Hlavní informace
Všechny české právnické osoby a svěřenské fondy působící v ČR (pokud nemají zákonnou výjimku) mají povinnost evidovat své skutečné majitele a zajistit, aby údaje o nich byly úplné, přesné a aktuální. Informace o skutečných majitelích jsou obsaženy v Evidenci skutečných majitelů vedené příslušnými soudy. Evidenci skutečných majitelů můžete nalézt na této veřejně dostupné webové stránce.
Automatický průpis je mechanismus přebírání některých údajů z veřejných rejstříků a evidence svěřenských fondů do evidence skutečných majitelů. Fyzické osoby vedené ve veřejném rejstříku v určitých pozicích jsou s ohledem na naplnění zákonných předpokladů automaticky propsány jako skuteční majitelé. Automatický průpis zajišťuje sám informační systém.
Automatický průpis je zásadně nezávislý na aktivitě evidující osoby a nastává automaticky, odpovídá-li situace ve veřejném rejstříku (či evidenci svěřenských fondů) zákonným předpokladům. Automatický průpis není jednorázový, ale představuje dynamické propojení stavu zápisu ve veřejném rejstříku s evidencí skutečných majitelů. Dojde-li ke změně ve veřejném rejstříku nebo evidenci svěřenských fondů (v rámci zákonem stanovených kritérií), které mají vliv na pozici skutečného majitele, projeví se změna i v evidenci skutečných majitelů.
Automatický průpis nezbavuje evidující osoby povinnosti zapsat správné údaje, pokud průpis neodpovídá skutečnému stavu nebo je neúplný. Má se však za to, že evidující osoba, u které se automatický průpis uplatnil, splnila svou evidenční povinnost.
U některých osob k automatickému průpisu nedošlo z důvodu předchozího manuálního zápisu. Zároveň automatický průpis zastavuje i jakýkoli manuální zápis údaje po zahájení průpisů. V těchto případech může být výhodné zažádat soud nebo notáře o zahájení automatického průpisu do budoucna.
Detailní informace k fungování automatického průpisu naleznete na webových stránkách Informačního systému Evidence skutečných majitelů.
Týká se vás to pokud
Jste angažován v právnické osobě s jednoduchou strukturou, která má povinnost evidovat své skutečné majitele a nedochází u ní k automatickému průpisu (z důvodu předchozího manuálního zápisu) a chcete automatický průpis zahájit.
Jednoduchou strukturu má např. společnost s ručením omezením se dvěma společníky (fyzickými osobami) nebo akciová společnost s jediným akcionářem.
Zda dochází k automatickému průpisu můžete prověřit u každé právnické osoby online na této webové stránce po zadání názvu nebo IČ hledaného subjektu.
Kdy službu řešit
Pokud u vaší společnosti (případně spolku nebo svěřenského fondu) nedochází k automatickému průpisu z důvodu předchozího manuálního zápisu a vyhodnotíte automatický průpis jako vhodné řešení. Automatický průpis není vhodný v případech, kdy skutečné majitele nelze jednoduše zjistit skrze veřejný rejstřík. Může se jednat např. o situaci, kdy jedná více společníků s nižším podílem ve shodě nebo pokud není skutečný majitel ve veřejném rejstříku vůbec zapsán (např. jako minoritní akcionář akciové společnosti).
Vyřízení služby
Co potřebujete pokud službu řešíte
Návrh podáváte na soud na vyplněném formuláři, který je možné vyplnit na těchto webových stránkách, který stáhnete ve formátu PDF. Smyslem daného podání je, aby došlo (okamžitě či do budoucna) k zajištění evidování správných údajů o skutečném majiteli. Formulář návrhu na průpis je z povahy věci velmi jednoduchý. Předmětem návrhu může je jenom požadavek, aby byl aktivován režim automatického průpisu. Podpis navrhovatele musí být úředně ověřen.
Kde a jak službu řešit
Osobně lze podat vyplněný formulář na podatelně soudu nebo zaslat na jeho adresu poštou. Seznam adres soudů naleznete na těchto webových stránkách.
Osobně lze požádat o zahájení průpisu u kteréhokoliv notáře.
Kolik budete platit
None
Doplňující informace
Jaký má služba benefit
Evidující osobě s jednoduchou vlastnickou strukturou se po zahájení automatického výrazně snižuje administrativa, resp. se zcela eliminuje.
Možnosti odvolání
None
Legislativa
Sankce
Pokud jsou v evidenci nesprávné údaje nebo v ní nejsou žádné údaje, může být soudem zahájeno tzv. řízení o nesrovnalosti. Výsledek řízení o nesrovnalosti je v určitých případech podkladem pro udělení pokuty za přestupek. Za přestupky spočívající v porušení evidenční povinnosti lze udělit pokutu až do výše 500 000,- Kč.
Právní úprava vedle veřejnoprávních sankcí (pokut) upravuje také další následky v případě nezapsání skutečného majitele do evidence. Tyto následky nastanou nezávisle na řízení o nesrovnalosti, nejsou vázány na předchozí konstatování soudu, že v evidenci existuje nesrovnalost.
Právní úprava upravuje tři následky, a to nevymahatelnost tzv. zastírajících smluv a dále nemožnost výplaty zisku a zákaz hlasování v nejvyšším orgánu obchodní korporace (valné hromadě, členské schůzi) skutečnému majiteli, který není zapsán v evidenci skutečných majitelů. Tyto následky mají zásadní vliv na smluvní vztahy mezi obchodními korporacemi a jejich společníky.
Dále lze např. zmínit, že s nesplněním evidenční povinnosti vůči evidenci skutečných majitelů spojuje zákon o zadávání veřejných zakázek vyloučení vybraného dodavatele z veřejné zakázky. S doložením skutečného majitele také počítají tzv. rozpočtová pravidla, která upravují proces udílení dotací.
Časté dotazy
None