Testování

ID Záznamu
Datum zveřejnění
21.04.2020
Poslední aktualizace
05.06.2020

Základní informace k životní situaci

Týká se vás to, pokud:

  • chcete zjistit, zda jste se nakazil/a koronavirem (Covid-19),
  • máte nařízeno vyšetření, zda jste se nakazil/a koronavirem (Covid-19).

Pokud nemáte příznaky onemocnění a nemáte nařízeno vyšetření, může být testování provedeno na vaši žádost pouze na některých z odběrových míst.

V takovém případě ale nebude hrazeno ze zdravotního pojištění a tato odběrová místa najdete pod označením „Samoplátci ANO“.

Pokud máte doporučení nebo žádanku k provedení testu od lékaře, vyberte si jakékoliv odběrové místo.

Seznam odběrových míst je průběžně aktualizován. Každý kraj disponuje mobilními odběrovými jednotkami pro indikované případy.

Kolik budete platit:

  • v případě, že máte doporučení nebo žádanku od lékaře, nic platit nebudete;
  • v případě, že nemáte doporučení od lékaře, zaplatíte 1 300 – 2 900 Kč.

Pokud jste v domácí karanténě, necestujte na odběrové místo veřejnou nebo sdílenou dopravou. Pokud se dopravujete na odběrové místo vlastním autem, jeďte sami nebo s doprovodem maximálně jedné osoby a použijte ochranu úst a nosu. Pokud nemáte tuto možnost, obraťte se na Krajskou hygienickou stanici, která vám zajistí mobilní odběrovou jednotku.

Jsou dva typy testování – jedním se zjišťuje, zda jste onemocněním nakažen, druhým se zjišťuje, zda jste onemocnění prodělal v minulosti.

Zda jste onemocněním nakažen se zjišťuje výtěrem z nosu.

Zda jste onemocnění prodělal v minulosti se zjišťuje z rozboru krve.

Informace o výsledku testu vám podá lékař nebo Krajská hygienická stanice. Při větším vytížení laboratoří či odběrových míst může sdělení výsledku trvat déle, i několik dní.

Pokud jste zároveň v domácí karanténě, dodržujte nadále její pravidla.

Pokud máte výrazné zdravotní potíže, volejte linku 155 a postupujte podle instrukcí operátora.

Pokud jste se podrobil testu na přítomnost nákazy koronavirem (Covid-19) a vyšel váš test pozitivní, znamená to, že jste onemocněl. Zůstaňte v domácí izolaci. Kontaktujte telefonicky praktického lékaře a postupujte podle jeho instrukcí. Především zachovejte klid. Informujte známé, se kterými jste přišli do kontaktu v několika posledních dnech o vašem stavu.

Pokud jste se podrobil testu na přítomnost nákazy koronavirem (Covid-19) a vyšel váš test negativní, znamená to, že jste zdravý.

Informace o karanténě najdete zde.

Informace o příznacích onemocnění najdete zde.

 

Další informace

Pro další informace můžete volat bezplatnou linku 1212.

Důležité kontakty a odkazy najdete na webu Ministerstva zdravotnictví.

Můžete si instalovat mobilní infokartu, která vám zpřístupní nejaktuálnější informace, důležité kontakty na infolinky a oficiální pokyny a doporučení Ministerstva zdravotnictví.

Pro informace můžete využít i nonstop linku Státního zdravotního ústavu 725 191 370, 724 810 106, 726 191 367.

Odpovědi na nejčastější dotazy týkající se obecné problematiky koronaviru (Covid-19) najdete na webu Ministerstva zdravotnictví.

Přehled o uvolňování opatření – co a kdy můžete – najdete zde.

Přehledné informace o koronaviru (Covid-19) najdete také na webu Státního zdravotního ústavu.

Důležité informace o epidemii koronaviru (Covid-19), nouzovém stavu a všech souvisejících vydaných opatřeních najdete na webu Úřadu vlády ČR. Co aktuálně platí v souvislosti s nouzovým stavem najdete zde.

Obecné informace o koronaviru (Covid-19) najdete také na webu Světové zdravotnické organizace (WHO).

Srozumitelné informace o koronaviru (Covid-19) najdete také na webu okoronaviru.cz, jehož obsah vytváří odborníci z Univerzity Karlovy, Akademie věd ČR, Oxfordské univerzity a dalších vědeckých institucí.