Příznaky

ID Záznamu
Datum zveřejnění
21.04.2020
Poslední aktualizace
05.06.2020

Základní informace k životní situaci

Covid-19 je onemocnění způsobené virem označeným jako SARS-CoV-2 nebo 2019-nCoV, zjednodušeně „koronavirus“. Jedná se o virus ze skupiny koronavirů, které jsou charakteristické svým tvarem připomínajícím sluneční koronu. Virus napadá buňky hostitele a využívá je ke svému množení a šíření, přičemž může způsobovat řadu zdravotních problémů, vedoucích ve vážných případech až ke smrti.

Inkubační doba je až 14 dní, přičemž člověk je nejvíce nakažlivý v prvních fázích onemocnění.

Koronavirus se přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu. Jedná se o tzv. kapénkovou infekci, kdy se onemocnění přenáší vzduchem kapénkami při kýchání a kašlání, ale i fyzickým kontaktem. Nejčastějšími cestami, kudy vnikají viry do lidského těla, jsou sliznice, tedy ústa, nos a také oči. Tato místa pro viry představují otevřenou bránu, právě na obličej si saháme nevědomky prakticky neustále. Doporučení expertů zní: vědomě se těmto dotekům vyhýbejte. Dodržujte dostatečný odstup od ostatních lidí.

Nejčastějšími počátečními příznaky jsou vysoká teplota, únava, dušnost a kašel. Dušnost jsou problémy s dýcháním. Máte pocit tíže na prsou nebo nedostatku vzduchu, obtížně se vám dýchá. Naopak se neobjevuje rýma a bolest v krku. Nemoc se může rozvinout ve virový zápal plic, selhání ledvin a smrt, ale může také proběhnout bez příznaků.

Pokud pociťujete příznaky, neopouštějte domov a telefonicky nebo e-mailem se informujte u svého praktického lékaře, na Krajské hygienické stanici nebo na lince 1212 Státního zdravotního ústavu. Podrobný návod co dělat najdete zde.

V případě závažnějších zdravotních potíží kontaktujte záchrannou službu na lince 155.

Pokud víte, že jste byl/a v kontaktu s někým, u koho se potvrdila nákaza, neopouštějte svůj domov a kontaktujte telefonicky svého praktického lékaře či Krajskou hygienickou stanici, kde vás informují o následujícím postupu.

Léčba při lehčích příznacích probíhá doma s pomocí běžně dostupných léků na zmírnění teploty a bolesti. Těžší příznaky vyžadují lékařskou pomoc. Vážné a kritické stavy pak i podporu přístrojů. Nejčastěji se jedná o problémy s dýcháním a těžké případy pak jsou na jednotce intenzivní péče, kde jsou pacienti napojeni na přístroje v podobě plicního ventilátoru nebo mimotělního oběhu.

Několik léků je ve fázi testování, ale zatím žádný není ověřený a schválený. Očkování neexistuje. Nasazuje se jen podpůrná léčba příznaků.

Pokud se uzdravíte, získáte dočasnou imunitu. To znamená, že budete odolní proti nákaze. Ale doposud není známo, jak dlouho vaše imunita potrvá. Je to jedna z největších výzev při vývoji vakcíny, která v současnosti probíhá.

Ohroženými skupinami jsou především lidé s chronickým onemocněním nebo oslabenou imunitou. V návaznosti na to mohou být ohroženou skupinou i starší lidé. Naopak podle dosavadních poznatků pro zdravé těhotné ženy riziko zvýšené není. Zdravé děti podle dosavadních poznatků snášejí virus dobře.

Prevence zahrnuje mytí a desinfekci rukou, vyhýbání se místům s velkým počtem lidí, případně používání vhodných ochranných pomůcek, jakou jsou respirátory. Podrobná pravidla prevence najdete zde, zde nebo také zde.

Co je domácí karanténa a jak se chovat v domácí karanténě najdete zde.

Informace o testování najdete zde.

Další informace

Pro další informace můžete volat bezplatnou linku 1212.

Důležité kontakty a odkazy najdete na webu Ministerstva zdravotnictví.

Můžete si instalovat mobilní infokartu, která vám zpřístupní nejaktuálnější informace, důležité kontakty na infolinky a oficiální pokyny a doporučení Ministerstva zdravotnictví.

Pro informace můžete využít i nonstop linku Státního zdravotního ústavu 725 191 370, 724 810 106, 726 191 367.

Odpovědi na nejčastější dotazy týkající se obecné problematiky koronaviru (Covid-19) najdete na webu Ministerstva zdravotnictví.

Přehled o uvolňování opatření – co a kdy můžete – najdete zde.

Přehledné informace o koronaviru (Covid-19) najdete také na webu Státního zdravotního ústavu.

Důležité informace o epidemii koronaviru (Covid-19), nouzovém stavu a všech souvisejících vydaných opatřeních najdete na webu Úřadu vlády ČR. Co aktuálně platí v souvislosti s nouzovým stavem najdete zde.

Obecné informace o koronaviru (Covid-19) najdete také na webu Světové zdravotnické organizace (WHO).

Srozumitelné informace o koronaviru (Covid-19) najdete také na webu okoronaviru.cz, jehož obsah vytváří odborníci z Univerzity Karlovy, Akademie věd ČR, Oxfordské univerzity a dalších vědeckých institucí.