Hlavní informace
Osoba, která v cizině vykonává trest odnětí svobody, může podat Ministerstvu spravedlnosti ČR podnět k zahájení řízení o předání k dalšímu výkonu trestu do České republiky.
Ministerstvo spravedlnosti po obdržení Vaší žádosti ověří Vaše státní občanství a požádá cizí stát o zaslání nezbytných podkladů. Na jejich základě podá návrh na uznání cizozemského odsuzujícího rozsudku v ČR příslušnému krajskému soudu. Ten rozhodne o případném uznání trestu a jeho výkonu v ČR. Konečný souhlas vydává Ministerstvo spravedlnosti.
Lhůta pro vyřízení žádosti není stanovena. Krajský soud se nicméně snaží rozhodnout zpravidla do 90 dnů od doručení žádosti.
Jde-li o předání ze země EU a ČR má s tímto státem společnou hranici, transport k hranicím zajišťuje vysílající strana, na hranicích pak odsouzeného přebírá Vězeňská služba ČR. Převoz z ostatních států EU se uskutečňuje letecky, na letišti v ČR přebírá odsouzeného Vězeňská služba ČR.
Jde-li o předání ze země mimo EU, přebírá Vězeňská služba ČR odsouzeného přímo v cizím státu a doprovází jej na cestě do republiky.
Týká se vás to pokud
Vykonáváte v cizině trest odnětí svobody a máte zájem o předání k dalšímu výkonu trestu do České republiky.
Předání se může uskutečnit mimo jiné za následujících podmínek:
- jste občanem České republiky;
- pokud příslušný soud shledá, že vaše převzetí je z hlediska začlenění do společnosti vhodné a účelné. To znamená, že máte v ČR sociální a jiné vazby (například trvalý pobyt, rodinu);
- v době přijetí žádosti vám zbývá vykonat nejméně šest měsíců z uloženého trestu. Tato doba může být kratší jen ve výjimečných případech;
- čin, za který vám byl uložen trest odnětí svobody, je trestným činem také podle právního řádu ČR;
- výkon uloženého trestu odnětí svobody není podle českého práva promlčen.
Kdy službu řešit
O předání do ČR můžete požádat v okamžiku, kdy je rozhodnutí soudu, který Vám nepodmíněný trest odnětí svobody uložil, konečné a pravomocné.
Vyřízení služby
Co potřebujete pokud službu řešíte
Žádost musí mít písemnou podobu a musí obsahovat:
- vaše jméno, příjmení, datum narození, rodné číslo, adresu posledního bydliště v ČR;
- informace o odsuzujícím rozsudku, tedy o soudním orgánu, který uložil trest odnětí svobody, datum a číslo rozsudku, informace o trestné činnosti, za kterou jste byli odsouzeni;
- informace o místě a datu výkonu vazby a dosavadního výkonu trestu odnětí svobody;
- datum a váš podpis.
Kde a jak službu řešit
Žádáte-li o předání ze státu EU, věc řeší soudy obou států bez účasti Ministerstva spravedlnosti. Soud v zahraničí posoudí, jestli je předání osoby možné, a veškeré podklady následně zašle příslušnému krajskému soudu v ČR. Ten rozhodne o případném uznání trestu a jeho výkonu v ČR.
Pokud vykonáváte trest mimo Evropskou unii, obraťte se na mezinárodní odbor trestní Ministerstva spravedlnosti, popřípadě na příslušný zastupitelský úřad (velvyslanectví či konzulát) České republiky.
Obracíte-li se na Ministerstvo spravedlnosti, adresujte žádost na:
Ministerstvo spravedlnosti
Mezinárodní odbor trestní
Vyšehradská 16
128 10 Praha 2
O předání do ČR můžete zpravidla požádat i prostřednictvím věznice, která žádost příslušnému orgánu postoupí.
Kolik budete platit
None
Doplňující informace
Jaký má služba benefit
Benefitem služby je možnost vykonat zbývající část trestu odnětí svobody uloženého v cizině v České republice, kde lze předpokládat příznivější podmínky pro zachování sociálních a rodinných vazeb a lepší začlenění do společnosti po vykonání trestu odnětí svobody.
Možnosti odvolání
Právní úprava nezakládá nárok na předání odsouzeného k dalšímu výkonu trestu odnětí svobody do České republiky, proto vůči zamítavému rozhodnutí nejsou přípustné žádné opravné prostředky.
Legislativa
Sankce
None
Časté dotazy
Platí se za proces předání?
Jde-li o předání ze země EU, náklady na převoz hradí vysílající stát, Vy však vždy zaplatíte náklady spojené s řízením o uznání a výkonu cizozemského rozhodnutí. Jedná se o:
- náklady spojené s výkonem vazby;
- odměnu a hotové výdaje uhrazené ustanovenému obhájci státem, pokud nemáte nárok na obhajobu bezplatnou;
- náklady spojené s využitím elektronického kontrolního systému při podmíněném propuštění z výkonu trestu odnětí svobody;
- náklady spojené s výkonem trestu odnětí svobody.
Jedná-li se o předání ze státu mimo EU, uloží Vám soud úhradu nákladů na předání do ČR. Částky jsou pevně stanoveny takto:
- 65 000 Kč, jste-li předáván ze státu nacházejícího se na území Evropy;
- 150 000 Kč v ostatních případech.
O povinnosti uhradit tyto náklady rozhodne český soud až po Vašem předání na území ČR. Pokud se předání z jakéhokoliv důvodu neuskuteční, tyto náklady po vás nebudou vymáhány.