Stažení aplikace eObčanka

Posledním krokem je stažení a nainstalování obslužné aplikace eObčanka na stránkách info.eidentita.cz/eOP . Podle typu zařízení a jeho operačního systému si zvolíte instalační balíček, který vás provede instalací dvou aplikací. eObčanka – identifikace je podpůrná aplikace, do které budete zadávat při online identifikaci IOK (příp. DOK). Tyto kódy tak nebudou z Vašeho zařízení nikam odesílány, veškerá komunikace probíhá mezi touto aplikací a vaším občanským průkazem. Pomocí aplikace eObčanka – správce karty můžete měnit zvolené hodnoty IOK a DOK, odblokovat IOK a využívat k diagnostice chyb a zapisování a mazání dat souvisejících s elektronickými podpisy a autentizačními certifikáty.

Pokud máte aktivovaný čip, čtečku a nainstalovanou aplikace eObčanka, můžete Váš občanský průkaz začít používat pro přihlašování k online službám veřejné správy.

Podrobnější informace naleznete na info.eidentita.cz/eOP

Pokud ztratíte nebo Vám bude odcizen občanský průkaz s aktivovaným čipem, můžete čip zablokovat na lince +420 225 514 777. Takto zablokovaný čip nelze znovu aktivovat, je nutné požádat o nový občanský průkaz. Současně je ztrátu či odcizení nutné nahlásit na Policii ČR nebo na úřadě obce s rozšířenou působností.