Úvod Kam dál Životní prostředí

Životní prostředí


Výměna starých kotlů na pevná paliva

ZVEŘEJNĚNO

1. 10. 2024

Od 1. září 2024 platí zákaz provozování kotlů na pevná fosilní paliva nižší než 3. emisní třídy. Zároveň skončily krajské kotlíkové dotace pro seniory a domácnosti s nižšími příjmy. Nyní mohou nízkopříjmové domácnosti žádat v programu Nová zelená úsporám Light, kde mohou získat až 150 000 Kč. Také pokračuje podpora výměn starých typů vytápění v programu Nová zelená úsporám, kde je maximální výše příspěvku až 130 000 Kč. Nově lze s podporou vyměnit kotle na tuhá paliva všech emisních tříd. A peníze jsou k dispozici i na výměnu elektrického či plynového vytápění za tepelné čerpadlo.


Komunitní energetika

ZVEŘEJNĚNO

2. 9. 2024

Komunitní energetika stojí na vzájemném sdílení elektřiny. Umožňuje tedy spotřebitelům dělit se navzájem o elektřinu vyrobenou z vlastních elektráren. Zatímco dosud každý musel vlastní elektřinu vyrobenou z obnovitelných zdrojů sám spotřebovat nebo nespotřebované přebytky levně prodat do sítě, nyní má možnost nevyužitou elektřinu buď spotřebovat sám na jiném místě v Česku nebo ji poskytnout někomu jinému. To je možné v rámci skupin sdílení. První formou je takzvaný aktivní zákazník, kterou tvoří až deset osob, které mezi sebou mohou sdílet vlastní vyrobenou elektřinu. Typickým příkladem je to, že si vyrobíte elektřinu na střeše své chaty, ale využíváte ji pouze o víkendu. Přes týden ji nově bude možné spotřebovávat ve svém bytě ve městě. Další formou sdílení budou Energetická společenství, která sdruží až 1000 členů na menším území.

Sdílení elektřiny je určeno pro každého, kdo chce posílit svou energetickou soběstačnost, lépe se starat o své životní prostředí a je ochotný upravit své nakládání s elektřinou tak, aby snížil své výdaje. Zapojit se do něj může každý od domácností, přes firmy až po obce a úřady.


Nová zelená úsporám pro SVJ a bytová družstva

ZVEŘEJNĚNO

22. 12. 2023

Dotační program Nová zelená úsporám nabízí podporu pro bytová družstva a společenství vlastníků jednotek (SVJ). Dotaci pro bytové domy lze získat například na zateplení, výměnu zdrojů tepla, instalaci fotovoltaického systému, přípravu teplé vody pomocí solárního ohřevu, zelenou střechu, zřízení dobíjecí stanice pro elektromobily a další opatření. Dotace může dosáhnout až 50 % vynaložených nákladů a prostředky jsou vypláceny předem. Pro domy s nízkopříjmovými domácnostmi je v rámci dotace poskytováno zvýhodnění.


Široká síť energetických poradců

ZVEŘEJNĚNO

16. 6. 2023

V rámci státní podpory úspor energie funguje síť energetických poraden EKIS (Energetické Konzultační Informační Středisko). 267 odborníků v 59 pobočkách po celé ČR bezplatně radí se vším, co souvisí s úsporami energií v domácnostech, domech, ve firmách i veřejných budovách. Využít lze i mobilní EKIS, případně online konzultace.


Nová zelená úsporám Light

ZVEŘEJNĚNO

16. 6. 2023

Dotační program NZÚ Light je určen pro seniory, domácnosti pobírající příspěvek na bydlení a lidi se třetím stupněm invalidity. Dotace může být vyplacena ještě před samotnou realizací a dosáhnout může až sta procent výdajů do výše 150 tisíc korun. Peníze jsou určeny na výměnu oken či dveří a dílčí zateplení. Nově je možné využít dotaci také na termický nebo fotovoltaický ohřev vody.


Nová zelená úsporám

ZVEŘEJNĚNO

16. 6. 2023

Dotační program NZÚ je nyní dostupnější, žádosti jednodušší a program obsahuje důležité novinky. NZÚ je program určený pro rodinné a bytové domy, který cílí na snižování jejich energetické náročnosti prostřednictvím renovací, zateplení, pořízení fotovoltaiky, výměny kotlů apod. Využijte 50% dotaci a buďte energeticky soběstačnější.