Jako poplatník daně z nemovitých věcí máte povinnost podat při změně okolností rozhodných pro vyměření daně nebo při změně v osobě poplatníka dílčí přiznání k dani z nemovitých věcí, v němž uvedete jen nastalé změny a výpočet celkové výše daně se zahrnutím těchto změn.
Skutečnost, na základě které máte povinnost podat dílčí přiznání k dani z nemovitých věcí, je například:
Předmětem daně z pozemků jsou pozemky na území České republiky evidované v katastru nemovitostí.
Předmětem daně ze staveb a jednotek je, nachází-li se na území České republiky,
Dojde-li ve srovnání s předchozím zdaňovacím obdobím ke změně okolností rozhodných pro stanovení daně včetně změny v osobě poplatníka (tj. zejména k nabytí či pozbytí nemovité věci nebo ke změně výměry pozemku, změně druhu pozemku, změně v užívání zdanitelné stavby nebo k nástavbě o další nadzemní podlaží či zvětšení půdorysu zdanitelné stavby přistavěním, změně výměry nebo nároku na osvobození, vznik stavebního pozemku nebo vznik zpevněné plochy pozemků), jste povinen daň přiznat do 31. ledna zdaňovacího období. Kromě dílčího daňového přiznání můžete podat také řádné daňové přiznání.
Předmětem daně z pozemků nejsou:
Pro účely daně z nemovitých věcí se rozumí:
Jste poplatníkem daně z nemovitých věcí a změnily se u vás okolnosti rozhodné pro stanovení daně nebo u vás došlo ke změně v osobě poplatníka.
Dílčí daňové přiznání podejte do 31. ledna daného zdaňovacího období.
Dílčí přiznání k dani z nemovitých věcí se podává NA dané zdaňovací období, tj. dopředu. Například vlastníte-li již rodinný dům, přičemž v roce 2025 přikoupíte bytovou jednotku, máte povinnost podat dílčí daňové přiznání na rok 2026, a to pouze za nově koupenou bytovou jednotku.
Dílčí daňové přiznání tedy podáváte na zdaňovací období následující po roce, v němž vznikly právní účinky vkladu vlastnického práva do katastru nemovitostí.
Jiná lhůta pro podání dílčího daňového přiznání je stanovena v případě, kdy nebylo do 31. prosince roku, ve kterém byl podán návrh na vklad práva vlastnického do katastru nemovitostí, kterým toto právo vzniká, rozhodnuto o jeho povolení. V tomto případě jste povinen za onu nemovitou věc podat daňové přiznání nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po kalendářním měsíci, v němž byl zapsán vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí.
Přiznání k dani z nemovitých věcí (dílčí či řádné) se nepodává, pokud:
a ve srovnání s tímto předchozím zdaňovacím obdobím nedošlo ke změně okolností rozhodných pro vyměření daně.
V tomto případě se daň vyměří ve výši poslední známé daně a za den vyměření daně a současně za den doručení tohoto rozhodnutí poplatníkovi se považuje 31. leden zdaňovacího období.
Správce daně Vám v takovém případě nemusí výsledek vyměření oznamovat platebním výměrem.
Tiskopis Přiznání k dani z nemovitých věcí, který naleznete na stránkách finanční správy.
Vyplněný a podepsaný tiskopis můžete podat osobně na podatelně nebo zaslat poštou na adresu místně příslušného finančního úřadu, v jehož obvodu územní působnosti se nemovitá věc nachází.
None
Včasným splněním zákonné povinnosti podat dílčí daňové přiznání se vyhnete sankci, která by vám byla uložena v případě, že byste tuto povinnost včas nesplnil.
Proti této službě se nelze odvolat.
Pokud nesplníte svou povinnost podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí, nebo jste tak učinil až po stanovené lhůtě, a toto zpoždění je delší než 5 pracovních dnů, a současně budete k jeho podání správcem daně vyzván, vzniká vám povinnost uhradit pokutu ve výši 0,05 % stanovené daně za každý následující den prodlení, nejvýše však 5 % stanovené daně.
Pokud přiznání k dani z nemovitých věcí podáte po lhůtě pro jejich podání, aniž byste byl správcem daně k tomu vyzván, nevzniká vám povinnost pokutu uhradit.
Povinnost hradit pokutu za opožděné tvrzení daně vzniklé v důsledku pozdního podání daňového přiznání vám rovněž nevznikne, pokud je její vypočtená výše menší než 1 000,- Kč.
Pokud daňové přiznání nepodáte vůbec, pak činí výše pokuty vždy nejméně 500,- Kč.
Poplatníkem daně z pozemků je a) vlastník pozemku, b) stavebník, jde-li o pozemek zatížený právem stavby, c) nájemce nebo pachtýř u pronajatého nebo propachtovaného pozemku, d) uživatel (tj. i nájemce nebo pachtýř) pozemku, Poplatníkem daně je u pozemků ve vlastnictví České republiky: a) organizační složka státu, státní příspěvková organizace, státní fond, státní podnik nebo jiná státní organizace, které jsou příslušné hospodařit nebo mají právo hospodařit s majetkem státu, b) právnická osoba, která má právo užívat pozemek na základě výpůjčky vzniklé podle zákona upravujícího některé užívací vztahy k majetku České republiky. Poplatníkem daně jsou v uvedeném případě tyto fondy. Poplatníkem daně ze staveb a jednotek je a) vlastník zdanitelné stavby nebo zdanitelné jednotky, b) nájemce nebo pachtýř u pronajaté nebo propachtované zdanitelné jednotky nebo u zdanitelné stavby - je-li s nimi příslušná hospodařit Správa státních hmotných rezerv, nebo - které jsou na základě rozhodnutí o privatizaci převedeny na Ministerstvo financí. Uživatel (tj. nájemce nebo pachtýř, uživatel na základě jiného právního titulu nebo uživatel bez právního titulu) zdanitelné jednotky nebo zdanitelné stavby Poplatníkem daně je u zdanitelné stavby nebo zdanitelné jednotky ve vlastnictví České republiky: a) organizační složka státu, státní příspěvková organizace, státní fond, státní podnik nebo jiná státní organizace, které jsou příslušné hospodařit nebo mají právo hospodařit s majetkem státu, anebo b) právnická osoba, která má právo užívat zdanitelnou stavbu nebo zdanitelnou jednotku na základě výpůjčky vzniklé podle zákona upravujícího některé užívací vztahy k majetku České republiky. Poplatníkem daně jsou v uvedeném případě tyto fondy. Osvobozena je např. zdanitelná stavba sloužící školám a školským zařízením zapsaným ve školském rejstříku. Více informací naleznete v zákonu o dani z nemovitých věcí. Bližší informace k podání dílčího daňového přiznání naleznete na internetových stránkách Finanční správy České republiky. Přiznání k dani z nemovitých věcí (dílčí či řádné) nemusíte podávat, pokud došlo ve srovnání s předchozím zdaňovacím obdobím pouze: