Hlavní informace
Zastupitelský úřad ČR (dále jen „ZÚ“) chrání na území přijímajícího státu zájmy občanů ve věcech dědických v souladu s právním řádem přijímajícího státu a mezinárodními smlouvami, jimiž je Česká republika vázána.
Ochrana spočívá zejména ve zjišťování informací a v pomoci při obstarávání dokladů nezbytných pro vyřízení dědictví. Jsou-li úkony konzulárního úřadu spojeny s finančními náklady, ZÚ je provede na náklady občana, který je požaduje.
ZÚ na základě informace o dědictví, které se týká státního občana ČR, provede příslušné kroky k ochraně jeho zájmů. Jedná se zejména o:
- informování dědice v ČR o dědictví v zahraničí,
- doporučení dalšího vhodného postupu na základě informací, kterými disponuje ZÚ nebo jež získá od Ministerstva spravedlnosti (mezinárodního odboru civilního),
- a případně pomoc při obstarání potřebných dokladů ze státu úmrtí.
První dotaz může být zaslán neformálně na e-mailovou adresu ZÚ akreditovaného pro stát, kde se, dle vašich informací, nachází pozůstalost, resp. kde zůstavitel zemřel. ZÚ vám, v rámci konzultace, poradí s dalším postupem. Pokud je to třeba, vyžádá si vaši formální žádost o tento druh konzulární ochrany v listinné podobě, kterou se pak bude prokazovat u příslušného orgánu v daném státě.
Nelze-li jinak a dědic z ČR je ve výjimečných odůvodněných případech nucen požádat o dočasné zastupování, zajistí ZÚ pouze úkony nezbytné k tomu, aby jako oprávněná osoba neutrpěl újmu na svých dědických právech do doby, než se svých zájmů ujme sám nebo prostřednictvím právního zástupce.
Týká se vás to pokud
Jste občan ČR, který uplatňuje dědický nárok na majetek movitý či nemovitý, zanechaný zůstavitelem v zahraničí. Jste tedy schopen prokázat právní zájem na dědictví, například doklady o příbuzenském vztahu k zůstaviteli a/nebo závětí.
Kdy službu řešit
Poté, co jste se o dědictví v cizině dozvěděl.
Vyřízení služby
Co potřebujete pokud službu řešíte
Pokud je to třeba, ZÚ vás vyzve k zaslání formální žádosti poštou. Žádost o pomoc k vyřízení dědictví v cizině, na jejímž základě se ZÚ obrací na úřady cizího státu, musí mít zpravidla listinnou podobu, i když jí předcházela úvodní komunikace se ZÚ e-mailem. Neurčí-li ZÚ dle místního práva jinak, může být ve volné formě. České právo žádný formulář nepředepisuje, ale místní zvyklosti se v různých zemích liší.
V žádosti uveďte:
- vaše osobní a kontaktní údaje, včetně doručovací adresy,
- osobní údaje o zůstaviteli, včetně místa a data úmrtí, alespoň přibližného, případně místo jeho posledního pobytu v zahraničí, úmrtní list zůstavitele,
- ideálně též název místního orgánu projednávajícího pozůstalost,
- stručně popište právní zájem na dědictví a připojte doklad o svém právním zájmu na vypátrání dědictví, případně o svém vztahu k osobě zůstavitele (matriční doklady dokládající příbuzenský poměr).
Doklady vystavené českými úřady zpravidla podléhají povinnosti vyššího ověření a úředního překladu pro jejich uplatnění ve státě, kde se pozůstalost nachází a vyřizuje. Bližší podrobnosti vám sdělí ZÚ. Seznam dokladů a jejich náležitosti určuje příslušná instituce, která v zahraničí dědictví projednává, nikoliv ZÚ.
Kde a jak službu řešit
V případě nezbytnosti a umožňuje-li to právní řád dotčeného cizího státu, je výjimečně možné požádat o spolupráci v omezeném rozsahu i ZÚ. Obecně se věc řeší vždy u příslušné instituce cizího státu, která dědictví projednává, a to osobně nebo prostřednictvím advokáta v cizím státě. ZÚ vám může pomoci zajištěním informací o místních pravidlech pro určení takové instituce či o možnostech vyhledání advokáta.
Kolik budete platit
None
Doplňující informace
Jaký má služba benefit
Obdržíte pomoc při zjištění informací o dědictví, případně při obstarání dokladů nezbytných pro vyřizování pozůstalosti v cizině.
Možnosti odvolání
None
Legislativa
Sankce
None
Časté dotazy
V případě, že ZÚ není známa adresa a kontakty občana v ČR, jehož se dědictví v cizině týká, který orgán jej vyhledá a o dědictví informuje?
Ministerstvo spravedlnosti přímo nebo prostřednictvím místně příslušného soudu v ČR.
Jsou-li s úkony ZÚ při zjišťování informací či obstarávání dokladů o dědictví v zahraničí spojeny náklady, kdo je hradí.
Občan ČR, který ZÚ o pomoc požádal.
Nechci-li dědictví v zahraničí řešit sám, kde najdu vhodného advokáta?
V ČR vyhledáte advokáta s odpovídajícím zaměřením, například prostřednictvím
České advokátní komory. Pokud jej tímto způsobem nenajdete, lze požádat ZÚ o zaslání kontaktů na vhodné advokáty v místě pozůstalosti, ze kterých si vyberete.
Kdo rozhoduje o rozsahu a náležitostech dokladů požadovaných k předložení při vyřizování pozůstalosti v zahraničí?
Potřebné doklady a jejich náležitosti vždy určuje příslušná instituce cizího státu, která dědictví projednává.