Každé vozidlo určené k provozu na silnici musí být vedené v registru vozidel, pokud máte na území ČR trvalý pobyt, pobyt delší než 6 měsíců nebo sídlo firmy. Tento popis je určený pro vozidla pořízená mimo Evropskou unii.
Pro vozidla pořízená v České republice, v jiné zemi Evropské unie, na Islandu, v Norsku, Lichtenštejnsku nebo Švýcarsku se podmínky liší.
Netýká se vás to v případě, že vozidlo používáte v ČR v rámci mezinárodního provozu po dobu kratší než 6 měsíců (například přijedete ze zahraničí do Česka na dovolenou).
Na základě registrace je k danému dopravnímu prostředku vydaný takzvaný malý technický průkaz a registrační značky (tabulky se státní poznávací značkou).
Pro převoz vozidla ze zahraničí do Česka po vlastní ose je zpravidla potřeba zařídit a zaplatit na zahraničním registračním úřadu takzvané dočasné převozní značky a povinné pojištění na cestu do ČR. Doba platnosti převozních značek se může lišit a je nutné si lhůty a přesné podmínky ověřit na zahraničním úřadu, který značky vydává.
Vozidlo musí mít při převozu po vlastní ose platnou technickou kontrolu a další doklady podle zákona dané země.
Registraci vozidla musíte provést předtím, než s ním začnete jezdit. Jinak vám hrozí pokuta až 50 000 Kč.
Pokud zapisujete vozidlo do registru na základě plné moci, musíte mít s sebou také:
Pokud nemáte v České republice trvalý pobyt, musíte doložit také:
Obecní úřad obce s rozšířenou působností schválí technickou způsobilost jednotlivě dovezeného silničního vozidla v případě, že vozidlo:
Podrobný popis jednotlivých kategorií najdete v Příloze č. 2 k vyhlášce č. 341/2014 Sb.
K vyplněné žádosti o schválení technické způsobilosti jednotlivě dovezeného silničního vozidla je potřeba přiložit:
Na základě schválení vaší žádosti obecní úřad vydá:
Formulář žádosti o schválení technické způsobilosti jednotlivě dovezeného silničního vozidla nemá zákonem stanovenou podobu. Vzor žádosti je možné stáhnout například zde.
Žádost včetně příloh lze podat osobně či zaslat poštou kterémukoliv úřadu obce s rozšířenou působností. Žádost lze také zaslat do datové schránky či elektronickou poštou (e-mailem s kvalifikovaným elektronickým podpisem) kterémukoliv úřadu obce s rozšířenou působností. Poplatek za schválení technické způsobilosti dovezeného vozidla činí 3 000 Kč.
Registraci vozidla můžete vyřídit na registru vozidel jakéhokoliv obecního úřadu obce s rozšířenou působností nebo na specializovaných pracovištích registru vozidel hlavního města Prahy. U vozidel dovezených ze zahraničí je možné, že registraci nevyřídíte na počkání, zpravidla se pak jedná o několik dnů. Zákonná lhůta na vyřízení je do 30 dnů.
Zaregistrovat vozidlo můžete i přes Portál dopravy. Úřad vás následně vyzve, abyste si přišli doklad a tabulky s poznávací značkou vyzvednout na úřad. S sebou si přineste zahraniční dokumentaci, aby mohl pracovník úřadu ověřit pravost nahraných dokumentů.
800 Kč registrace motorového vozidla s nejméně čtyřmi koly.
300 Kč registrace motocyklu do 50 ccm.
500 Kč registrace motocyklu nad 50 ccm včetně motocyklu s přívěsným nebo postranním vozíkem nebo motorové tříkolky/čtyřkolky.
500 Kč registrace přípojného vozidla do 750 kg včetně.
700 Kč registrace přípojného vozidla nad 750 kg.
Zdarma registrace vozidla nabytého dědictvím.
Zdarma registrace elektromobilu.
V případě, že dovezené vozidlo nesplňuje emisní limity na úrovni EURO 3 a vyšší, budete platit také takzvanou ekologickou daň:
Poplatek za schválení technické způsobilosti jednotlivě dovezeného vozidla ze země mimo EU:
V Česku také musíte zaplatit clo ve výši 10 % z kupní ceny vozidla. Do kupní ceny se započítávají i vedlejší náklady související s pořízením vozidla – například náklady na dopravu do ČR.
V případě, že se stěhujete do Česka ze země mimo EU, ve které jste žili alespoň 12 měsíců, můžete váš osobní dopravní prostředek osvobodit při dovozu od cla a DPH. I tak ale musíte jeho dovoz nahlásit a celní úřad formálně propustí vaše vozidlo do volného oběhu.
Dále také musíte podat daňové přiznání a zaplatit z dovezeného vozidla daň z přidané hodnoty ve výši 21 %. Výše daně se vypočítá ze všech nákladů, které vám s pořízením vozidla vznikly (tedy včetně nákladů na dopravu, cla a jiných).
Náklady na úpravu vozu dle evropských norem, provedení technické kontroly a vydání protokolu, měření emisí a případné testy ve zkušebně budou záviset na vaší konkrétní situaci a vybraném poskytovateli služeb.