Provádění nutných opatření k ochraně bezprostředně ohrožené kulturní památky

Hlavní informace

Je-li kulturní památka bezprostředně ohrožena, provede obec s předchozím souhlasem obecního úřadu obce s rozšířenou působností nutná opatření k její ochraně.

Pokud se domníváte, že je bezprostředně ohrožena kulturní památka a k řešení důvodu ohrožení není příslušný stavební úřad, můžete se se svým podnětem obrátit na obec, ve které se taková kulturní památka nachází.

Týká se vás to pokud

Jste vlastníkem kulturní památky.

Kdy službu řešit

None

Vyřízení služby

Co potřebujete pokud službu řešíte

None

Kde a jak službu řešit

Na obci, v jejímž obvodu se nachází předmětná kulturní památka.

Kolik budete platit

None

Doplňující informace

Jaký má služba benefit

Obec je oprávněna na náklady vlastníka kulturní památky učinit kroky k zabezpečení takové kulturní památky, pokud je tato památka bezprostředně ohrožena.

Možnosti odvolání

None

Legislativa

Sankce

None

Časté dotazy

Která obec v této věci koná?

K tomuto kroku je oprávněna obec, která je základním článkem územní soustavy České republiky. Součástí obecní úřadu tak v tomto případě nemusí být orgán památkové péče, který je pouze na obecních úřadech obcí s rozšířenou působností. Předchozí souhlas tohoto orgánu si však obec musí před realizací opatření opatřit.

Vydává obec nějaké rozhodnutí?

Nikoli. Na základě ustanovení § 15 odst. 4 zákona o státní památkové péči může obec učinit tzv. faktický úkon. Může jím být například fyzické přemístění movité kulturní památky nacházející se v klimaticky nevyhovujícím prostředí.

Proč se výše hovoří o proavomoci stavebního úřadu, která má omezovat pravomoc obce učinit nezbytná opatření?

V případě nemovitých kulturních památek, které jsou stavbami, může obec dát pouze podnět příslušnému stavebnímu úřadu. Ustanovení § 37 odst. 1 věta druhá správního řádu stanoví, že se podání posuzuje podle svého skutečného obsahu a bez ohledu na to, jak je označeno. Z podání obce tedy musí být zřejmé, jakého cíle má být v konkrétním případě dosaženo. Z hlediska aktuální terminologie stavebního práva obec může v těchto případech podat příslušnému stavebnímu úřadu podnět k nařízení udržovacích prací (§ 139 stavebního zákona z roku 2006), nezbytných úprav (§ 137 stavebního zákona z roku 2006) nebo nutných zabezpečovacích prací (§ 135 stavebního zákona z roku 2006) a o tomto svém kroku je povinna následně vyrozumět obecní úřad obce s rozšířenou působností, a jde-li o národní kulturní památku, také krajský úřad.