Oprávnění k výkonu funkce pyrotechnika opravňuje fyzickou osobu k ničení a zneškodňování výbušnin v procesu jejich výroby, zpracování, včetně výzkumu, vývoje a zkoušení.
Fyzická osoba jedná ve věci vydání oprávnění samostatně, stejně tak se samostatně přihlašuje do pyrotechnického kurzu a ke zkoušce odborné způsobilosti.
Uchazeč o získání oprávnění k výkonu funkce pyrotechnika musí být starší 21 let, bezúhonný, zdravotně způsobilý (viz bod 10), dosáhnout alespoň základního vzdělání a disponovat odbornou způsobilostí pro práci s výbušninami podle § 3 vyhlášky č. 327/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
Dále musí uchazeč absolvovat výuku v pyrotechnickém kurzu podle § 4 písm. f) vyhlášky č. 327/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů, poskytovaném organizací pověřenou k tomuto účelu Českým báňským úřadem.
Bezúhonnost se podle § 4 písm. c) vyhlášky č. 327/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů, ve spojení s § 34 odst. 2 zákona č. 61/1988 Sb., ve znění pozdějších předpisů, prokazuje výpisem z Rejstříku trestů České republiky, který si Český báňský úřad sám z Rejstříku trestů vyžádá, disponuje-li od žadatele dostatečnými údaji pro jeho získání.
Dosažení základního vzdělání se prokazuje vysvědčením z 8. třídy (resp. 9. třídy).
Zdravotní způsobilost pro výkon funkce pyrotechnika, resp. pro nakládání s výbušninami, se prokazuje lékařským posudkem ve smyslu § 4 písm. d) vyhlášky č. 327/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů, vydaným poskytovatelem zdravotních služeb.
Odbornou způsobilost pro práci s výbušninami podle § 3 vyhlášky č. 327/1992 Sb. uchazeč prokazuje osvědčením organizace nakládající s výbušninami, a u níž tuto odbornou způsobilost získal, případně alternativními doklady ve smyslu čl. 1 odst. 3 písm. b) až e) přílohy č. 1 k vyhlášce č. 327/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
V rámci pyrotechnického kurzu je na závěr provedena zkouška k ověření znalostí potřebných pro ničení a zneškodňování výbušnin podle zkušebního řádu uvedeného v příloze č. 1 k vyhlášce č. 327/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Zkouška se skládá z písemné, ústní a praktické části dle zkušebního řádu (čl. 3 přílohy č. 1 k vyhlášce č. 327/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů).
Odbornou způsobilost posuzuje a oprávnění k výkonu funkce pyrotechnika vydává (na základě úspěšně vykonané zkoušky) Český báňský úřad na základě pověření dle § 38 odst. 5 písm. a) zákona č. 61/1988 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
V prvé řadě je zapotřebí podat přihlášku do pyrotechnického kurzu na adresu organizace pověřené jeho výukou, a dále podat přihlášku ke zkoušce k ověření odborné způsobilosti společně s žádostí o vydání oprávnění.
Životní situace lze řešit prostřednictvím následující instituce:
Český báňský úřad
oddělení výbušnin
Kozí 4
110 01 - Praha 1
Životní situace lze řešit prostřednictvím následující instituce:
Český báňský úřad
oddělení výbušnin
Kozí 4
110 01 - Praha 1
Přihláška do pyrotechnického kurzu musí obsahovat údaje nezbytné k identifikace uchazeče v zájmu splnění požadavků zejména § 34 zákona č. 61/1988 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
Žádost o zkoušku k ověření odborné způsobilosti a žádost o vydání příslušného oprávnění musí obsahovat, nebyly-li tyto údaje předloženy již společně s přihláškou do pyrotechnického kurzu:
• jméno, příjmení a datum narození uchazeče,
• rodné číslo a místo narození za účelem prokázání bezúhonnosti ze strany Českého báňského úřadu, anebo výpis z Rejstříku trestů,
• lékařský posudek o zdravotní způsobilosti k nakládání s výbušninami,
• doklad o dosažení alespoň základního vzdělání,
• doklad o absolvování pyrotechnického kurzu,
• doklad o odborné způsobilosti k práci s výbušninami podle § 3 vyhlášky č. 327/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů,
• správní poplatek ve výši 1 000 Kč; správní poplatek lze zaplatit kolkovou známkou, bezhotovostně na účet Českého báňského úřadu po obdržení nezbytných identifikátorů platby, anebo v hotovosti na pokladně Českého báňského úřadu.
