Žádost o vyloučení náhradních dob pojištění kryjících se s dobou pojištění, ve které měl pojištěnec příjmy, z rozhodného období Českou správou sociálního zabezpečení

Hlavní informace

Překrývá-li se doba pojištění s náhradní dobou pojištění, lze požádat o to, aby namísto zhodnocení příjmu byla překrývající se doba z rozhodného období pro zjišťování osobního vyměřovacího základu vyloučena. Pokud nejste/nebyl jste příslušníkem ozbrojených sil, rozhoduje o této žádosti Česká správa sociálního zabezpečení.

Týká se vás to pokud

Jste osobou s nárokem na důchod po 31. 12. 2009, u které v rámci rozhodného období koliduje náhradní doba pojištění s dobou pojištění, za kterou byly dosaženy příjmy, z nichž se odvádí pojistné, a vy chcete namísto zhodnocení příjmu tuto překrývající se dobu vyloučit. Aplikací tohoto postupu, máte-li nižší než obvyklé příjmy, by měla být pozitivně ovlivněna výše vašeho důchodu.

O použití výše uvedeného postupu lze požádat tehdy, když se náhradní doba pojištění překrývá s: 

  • dobou účasti na pojištění osob samostatně výdělečně činných,
  • dobou dobrovolného důchodového pojištění,
  • dobou pojištění, v níž měl pojištěnec příjmy, které se zahrnují do vyměřovacího základu,
  • dobou, za kterou náležely náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti náležející za pracovní úraz (nemoc z povolání),
  • dobou, za kterou náležely náhrady za ztrátu na služebním příjmu (platu) po skončení neschopnosti k službě.

Kdy službu řešit

O upřednostnění vyloučené doby před příjmem můžete požádat:

  1. v žádosti o přiznání důchodu
  2. do 30 dnů ode dne oznámení rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení o přiznání důchodu.

Vyřízení služby

Co potřebujete pokud službu řešíte

  • Chcete-li o upřednostnění vyloučené doby před příjmem požádat již při uplatnění žádosti o přiznání důchodu, musíte tuto svou vůli projevit při sepisování této žádosti s pověřeným zaměstnancem příslušné okresní správy sociálního zabezpečení. Ten vaši žádost o upřednostnění vyloučené doby před příjmem zaznamená do žádosti o přiznání důchodu, s čímž následně vyjádříte svůj souhlas vaším vlastnoručním podpisem na konci žádosti o přiznání důchodu. V tímto způsobem podané žádosti je nutno uvést, kterých dob a kterých kalendářních roků se má postup, spočívající v upřednostnění vyloučené doby před příjmem, týkat.

  • Chystáte-li se o upřednostnění vyloučené doby před příjmem požádat v době po oznámení rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení o přiznání důchodu, musíte pro čerpání této služby uplatnit písemnou žádost v podobě vlastnoručně podepsaného podání v nepředepsané formě.
    V žádosti uveďte:
    • váš požadavek,
    • jméno, příjmení a rodné číslo.

Kde a jak službu řešit

1. krok
  • O upřednostnění vyloučené doby před příjmem můžete požádat osobně při podání žádosti o přiznání důchodu na místně příslušné správě sociálního zabezpečení.
    Váš požadavek o upřednostnění vyloučené doby před příjmem zapíše do předepsaného tiskopisu žádosti o důchod pověřený zaměstnanec správy sociálního zabezpečení.
  • Po vydání rozhodnutí o přiznání důchodu můžete žádost o upřednostnění vyloučené doby před příjmem:
    • osobně předložit na místně příslušné správě sociálního zabezpečení podle místa trvalého pobytu. Příslušná správa sociálního zabezpečení žádost bezodkladně postoupí k vyřízení České správě sociálního zabezpečení.

    • poštou zaslat přímo na adresu ČSSZ.

2. krok

Česká správa sociálního zabezpečení posoudí splnění zákonných podmínek pro upřednostnění vyloučené doby před příjmem.

  • Žádal-li jste o aplikaci tohoto postupu v žádosti o důchod, ČSSZ vyhoví vaší žádosti, tj. upřednostní vyloučené doby před příjmem, v rámci řízení o přiznání důchodu.
  • Žádal-li jste o aplikaci tohoto postupu až po oznámení rozhodnutí o přiznání důchodu, ČSSZv důsledku vámi požadovaného upřednostnění vyloučené doby před příjmem znovu rozhodne o přiznání důchodu. Původní rozhodnutí o přiznání důchodu zruší a vydá rozhodnutí nové.
3. krok

Důchod ve výši odpovídající tomu, že z rozhodného období, v němž se sledují příjmy pro účel jeho výpočtu, byly vyloučeny doby překryvu náhradní doby pojištění s dobou pojištění, vám ČSSZ začne vyplácet způsobem, který jste si sám zvolil.

