Zřízení dálkového přístupu do Evidence svěřenských fondů

Hlavní informace

Podstatou dálkového přístupu je rychlé dosažení potřebných informací pro zákonem privilegovaný okruh subjektů. Těmito subjekty jsou především soudy a orgány činné v trestném řízení a další subjekty, které se zaobírají bojem proti praní špinavých peněz a financování terorismu. Dálkový přístup ale může být zřízen také vybraným soukromým subjektům.

Jste-li mezi těmito vybranými soukromými subjekty, můžete Ministerstvo spravedlnosti požádat, aby vám dálkový přístup zřídilo.

Týká se vás to pokud

Oprávněné subjekty, tj. ty, které mohou úspěšně žádat o umožnění dálkového přístupu, vymezuje § 65e odst. 3 rejstříkového zákona. Dálkový přístup tak bude umožněn mj.:

  • povinné osobě podle § 2 zákona č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu, v souvislosti s prováděním identifikace a kontroly klienta, a
  • tomu, o němž tak stanoví jiný zákon.

Mezi povinné osoby patří mj:

  • úvěrové a finanční instituce,
  • provozovatelé hazardní hry,
  • osoba, která vykonává následující činnosti jako předmět svého podnikání:
    • nakupuje nebo prodává nemovité věci,
    • je realitním zprostředkovatelem; v případě zprostředkování realitní smlouvy podle § 2 písm. d) bodu 2 zákona o realitním zprostředkování, jde-li o nájem, podnájem nebo pacht, však pouze tehdy, pokud výše měsíční platby nebo poměrná část výnosu z nemovité věci poskytnutá propachtovateli přepočtená na jeden měsíc, případně jejich součet, dosáhne alespoň 10 000 EUR,
    • je dražebníkem podle zákona o veřejných dražbách při činnosti související s dražbou nemovité věci,
  • osoba oprávněná k obchodování s použitým zbožím nebo ke zprostředkování takových obchodů nebo k přijímání věcí do zástavy,
  • svěřenský správce nebo osoba v obdobném postavení u svěřenskému fondu strukturou nebo funkcemi podobného zařízení, které se řídí právem jiného státu; a další.

Výčet všech povinných osob naleznete v § 2 zákona č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu.

Dálkový přístup konkrétních uživatelů pak spočívá v možnosti získání platného či úplného výpisu vybraného svěřenského fondu. Uživatel v rozhraní dálkového přístupu jednoduše zvolí svěřenský fond (podle jeho identifikačního čísla), jehož výpis požaduje a specifikuje, zda chce platný, či úplný (tj. včetně historických údajů) výpis. Následně se zobrazí výpis svěřenského fondu s možností zobrazení listin ze sbírky listin. Zobrazený výpis je možné stáhnut jako podepsaný PDF dokument (elektronický podepsaný výpis).

Kdy službu řešit

Je-li třeba získat údaje, které nejsou ve veřejné části evidence svěřenských fondů.

Vyřízení služby

Co potřebujete pokud službu řešíte

None

Kde a jak službu řešit

None

Kolik budete platit

None

Doplňující informace

Jaký má služba benefit

Pokud jste oprávněným subjektem, pak máte možnost zažádat o přístup ke všem údajům zapisovaným do evidence svěřenských fondů.

Možnosti odvolání

None

Legislativa

Sankce

None

Časté dotazy

None