, např.:

  • nevhodné podmínky u zaměstnavatele,
  • virtuální adresa zaměstnavatele,

může kontrola proběhnout na pracovišti kontrolního orgánu, zpravidla za součinnosti kontrolované osoby.

Inspektoři kontrolují zejména vyžádané doklady vztahující se k ověření plnění zákonných povinností zaměstnavatele či jiná právnická nebo podnikající fyzická osoba např.:

  • vyplácení a včasné vyplácení mezd a platům a příplatků ke mzdám a platům,
  • správné vyplácení cestovní náhrady,
  • dodržování stanoveného postupu při vzniku nebo
  • ukončení pracovněprávního vztahu apod.).

Výsledek kontroly je uveden v protokolu o kontrole, který kontrolovaná osoba, tj. zaměstnavatel či další právnická a podnikající fyzická osoba, obdrží po ukončení kontroly.

V případě zjištění nesplnění povinností Státní úřad inspekce práce a oblastní inspektorát práce ukládá nápravná opatření s termínem k jejich odstranění. Za zjištěná porušení pak může zaměstnavateli a jiné právnické nebo podnikající fyzické osobě inspektor uložit blokovou pokutu. Zjištěná porušení mohou být také podkladem pro zahájení přestupkového řízení.

Týká se vás to pokud

Jste kontrolovaná fyzická osoba, podnikající fyzická osoba nebo právnická osoba, tj. zaměstnavatel nebo podnikající fyzická osoba nebo právnická osoba.

Kdy službu řešit

Okamžikem zahájení kontroly, tj. dnem doručení oznámení o zahájení kontroly kontrolované osobě nebo předložením průkazu inspektora při kontrole, případně předáním záznamu na místě kontroly příslušné osobě.

Vyřízení služby

Co potřebujete pokud službu řešíte

Jako kontrolovaná osoba, tj. zaměstnavatel či jiná právnická a podnikající fyzická osoba, při osobním jednání potřebujete doklad prokazující vaší totožnost a v případě, že vás zastupuje jiná osoba, potřebujete rovněž plnou moc k prokázání zmocnění k vašemu zastoupení.

V případě, že jako kontrolovaná osoba v rámci kontroly komunikujete prostřednictvím provozovatele poštovních služeb, není vyžadováno nic, pouze v případě zastoupení je rovněž potřebná plná moc.

Kde a jak službu řešit

Osobně lze řešit v místě sídla Státního úřadu inspekce práce a oblastních inspektorátů práce a jejich regionálních kancelářích, podle toho, který úřad provádí kontrolu; stejně tak lze na tuto adresu dokumenty zasílat poštou. Všechny kontaktní údaje inspektorátů jsou uvedeny na:

Kolik budete platit

None

Doplňující informace

Jaký má služba benefit

Přínosem kontrolní činnosti Státního úřadu inspekce práce a oblastních inspektorátů práce je zejména ochrana práv zaměstnanců, zajištění dodržování právních povinností zaměstnavatelů a jiných právnických a podnikajících fyzických osob, ochrana společnosti před narušováním pracovního trhu případně náprava zjištěného nežádoucího stavu vydáním opatření k nápravě zjištěných nedostatků.

Možnosti odvolání

Proti protokolu o kontrole, resp. proti kontrolnímu zjištění uvedenému v protokolu o kontrole, může kontrolovaná osoba nebo její zástupce podat námitky.  Námitky se podávají ke kontrolnímu orgánu, který kontrolu vykonal, ve lhůtě 15 dnů ode dne doručení protokolu o kontrole, není-li inspektorem stanovena v protokolu o kontrole lhůta delší. Námitky je třeba podat písemně a musí z nich být zřejmé, proti jakému kontrolnímu zjištění směřují a musí obsahovat odůvodnění nesouhlasu s tímto kontrolním zjištěním.

Proti průběhu kontroly může kontrolovaná osoba nebo její zástupce podat stížnost. Stížnost se podává u správního orgánu, který vede řízení, tedy u kontrolního orgánu, který kontrolu vykonal, a to písemně nebo ústně. Stížnost musí být vyřízena do 60 dnů ode dne jejího doručení správnímu orgánu, přičemž o vyřízení stížnosti musí být stěžovatel vyrozuměn. Má-li stěžovatel za to, že stížnost, kterou podal, nebyla řádně vyřízena, může požádat nadřízený správním orgán, aby přešetřil způsob vyřízení stížnosti.

Legislativa

Sankce

Pokud kontrolovaná osoba, tj. zaměstnavatel nebo jiná právnická nebo podnikající fyzická osoba, neuposlechne bez prokázání vážné překážky výzvy inspektora k dostavení se na pracoviště Státního úřadu inspekce práce nebo oblastního inspektorátu práce a poskytnutí údajů, dokumentů nebo věcí souvisejících s výkonem kontroly, je možné ji za takové jednání uložit pokutu do výše 200.000 Kč.

Pokud kontrolovaná osoba, tj. zaměstnavatel nebo jiná právnická nebo podnikající fyzická osoba, nevytvoří podmínky pro výkon kontroly, neumožní výkon práv kontrolujícím osobám nebo jim neposkytne potřebnou součinnost (např. neposkytne kopie kontrolních dokladů), může jí být za takové jednání uložena pokuta do výše 500.000 Kč, a to i opakovaně.

Pokud je kontrolou zjištěno porušení povinnosti v pracovněprávní oblasti, může být kontrolované osobě, tj. zaměstnavateli či jiné právnické nebo podnikající fyzické osobě, uložena pokuta za spáchání přestupku maximálně v zákonem stanovené výši, jež je různá podle druhu přestupku.

Časté dotazy

Je možné provádět kontrolu bez přítomnosti kontrolované osoby?

Ano, je-li kontrola zahájena na pracovišti bez přítomnosti kontrolované osoby nebo jejího zástupce, má inspektor povinnost oznámit její zahájení kontrolované osobě dodatečně.

Musí úřad kontrolu provést, pokud k ní bude podán podnět?

Inspektorát po obdržení podnětu ke kontrole vyhodnotí jeho obsah, přičemž rozhodne, z moci úřední, zda a kdy a v jakém rozsahu kontrola bude provedena. O výsledku tohoto posouzení bude informovat podatele podnětu.

Může se inspektor ptát zaměstnanců na pracovišti bez přítomnosti zaměstnavatele nebo jeho zástupce?

Ano, inspektor má oprávnění dotazovat se zaměstnanců na skutečnosti související s předmětem kontroly bez přítomnosti dalších osob, tedy i zaměstnavatele.

Co znamená povinnost kontrolované osoby vytvořit podmínky pro výkon kontroly?

Kontrolovaná osoba, tedy zaměstnavatel, je povinen spolupracovat při kontrole, tj. umožnit její provedení. Toto zahrnuje nejen právo inspektorů vstoupit do prostor zaměstnavatele, pořizovat si fotodokumentaci pracoviště, kopie dokladů předložených ke kontrole, apod.

Kdy a jak se dozvím výsledek kontroly?

Inspektor je povinen kontrolované osobě doručit protokol ve lhůtě 30 dnů, příp. 60 dnů od posledního kontrolního úkonu. Protokol je doručován kontrolované osobě poštou na určenou adresu, do datové schránky či po domluvě osobně.