V případě úmrtí občana ČR v zahraničí se jedná o nezbytnou pomoc místně příslušného zastupitelského úřadu ČR (dále jen „ZÚ“) pozůstalým příbuzným, kteří žijí v ČR.
Pokud jste byli vyrozuměni o úmrtí vašeho blízkého příbuzného v zahraničí je vhodné se v rámci rodiny mezi sebou domluvit a určit tzv. „vypravitele pohřbu“, tedy osobu zajišťující potřebné úkony k pohřbení. Jako vypravitel pohřbu budete jednat s pohřební službou, pojišťovnou, pohřebištěm v ČR, zvláštní matrikou, případně se ZÚ.
Jako vypravitel pohřbu sjednáváte všechny úkony potřebné k zajištění pohřbení zesnulé osoby (zajištění kremace nebo pohřbení osoby v místě úmrtí, přeprava lidských ostatků do České republiky apod.). Měl byste v mezích svých možností zjistit, zda zemřelá osoba měla sjednáno pojištění pokrývající případ úmrtí v cizině, a následně kontaktovat pojišťovnu, s kterou byla sjednána smlouva, případně její asistenční službu. V případě úmrtí během zájezdu s cestovní kanceláří či služební cesty je situaci nutno řešit primárně s cestovní kanceláří či vysílající organizací. Úkony spojené s přepravou (repatriací) lidských pozůstatků nebo lidských ostatků do ČR, resp. do členského státu EU, primárně zajišťuje pojišťovna, její asistenční služba, resp. pojišťovnou pověřený provozovatel pohřební služby.
Pokud zjistíte, že nebylo pro případ úmrtí sjednáno cestovní zdravotní pojištění, je vhodné zvolit a pověřit pohřební službu v České republice, a to nejlépe pohřební službu mající zkušenosti s působením v zahraničí.
V případě repatriace těla ze států, s nimiž není dána zjednodušující procedura mezinárodní smlouvou, je potřeba, aby příslušný ZÚ s repatriací do ČR souhlasil a vydal pohřební službě průvodní list k přepravě lidských pozůstatků (laissez-passer for corpse). Informace o takových mezinárodních smlouvách má pohřební služba a komplexně je eviduje Ministerstvo pro místní rozvoj.
Náklady spojené repatriací a pohřbením hradíte vždy vy jako vypravitel pohřbu, pokud nejsou hrazeny jinak (například z pojistky či vysílající organizací při služební cestě).
V případech, kdy zemřelý žil v zahraničí ve společné domácnosti s osobou blízkou starší 18 let, nebo byl v cizím státě takovou osobou doprovázen, může ZÚ činit pouze takové úkony, které doprovázející osoba není oprávněna zajistit v zemi úmrtí sama. Bližší informace vám sdělí pohřební služba nebo ZÚ. Předpisy jsou odvislé od práva státu úmrtí.
V ostatních případech je nutné neprodleně kontaktovat ZÚ. Tedy tehdy, pokud repatriaci a pohřbení nezajišťuje asistenční služba pojišťovny, nejednalo se o zájezd či služební cestu a váš příbuzný byl v cizí zemi sám, bez doprovodu.
Pokud je to nutné a vy o to požádáte, může vám příslušný ZÚ zjistit a poskytnout informaci o místních firmách provozujících pohřební služby s repatriací do ČR.
Uvedené postupy se uplatní přiměřeně i v případě úmrtí občana členského státu EU, ovšem jsou podmíněny souhlasem příslušného zastupitelského úřadu státu EU, jehož byl zesnulý občanem.
Jste pozůstalý občana ČR zemřelého v cizině a ujal jste se vyřizování jeho pohřbu.
Neprodleně poté, co byli nejbližší pozůstalí o úmrtí vyrozuměni a byl jste jimi vybrán jako vypravitel pohřbu, měl byste kontaktovat asistenční službu pojišťovny zesnulého, cestovní kancelář či vysílající organizaci. V ostatních případech kontaktuje zastupitelský úřad a sjednejte smlouvu s pohřební službou za účelem převozu pozůstatků do ČR a následného pohřbu.
