Změna nároku na průkaz osoby se zdravotním postižením

Hlavní informace

Žádost o změnu nároku na průkaz osoby se zdravotním postižením slouží k podání žádosti o zahájení řízení o změně nároku již přiznaného průkazu osoby se zdravotním postižením.

Řízení o změně nároku na průkaz osoby se zdravotním postižením se zahajuje podáním žádosti na předepsaném formuláři, případně též z moci úřední.

Podnět k řízení z moci úřední může podat také okresní správa sociálního zabezpečení, pokud na základě výsledku posouzení zdravotního stavu zjistí posudkově významné skutečnosti, které jsou rozhodné pro nárok na průkaz osoby se zdravotním postižením.

Týká se vás to pokud

Jste občan se zdravotním postižením:

  • pohyblivosti, 
  • orientace nebo 
  • poruchou autistického spektra,

který má již přiznaný nárok na průkaz osoby se zdravotním postižením.

Kdy službu řešit

Službu můžete řešit, pokud: 

  1. máte již přiznaný nárok na průkaz osoby se zdravotním postižením a 
  2. došlo ke změně vašeho zdravotního postižení (pohyblivosti, orientace nebo poruchy autistického spektra).

Vyřízení služby

Co potřebujete pokud službu řešíte

Při podání žádosti o změnu nároku na průkaz osoby se zdravotním postižením osobně potřebujete vyplnit formulář Žádost o změnu nároku na průkaz osoby se zdravotním postižením.

Pro identifikaci potřebujete:

  • průkaz totožnosti, 
  • rodný list u dětí do 15 let a
  • Rozhodnutí soudu o ustanovení opatrovníka.

Kde a jak službu řešit

Žádost se podává na kontaktním pracovišti Úřadu práce ČR dle místa trvalého pobytu (místa pobytu) fyzické osoby. 

Kontakty na jednotlivá kontaktní pracoviště naleznete na internetových stránkách Úřadu práce ČR v sekci Krajské pobočky.

Kolik budete platit

None

Doplňující informace

Jaký má služba benefit

Osoba, která je držitelem: 

  • průkazu TP (těžké postižení), 
  • ZTP (zvlášť těžké postižení) a 
  • ZTP/P (zvlášť těžké postižení s průvodcem)

má přednost při osobním projednávání své záležitosti a nárok na výhody ve veřejných dopravních prostředcích (vyhrazené místo, slevu nebo bezplatnou dopravu, bezplatnou dopravu průvodce nebo vodící psa).

Držiteli průkazu ZTP nebo ZTP/P a průvodci držitele průkazu ZTP/P může být poskytnuta sleva ze vstupného na divadelní a filmová představení, koncerty a jiné kulturní a sportovní akce. Tyto benefity jsou nenárokové.

Řízení o změně průkazu osoby se zdravotním postižením se zahajuje na základě písemné žádosti.

Po podání žádosti zašle krajská pobočka Úřadu práce ČR příslušné okresní správě sociálního zabezpečení žádost o posouzení zdravotního stavu osoby. Na základě tohoto posudku pak krajská pobočka Úřadu práce ČR vydá rozhodnutí o tom, zda ke změně průkazu dochází či nikoliv.

Průkaz osoby se zdravotním postižením je veřejnou listinou.

Možnosti odvolání

Nejste-li s výsledkem řízení o změně průkazu osoby se zdravotním postižením spokojeni, můžete proti „Rozhodnutí“ podat odvolání a to do 15 dnů od jeho doručení. 

Odvolání podejte u krajské pobočky Úřadu práce ČR, která o dávce rozhodovala. O odvolání poté rozhoduje Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Legislativa

Sankce

Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že úmyslně zničí, poškodí, pozmění nebo zneužije průkaz osoby se zdravotním postižením.

Držitel průkazu osoby se zdravotním postižením se dopustí přestupku tím, že:

  • nesplní oznamovací povinnost, to znamená, že do 8 dní písemně neohlásí krajské pobočce Úřadu práce, která průkaz vydala, jeho ztrátu, odcizení, poškození nebo zničení, popřípadě změnu údajů uvedených na průkazu,
  • neodevzdá dosavadní průkaz osoby se zdravotním postižením při převzetí nového průkazu osoby se zdravotním postižením a dále každý, kdo nalezne průkaz osoby se zdravotním postižením nebo má v držení takový průkaz osoby zemřelé nebo osoby prohlášené za mrtvou, je povinen jej neprodleně odevzdat kterékoliv krajské pobočce Úřadu práce ČR. Stejnou povinnost má i držitel průkazu osoby se zdravotním postižením, který ohlásil ztrátu svého průkazu, jestliže průkaz nalezne nebo jej jinak získá zpět. Při převzetí nového průkazu je jeho držitel povinen odevzdat příslušné krajské pobočce Úřadu práce ČR dosavadní znovu nalezený nebo jinak získaný průkaz. Držitel průkazu osoby se zdravotním postižením je povinen odevzdat tento průkaz příslušné krajské pobočce Úřadu práce ČR také v případě, kdy je mu podle zákona vydán nový průkaz.

Za uvedené přestupky lze uložit pokutu do 20 000 Kč.

Časté dotazy

None