Hygienická pravidla provozoven

ID Záznamu
Datum zveřejnění
26.05.2020
Poslední aktualizace
01.06.2020

Základní informace k životní situaci

Hygienická pravidla provozoven:

1. Aktivně bránit tomu, aby se zákazníci zdržovali v menších vzdálenostech, než jsou 2 metry.

2. Zajistit řízení front čekajících zákazníků, zejména za pomoci označení prostoru pro čekání a umístění značek pro minimální rozestupy 2 metry mezi zákazníky.

3. Umístit dezinfekční prostředky u často dotýkaných předmětů (především kliky, zábradlí, nákupní vozíky) tak, aby byly k dispozici pro zaměstnance i zákazníky.

4. Pracovníci provozoven musí nosit rukavice při kontaktu se zbožím a při přijímání plateb od zákazníků.

5. Zajistit informování zákazníků o těchto pravidlech, a to zejména prostřednictvím informačních plakátů u vstupu a v provozovně.

Aktuální informace ke stavu v jednotlivých sektorech a hygienická pravidla pro jednotlivé sektory najdete na webu Ministerstva průmyslu a obchodu, včetně letáků ke stažení.

Pravidla pro organizaci volnočasových aktivit najdete zde.

Odpovědi na nejčastější dotazy ke stravování (výdejní okénka, restaurace, zahrádky) najdete zde.

Odpovědi na nejčastější dotazy k dalším službám (knihovny, fotoateliéry, solné jeskyně, kadeřnictví apod.) najdete zde, a také zde (venkovní atrakce, divadla, sály apod.).

Odpovědi na nejčastější dotazy k realizaci kurzů a neškolského vzdělávání najdete zde.

Další informace

Pro další informace můžete využít speciální linku 1212 s volbou 3 nebo speciální informační linku Ministerstva průmyslu a obchodu pro podnikatele a živnostníky 224 854 444.

Pro zaslání dotazu můžete využít také speciální e-mailovou adresu covid_podnikatele@mpo.cz.

Na webu Ministerstva zdravotnictví najde materiály ke stažení, které můžete využít – např. pravidla uvolňování opatření od 25.5.2020, leták o užívání roušky, o bezpečném chování v restauraci, kulturních zařízeních, nákupních centrech nebo na koupališti apod.

 

Aktuality Ministerstva práce a sociálních věcí ke koronaviru (Covid-19) najdete zde.

Odpovědi na nejčastější dotazy podnikatelů najdete zde. Prostřednictvím speciální informační linky zde odpovídají na dotazy odborní pracovníci ministerstva průmyslu a obchodu, ministerstva dopravy, agentur CzechTrade, CzechInvest a dalších organizací. Další informace můžete vyhledat přes rozcestník Ministerstva obchodu a průmyslu zde.

 

Nouzový stav a vydaná opatření:

Důležité informace o epidemii koronaviru (Covid-19), nouzovém stavu a všech souvisejících vydaných opatřeních najdete na webu Úřadu vlády ČR. Co aktuálně platí v souvislosti s nouzovým stavem najdete zde.

Přehled o uvolňování opatření – co a kdy můžete – najdete zde.

 

Obecné informace k problematice koronaviru (Covid-19):

Odpovědi na nejčastější dotazy najdete na webu Ministerstva zdravotnictví zde. Důležité kontakty a odkazy najdete zde.

Můžete si instalovat mobilní infokartu, která vám zpřístupní nejaktuálnější informace, důležité kontakty na infolinky a oficiální pokyny a doporučení Ministerstva zdravotnictví.

Přehledné informace o koronaviru (Covid-19) najdete také na webu Státního zdravotního ústavu. Pro informace můžete využít i nonstop linku Státního zdravotního ústavu 725 191 370, 724 810 106, 726 191 367.

Obecné informace o koronaviru (Covid-19) najdete také na webu Světové zdravotnické organizace (WHO).

Srozumitelné informace o koronaviru (Covid-19) najdete také na webu okoronaviru.cz, jehož obsah vytváří odborníci z Univerzity Karlovy, Akademie věd ČR, Oxfordské univerzity a dalších vědeckých institucí.

Přehled o aktuálním šíření nákazy v ČR najdete zde.

Přehled o aktuálním šíření nákazy ve světě najdete zde.