Vše závisí na povaze konkrétního případu a ustanoveních právních předpisů cizího státu. Vypravitel pohřbu zpravidla žije v České republice a tak s ním zastupitelský úřad službu logicky v osobním styku neřeší. Jak uvedeno výše, komunikuje se zpočátku elektronicky nebo telefonicky, může ovšem být třeba zaslat nějakou listinou dokumentaci a tak následně dojít k poštovnímu styku.
Potřebné podklady pro repatriaci a pohřbení v ČR vám obstará pohřební služba. Nezapomeňte, že vypraviteli pohřbu musí zajistit též cizozemský úmrtí list většinou opatřený potřebným vyšším ověřením případně i úředním překladem.
Podle státu místa úmrtí se může jednat o
ZÚ pohřební službě, je-li to třeba pro repatriaci těla, vystaví průvodní list (laissez-passer) k přepravě lidských pozůstatků (rakve s tělem zemřelého). Ten se vydává v listinné podobě a zasílá pohřební službě poštou. Tento doklad se tedy nepoužívá při přepravě urny s ostatky po kremaci.
Pokud vám ZÚ poskytuje nezbytnou pomoc v záležitostech souvisejících s pohřbením v místě (v cizím státě), protože se nebude pohřbívat v ČR, tak je třeba, aby měl ZÚ k dispozici vaši doručovací adresu pro zaslání cizozemského úmrtního listu v případě, že se bude pohřbívat ve státě úmrtí a vy budete u zvláštní matriky zařizovat pouze jeho zápis pro vydání českého úmrtního listu, aby bylo úmrtí českého občana v zahraničí zaregistrováno, což je velmi důležité i pro dědické řízení, případně pro některé sociální dávky navazující na úmrtí. Bližší informace:
Pokud jste jako vypravitel pohřbu zemřelého v cizině doprovázel nebo jde o člena vaší domácnosti v dané zemi, tak můžete pro nutné úkony navštívit ZÚ akreditovaný pro stát, v němž došlo k úmrtí, též osobně.
Je-li třeba k úkonům zaslat ZÚ nějakou dokumentaci poštou, můžete tak učinit z ČR doručením na podatelnu Ministerstva zahraničích věcí nebo z ciziny přímo ZÚ.
Aniž by tím byly dotčeny jiné (nekonzulární) poplatky a další náklady spojené s úmrtím, repatriací či pohřbením ve státě úmrtí a/nebo v ČR dle obecných předpisů, tak pro repatriaci těla do ČR je ZÚ příslušný zpoplatnit vystavení průvodního listu k přepravě lidských pozůstatků. Správní poplatek dle položky č. 157 sazebníku správních poplatků v části XII činí 200,-Kč, který je vybírán ZÚ v příslušné cizí měně.
Budete moci v ČR zajistit pohřbení českého občana, který zemřel v cizině.
None
None
Tělo zemřelého je převáženo v rakvi určené k přepravě obvykle pohřebním vozem nebo letecky. Dle rozhodnutí pozůstalých však tělo zemřelého může být zpopelněno ve státě, kde došlo k úmrtí, pokud to právní předpisy tohoto státu umožňují, a schránka s popelem zaslána do České republiky. Pokud náklady nejsou hrazeny příslušnou pojišťovnou, hradí je osoba, která zajišťuje pohřeb (vypravitel pohřbu). Způsob úhrady je sjednán s pohřební službou, která převoz zajišťuje, zpravidla se jedná o bankovní převod příslušné částky. Pokud není určen vypravitel pohřbu a pozůstalí tak o pohřeb na své náklady nemají zájem, musí to písemně sdělit ZÚ. Ten následně po dohodě s místními úřady nechá zemřelého pohřbít, zpravidla na náklady obce, ve které došlo k úmrtí, důstojným způsobem odpovídajícím právním předpisům ve státě působnosti a místním zvyklostem, a to zpravidla zpopelněním.