Zápis vozidla pořízeného v EU do registru vozidel

Popis služby

Každé vozidlo určené k provozu na silnici musí být vedené v registru vozidel, pokud máte na území ČR trvalý pobyt, pobyt delší než 6 měsíců nebo sídlo firmy. Tento popis je určený pro vozidla pořízená v jiné zemi Evropské unie, na Islandu, v Norsku, Lichtenštejnsku nebo Švýcarsku.

Pro vozidla pořízená v České republice nebo mimo Evropskou unii se podmínky liší.

Týká se vás to, pokud
  • jste si auto, motorku nebo jakékoliv jiné vozidlo určené k provozu na silnici pořídili v jiné zemi EU, na Islandu, v Norsku, Lichtenštejnsku nebo ve Švýcarsku.

Netýká se vás to v případě, že vozidlo používáte v ČR v rámci mezinárodního provozu po dobu kratší než 6 měsíců (například přijedete ze zahraničí do Česka na dovolenou). 

Co je registrace vozidla

Na základě registrace je k danému dopravnímu prostředku vydaný takzvaný malý technický průkaz a registrační značky (tabulky se státní poznávací značkou).

Pro převoz vozidla ze zahraničí do Česka po vlastní ose je zpravidla potřeba zařídit a zaplatit na zahraničním registračním úřadu takzvané dočasné převozní značky a povinné pojištění na cestu do ČR. Doba platnosti převozních značek se může lišit a je nutné si lhůty a přesné podmínky ověřit na zahraničním úřadu, který značky vydává.

Vozidlo musí mít při převozu po vlastní ose platnou technickou kontrolu a další doklady podle zákona dané země.

Registrační značku si můžete zarezervovat už 1 měsíc před registrací vozidla.
Kdy to máte řešit

Zápis do registru vozidel musíte provést do konce platnosti dočasné registrace vydané v zemi, ve které jste vozidlo pořídili, pokud máte v plánu vozidlo v ČR provozovat. V případě, že s vozidlem nehodláte jezdit nebo ho například nabízíte dál k prodeji, registrovat ho nemusíte.

Pokud jste vozidlo přivezli například na vleku bez registračních značek, musíte ho v Česku zaregistrovat předtím, než s ním začnete jezdit.

Pokud se stěhujete do Česka z jiného členského státu EU nebo EHP a přivážíte si s sebou vlastní vozidlo, musíte ho v ČR zaregistrovat do 6 měsíců.

V případě, že vozidlo v ČR nezaregistrujete, hrozí vám pokuta až 50 000 Kč.

Co k tomu potřebujete
  • vyplněnou žádost o zápis silničního vozidla do registru silničních vozidel,
  • doklad totožnosti žadatele,
  • originál dokladu o nabytí vozidla (například faktura nebo kupní smlouva),
  • doklad o technické způsobilosti vozidla, kterým je:
  • prohlášení o shodě, takzvaný COC list ((technický průkaz prodejci od 1.3. 2023 k novým vozidlům nevydávají),
  • osvědčení o registraci silničního vozidla vydané jiným členským státem EU, a pokud byl vydaný, i technický průkaz tohoto vozidla,
  • osvědčení o jednotlivém schválení vozidla s platností ve všech členských státech,
  • potvrzení o zaplacení daně z přidané hodnoty. Více informací zde.

Pokud zapisujete vozidlo do registru na základě plné moci, musíte mít s sebou také:

  • plnou moc s úředně ověřeným podpisem nebo uznávaným elektronickým podpisem vlastníka vozidla.

Pokud nemáte v České republice trvalý pobyt, musíte doložit také:

  • doklad o povolení k pobytu, o udělení azylu na území České republiky nebo o délce přechodného pobytu.
Žádost o registraci můžete vyplnit elektronicky a vytisknout, nebo ji rovnou odeslat na vámi vybraný úřad datovou schránkou. Přílohy žádosti však můžete odevzdat na vybraném úřadě pouze osobně. Elektronicky můžete doručit vybranému úřadu také plnou moc, a to buď datovou schránkou, nebo opatřenou platným elektronickým podpisem.
Od 1.3. 2023 tisknou velký technický průkaz úřady až při samotné registraci vozu.
Vozidla dovezená ze zemí EU již nemusí na takzvanou dovozovou technickou kontrolu. Platná technická kontrola provedená v jiné zemi EU platí i v Česku.
Kde a jak to máte řešit

Registraci vozidla můžete vyřídit na registru vozidel jakéhokoliv obecního úřadu obce s rozšířenou působností nebo na specializovaných pracovištích registru vozidel hlavního města Prahy. U vozidel dovezených ze zahraničí je možné, že registraci nevyřídíte na počkání, zpravidla se pak jedná o několik dnů. Zákonná lhůta na vyřízení je do 30 dnů.

Zaregistrovat vozidlo můžete i přes Portál dopravy. Úřad vás následně vyzve, abyste si přišli doklad a tabulky s poznávací značkou vyzvednout na úřad. S sebou si přineste zahraniční dokumentaci, aby mohl pracovník úřadu ověřit pravost nahraných dokumentů.

Na některá pracoviště registru vozidel se můžete předem objednat online. 
POZOR! V Praze jsou jednotlivá pracoviště registru vozidel rozdělena podle toho, jaké úkony vykonávají. Než se v Praze vydáte na úřad, podívejte se, na které pobočce registru vozidel poskytují službu, kterou potřebujete.
Kolik budete platit

800 Kč registrace motorového vozidla s nejméně čtyřmi koly.

300 Kč registrace motocyklu do 50 ccm.

500 Kč registrace motocyklu nad 50 ccm včetně motocyklu s přívěsným nebo postranním vozíkem nebo motorové tříkolky/čtyřkolky.

500 Kč registrace přípojného vozidla do 750 kg včetně.

700 Kč registrace přípojného vozidla nad 750 kg.

Zdarma registrace vozidla nabytého dědictvím.

Zdarma registrace elektromobilu.

Pokud od prvního uvedení vozidla do provozu uběhlo méně než 6 měsíců nebo má najeto méně než 6 000 kilometrů, považuje se takový dopravní prostředek za nový. V tom případě musíte v Česku podat do 10 dnů od koupě vozidla daňové přiznání a zaplatit daň z přidané hodnoty. V zemi, ve které jste vozidlo pořídili, daň z přidané hodnoty neplatíte (popřípadě můžete žádat její vrácení). Na ojetá vozidla se tato povinnost nevztahuje. 

Při dovozu dopravního prostředku ze zemí EU a EHP se neplatí clo.
Na dovoz vozidel z Velké Británie se od 1. 1. 2021 nevztahují stejné podmínky jako na dovoz ze zemí EU. Aktuální podmínky si můžete ověřit například zde.
Při přestěhování zaplatíte správní poplatek 50 Kč za změnu adresy v dokladech k motorovému nebo přípojnému vozidlu.