Příspěvek na zvláštní pomůcku

Hlavní informace

Nárok na příspěvek na zvláštní pomůcku má osoba se zdravotním postižením charakteru dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu uvedeným v příloze zákona, a její zdravotní stav nevylučuje přiznání tohoto příspěvku.

Nárok na příspěvek na zvláštní pomůcku poskytovaný na pořízení motorového vozidla nebo speciálního zádržního systému má osoba, která má těžkou vadu nosného nebo pohybového ústrojí, autistickou poruchu s těžkým funkčním postižením anebo těžkou nebo hlubokou mentální retardaci charakteru dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu, a její zdravotní stav nevylučuje přiznání tohoto příspěvku.

Týká se vás to pokud

Jste občan se zdravotním postižením, které má charakter dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu.

Kdy službu řešit

Kdykoliv podle potřeby.

Vyřízení služby

Co potřebujete pokud službu řešíte

Při podání Žádosti o příspěvek na zvláštní pomůcku osobně potřebujete vyplnit formulář Žádost o příspěvek na zvláštní pomůcku.

Pro identifikaci potřebujete průkaz totožnosti všech žadatelů, zástupců žadatele a společně posuzovaných osob a rodný list u dětí do 15 let. Žadatelé jsou osoby uvedené ve formuláři v části A “Žadatel”, zástupci žadatele jsou osoby uvedené ve formuláři v části B “Zástupci žadatele”, společně posuzované osoby jsou osoby uvedené ve formuláři v části D “Společně posuzované osoby”.

V případě, že:

  • pořizovací cena zvláštní pomůcky je nižší než nebo rovna 10 000 Kč,
  • zvláštní pomůckou je motorové vozidlo,
  • pořizovací cena zvláštní pomůcky je vyšší než 10 000 Kč a současně nemáte dostatek finančních prostředků na 10% spoluúčast na úhradě ceny zvláštní pomůcky,

doložte tyto doklady:

  • pro každou osobu, která společně užívá byt a společně uhrazuje náklady na své potřeby a v kolonce Příjem vyplnila ANO, doložte formulář Doklad o výši čtvrtletních příjmů – příspěvek na zvláštní pomůcku vyplněný za kalendářní čtvrtletí předcházející kalendářnímu měsíci, ve kterém podáváte žádost o přiznání dávky,
  • Doklad o samostatné činnosti,
  • pro každou osobu, která je uznána za dočasně práce neschopnou, doklad o uznání osoby dočasně práce neschopnou,
  • pro každou osobu, která pobírá dávky nemocenského pojištění z důvodu těhotenství nebo mateřské, doklad o pobírání těchto dávek,
  • pro každé nezaopatřené dítě, kterému je výživné stanoveno soudem, rozhodnutí soudu o stanovení výživného,
  • v případě, že žádáte o příspěvek na zvláštní pomůcku - stropní zvedací systém, svislou zdvihací plošinu, šikmou zdvihací plošinu nebo schodišťovou sedačku
    • doložte souhlas vlastníka nemovitosti s provedením instalace tohoto zařízení a jeho provozem nebo Rozhodnutí soudu o souhlasu s provedením instalace tohoto zařízení a jeho provozem. Je-li vlastníkem nemovitosti osoba, které má být tento příspěvek poskytnut (§ 9 odst. 7 zákona č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením) souhlas nepředkládejte,
    • předložte alespoň 2 návrhy řešení odstranění bariéry, včetně ceny (§ 9 odst. 10 zákona č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením).
  • Další příjmy uvedené ve formuláři Seznam ostatních započitatelných příjmů a podklady v závislosti na typu požadované pomůcky.

Kde a jak službu řešit

Žádost podejte na kontaktním pracovišti Úřadu práce ČR dle místa trvalého pobytu (místa pobytu) fyzické osoby. Kontakty na jednotlivá kontaktní pracoviště naleznete na internetových stránkách Úřadu práce ČR v sekci Krajské pobočky.

Kolik budete platit

None

Doplňující informace

Jaký má služba benefit

Příspěvek na zvláštní pomůcku je dávka určená pro osoby, jejich zdravotní postižení má charakter dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu, které mají:

  • těžkou vadu nosného nebo pohybového ústrojí, nebo
  • těžké sluchové postižení, nebo
  • těžké zrakové postižení, anebo
  • postižení interní povahy způsobující těžké omezení pohyblivosti

Smyslem příspěvku je pomoci těmto osobám financovat pomůcky, které jim pomohou v každodenním životě (např. vodicího psa, speciální úpravu auta, úpravu bytu, schodovou plošinu a další) nebo jim umožní sebeobsluhu, nebo které tito lidé potřebují kvůli práci, studiu, získávání informací, vzdělávání nebo styku s okolím.

Možnosti odvolání

Nejste-li s výsledkem řízení o příspěvku spokojeni, můžete proti „Rozhodnutí“ podat odvolání a to do 15 dnů od jeho doručení. Odvolání podejte u krajské pobočky Úřadu práce ČR, která o dávce rozhodovala. O odvolání poté rozhoduje Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Legislativa

Sankce

None

Časté dotazy

None