Doporučený vzor žádosti o vydání oprávnění společně s žádostí o zkoušku k ověření odborné způsobilosti je k dispozici na internetových stránkách státní báňské správy České republiky.
Přihláška do pyrotechnického kurzu se podává volnou formou.
Správní poplatek za vydání oprávnění k výkonu funkce pyrotechnika činí 1 000 Kč (zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů).
Správní poplatek je vyměřen a vybírán v české měně, lze jej zaplatit kolkovou známkou, bezhotovostně na účet Českého báňského úřadu po obdržení nezbytných identifikátorů platby, anebo v hotovosti na pokladně Českého báňského úřadu, a je splatný před provedením požadovaného úkonu.
PLhůty pro vyřízení žádosti o vydání oprávnění se řídí zákonem č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů.
Dalšími dotčenými subjekty při řešení dané životní situace jsou: poskytovatel zdravotních služeb, jenž vydává posudek o zdravotní způsobilosti, a organizace pověřená Českým báňským úřadem k výuce v pyrotechnickém kurzu.
stliže držitel oprávnění k výkonu funkce pyrotechnika neprováděl po dobu delší než 2 roky ničení výbušnin, musí být před jejich opětovným výkonem přezkoušen z teoretických i praktických znalostí, včetně ničení výbušnin na trhací jámě.
Pro komunikaci s dotčenou institucí lze využít:
• datovou schránkou Českého báňského úřadu: rn6aas6, anebo
• e-mail se zaručeným elektronickým podpisem.
Zákon č. 61/1988 Sb., o hornické činnosti, výbušninách a o státní báňské správě, ve znění pozdějších předpisů.
Vyhláška č. 327/1992 Sb., kterou se stanoví požadavky k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a bezpečnosti provozu při výrobě a zpracování výbušnin a o odborné způsobilosti pracovníků pro tuto činnost, ve znění pozdějších předpisů.
Zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů.
Zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů.
Zákon č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, ve znění pozdějších předpisů.
Vyhláška č. 79/2013 Sb., o provedení některých ustanovení zákona č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách (vyhláška o pracovnělékařských službách a některých druzích posudkové péče).
Pokud uchazeč při zkoušce k ověření odborné způsobilosti neprospěl, může zkoušku opakovat nejdříve po 6 týdnech a nejpozději do 1 roku po neúspěšné zkoušce. Opravnou zkoušku může vykonat nejvýše dvakrát.
Pokud uchazeč neprospěl ani při druhé opravné zkoušce, může další zkoušku vykonat jen na základě opětovné výuky v pyrotechnickém kurzu.
Oprávnění k výkonu funkce pyrotechnika může být odejmuto za hrubé nebo opakované porušení právních předpisů k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a bezpečnosti provozu, a to až na dobu 3 let.
Oprávnění může být rovněž odejmuto, pokud jeho držitel přestal splňovat podmínky pro jeho vydání, tj. zejména:
• pozbyl způsobilosti k právnímu jednání, resp. byla mu omezena svéprávnost,
• pozbyl zdravotní způsobilosti,
• přestal splňovat podmínky bezúhonnosti.
Další správní postihy za porušení dotčených právních předpisů, zejména napomenutí, pokuta nebo propadnutí věci, vyplývají z pravomocí orgánů státní báňské správy ve spojení se zákonem č. 250/2016 Sb.
Bližší informace je možno získat v rámci konzultace s ústředním báňským inspektorem oddělení výbušnin Českého báňského úřadu.
Další informace lze také získat z webových stránek Českého báňského úřadu, resp. státní báňské správy: http://www.cbusbs.cz/index.php/zivotni-situace/osvedceni-a-prukazy.html.
Odpalovač ohňostrojů (Osvědčení a průkazy)
Střelmistr (Osvědčení a průkazy)
Technický vedoucí odstřelů (Osvědčení a průkazy)
Český báňský úřad oddělení výbušnin |
Ing. Josef Slovák
Ing. Michal Roháč, Ph.D.