Zdanění výher (např. loterie)

Pokud máte příjem z výhry (bez ohledu na to v jaké formě), je nutné nejprve zjistit, zda tyto příjmy dani z příjmů podléhají, nebo jsou od daně osvobozeny a zda máte neosvobozené příjmy z výher uvést do daňového přiznání k dani z příjmů.

Příjmy fyzických osob z výher jsou zdaňovány jako ostatní příjmy, a to v případě, že nejsou od daně osvobozeny.

  1. Výhry z loterie a tomboly jsou od daně z příjmů osvobozeny, pokud výše výhry nepřesahuje 50 000 Kč. Rozhodná je výše konkrétní výhry, jednotlivé výhry v rámci jednoho zdaňovacího období se u fyzické osoby nesčítají.

    Výhry z loterie a tomboly jsou daněny srážkovou daní, tj. daň odvádí ten, kdo výhru vyplácí. Tento příjem je však možné (nikoliv povinně) zahrnout do daňového přiznání k dani z příjmů a započíst sraženou daň oproti celkové daňové povinnosti. Pokud se rozhodnete této možnosti využít, jste povinen do svého daňového přiznání zahrnout veškeré příjmy z výher z loterie a tomboly. V rámci daňového přiznání nemůžete uplatnit žádné související výdaje.

  2. U ostatních hazardních her (kursové sázky a totalizované hry, technické hry, živé hry, turnaje živé hry, turnaje malého rozsahu a další hazardní hry) posuzujete u každého jednotlivého druhu hazardní hry, zda rozdíl mezi úhrnem výher z daného druhu hazardní hry a úhrnem vkladů za zdaňovací období přesáhl 50 000 Kč. Osvobození se týká situací, kdy příjem (rozdíl výher a vkladů) nepřesáhl u daného druhu hazardní hry 50 000. Kč

    Ostatní výhry z hazardních her nejsou předmětem srážkové daně, a pokud nejsou od daně z příjmů osvobozeny, je třeba je zdanit prostřednictvím daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob.

  3. V případě výher z reklamních soutěží a reklamních slosování, cen z účtenkové loterie, z veřejných soutěží, ze sportovních soutěží a cen ze soutěží, v nichž je okruh soutěžících omezen podmínkami soutěže, anebo jde o soutěžící vybrané pořadatelem soutěže je osvobozena cena, jejíž hodnota nepřevýší 50 000 Kč. Rozhodná je výše konkrétní výhry, jednotlivé výhry v rámci jednoho zdaňovacího období se u fyzické osoby nesčítají.

    Ceny převyšující 50 000 Kč jsou zdaněny srážkovou daní, tj. daň odvádí ten, kdo cenu vyplácí. Poplatníkovi se tak dostane výhra v čisté výši a nebude ji muset zdanit v rámci svého daňového přiznání.

Kde žádat a co budete potřebovat

V případě výhry, která není od daně osvobozena, uvedete výši příjmů a výdajů mezi ostatní příjmy do Přílohy č. 2 daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob. K vyplnění můžete využít elektronický formulář dostupný na Daňovém portálu Finanční správy ČR v aplikaci „Elektronická podání pro Finanční správu“ nebo „Online finanční úřad“. Vyplněný formulář můžete odeslat přímo prostřednictvím portálu, datovou schránkou nebo můžete formulář vytisknout a na finanční úřad ho donést nebo zaslat. 

Listinné formuláře jsou k dispozici i na všech územních pracovištích finančních úřadů. Pro přihlášení do „Online finančního úřadu“ můžete využít služby Identity občana, přihlašovací údaje do datové schránky, popř. přístupové údaje vydávané Finanční správou ČR.

Důležité termíny

Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob musíte podat do 3 měsíců po uplynutí zdaňovacího období (nejčastěji je zdaňovacím obdobím kalendářní rok, nicméně může být i odlišné). Základní lhůta pro podání daňového přiznání za uplynulé zdaňovací období, kterým je kalendářní rok, je tedy do 1. 4. následujícího kalendářního roku.  

Podáte-li daňové přiznání elektronicky, je lhůta pro podání přiznání 4 měsíce po uplynutí zdaňovacího období. V případě zdaňovacího období, kterým je kalendářní rok, je tato lhůta do 1. 5. následujícího kalendářního roku

Jestliže za vás podává daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob daňový poradce nebo advokát, platí lhůta 6 měsíců po uplynutí zdaňovacího období. V případě zdaňovacího období, kterým je kalendářní rok, je tato lhůta do 1. 7. následujícího kalendářního roku.

Na co si dát pozor

Zdanění výher se týká i výher ze zahraničí a výher získaných na internetu.

Je-li v ceně z veřejné soutěže zahrnuta odměna za užití díla nebo výkonu, sníží se o tuto částku výhra a poplatník takovou odměnu zahrne do příjmů ze samostatné činnosti (podnikání). 

U rezidentů, u nichž je sportovní činnost činností, ze které jim plyne příjem ze samostatné činnosti, je přijatá cena ze sportovních soutěží příjmem ze samostatné činnosti (podnikání).

Zkontrolováno u: Generálního finančního ředitelství

Kontakt pro dotazy veřejnosti: podatelna@fs.mfcr.cz