Kolik budete platit

None

Doplňující informace

Jaký má služba benefit

Česká správa sociálního zabezpečení v situaci, kdy se překrývá doba výdělečné činnosti (či jiná doba uvedená v bodě 8 písm. a) až e)) s náhradní dobou pojištění, na základě vaší žádosti z rozhodného období pro zjišťování osobního vyměřovacího základu vyloučí překrývající se dobu namísto toho, aby zhodnotila příjem z této činnosti.

Možnosti odvolání

Proti rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení ve věcech důchodového pojištění lze podat jako řádný opravný prostředek písemné námitky, a to do 30 dnů ode dne jeho oznámení účastníku řízení.

Námitky musí obsahovat stejné náležitosti jako odvolání podané podle § 82 správního řádu, tj. především z nich má být patrno, kdo je činí, které věci se týkají a co se navrhuje; musí tedy obsahovat označení účastníka a správního orgánu, jemuž je určeno, a podpis osoby, která je činí.

Dále musí obsahovat údaje o tom, proti kterému rozhodnutí směřuje, v jakém rozsahu ho napadá a v čem je spatřován rozpor s právními předpisy nebo nesprávnost rozhodnutí nebo řízení, jež mu předcházelo.

Není-li v námitkách uvedeno, v jakém rozsahu účastník rozhodnutí napadá, platí, že se domáhá zrušení celého rozhodnutí.

Podání námitek nemá odkladný účinek, nejde-li o rozhodnutí, které se týká plnění sankční povinnosti příjemců dávek či zaměstnavatelů. Námitky se podávají České správě sociálního zabezpečení, která rozhodnutí vydala, a ta o nich také rozhoduje.

Námitky lze v uvedené lhůtě uplatnit přímo u České správy sociálního zabezpečení nebo u kterékoliv okresní správy sociálního zabezpečení. Prvostupňová rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení tedy nenabývají právní moci doručením, ale až uplynutím 30denní lhůty k podání námitek, resp. doručením (oznámením) rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení o námitkách.

Česká správa sociálního zabezpečení přezkoumává rozhodnutí, proti němuž byly podány námitky, v plném rozsahu; není přitom vázán podanými námitkami a může rozhodnout i v neprospěch účastníka řízení. Řízení o námitkách musí být vedeno odděleně od rozhodování České správy sociálního zabezpečení v prvním stupni - nemohou se na něm podílet, ani v něm rozhodovat osoby, které se účastnily řízení o vydání napadeného rozhodnutí.

Podání námitek je řádným opravným prostředkem ve správním řízení a absolvování námitkového řízení, ať již úspěšné nebo neúspěšné, je proto nezbytným předpokladem k tomu, aby se věcí mohl zabývat soud v rámci případné později uplatněné správní žaloby.

Proti pravomocnému rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení může ovšem oprávněný, který se domnívá, že byl ve svých právech zkrácen, podat do 2 měsíců ode dne doručení rozhodnutí o námitkách žalobu. Náležitosti žalobního návrhu jsou upraveny soudním řádem správním (zákon č. 150/2002 Sb.).

K řízení o žalobě je příslušný krajský (v Praze Městský) soud, v jehož obvodu má navrhovatel bydliště, popřípadě v jehož obvodu se zdržuje.

Nemá-li osoba bydliště na území České republiky a ani se na tomto území nezdržuje, je k řízení o žalobě příslušný Krajský soud v Brně, má-li osoba bydliště na území Slovenské republiky; Krajský soud v Ostravě, má-li bydliště na území Polské republiky; Krajský soud v Plzni, má-li bydliště na území Spolkové republiky Německo; Krajský soud v Českých Budějovicích, má-li bydliště na území Rakouské republiky.

Nelze-li takto určit příslušnost krajského soudu, je příslušný krajský soud určený podle místa posledního bydliště osoby na území České republiky, a nelze-li příslušnost určit ani takto, je příslušný Krajský soud v Praze.

Legislativa

Sankce

None

Časté dotazy

None