Žádost o povolení k provozování bezpilotních letadel (dronů)

Hlavní informace

Provoz bezpilotních letadel (tzn. letadel bez pilota na palubě, tzv. dronů) v civilním letectví od určité vzletové hmotnosti a vybavenosti podléhá registraci. Vlivem evropské registrace však od roku 2021 není zpravidla vydáváno povolení k provozu jednotlivého bezpilotního letadla, ale registruje se provozovatel takového letadla. Dozor a vydávání případných povolení je svěřen Úřadu pro civilní letectví (ÚCL).

V případě, že hodláte provozovat dron o vzletové hmotnosti vyšší než 250g či vybaven kamerou nebo jiným senzorem zachycujícím osobní údaje, musíte rovněž absolvovat zkoušku teoretických znalostí.

Vzletová hmotnost bezpilotního letadla je pouze jedním z kritérií, na základě kterých je určena kategorie provozu. Pro ilustraci doporučujeme seznámit se s následujícím schématem.

Bezpilotní letadla v závislosti na jejich vlastnostech, ale i v závislosti na prostředí a podmínkách, ve kterých jsou provozována, jsou členěny na několik kategorií, resp. podkategorií:

  1. Kategorie OPEN - většina malých bezpilotních letadel (dle podmínek provozu až do vzletové hmotnosti 25kg), pakliže nejsou využívána nad shromážděními osob či hustě osídlenými oblastmi. Tato kategorie je pak dále dělena na podkategorie. Zpravidla provoz v této kategorii vyžaduje minimálně registraci provozovatele.
  2. Kategorie SPECIFIC - větší bezpilotní letadla či taková, která jsou využívána v rizikovějších podmínkách (typicky nad hustě osídlenými oblastmi). V takovém případě je provoz podmíněn udělením oprávnění k provozu vydaného ÚCL.
  3. Kategorie CERTIFIED - provozně nejsložitější a nejrizikovější kategorie, obsahující např. bezpilotní letadla, která mohou přepravovat osoby či nebezpečný náklad, jsou nadstandardní velikosti či jsou provozována v mimořádně rizikových podmínkách. Provoz v této kategorii vyžaduje certifikaci bezpilotního systému, osvědčení způsobilosti dálkově řídícího pilota a schválení provozovatele.

Bližší informace a seznámení se s podmínkami provozu dronů, určení, do jaké kategorie váš provoz dronu spadá, a další užitečné nástroje, naleznete na Portálu ÚCL pro bezpilotní letadla.

Týká se vás to pokud

Hodláte provozovat bezpilotní letadlo (dron).

Kdy službu řešit

Kdykoliv, nejlépe alespoň 30 dní před plánovaným zahájením provozu bezpilotního letadla.

Vyřízení služby

Co potřebujete pokud službu řešíte

Požadavky se zásadně liší dle druhu provozu. Požadavky naleznete na Portálu ÚCL pro bezpilotní letadla.

Kde a jak službu řešit

Většina úkonů lze vyřídit bez osobní návštěvy Úřadu pro civilní letectví na Portálu ÚCL pro bezpilotní letadla.

Případně se lze obrátit na Úřad pro civilní letectví na adrese:

Úřad pro civilní letectví

Kolik budete platit

None

Doplňující informace

Jaký má služba benefit

Povinnost evidence, resp. u složitějších kategorií předchozího schválení provozu příslušným orgánem slouží k zajištění bezpečnosti létání.

Možnosti odvolání

None

Legislativa

Sankce

Za provozování bezpilotního letadla bez příslušného povolení v případech, kdy je vyžadováno, hrozí pokuta až 50 000,- Kč.

Časté dotazy

Je potřeba registrovat každý dron zvlášť?

Ve většině případů nikoliv, registruje se pouze provozovatel (resp. pilot), a to pouze jednou, bez ohledu na to, kolik dronů provozuje.