Sepsání notářského zápisu o právním jednání pro případ smrti

Hlavní informace

Sepsání notářského zápisu o právním jednání pro případ smrti se týká nejčastěji závěti, může se ale také jednat o dědickou smlouvu, povolání správce pozůstalosti, zřeknutí se dědického správa, prohlášení o vydědění nebo tzv. dovětek. Lze se setkat s užším pojmem pořízení pro případ smrti, který je používán v občanském zákoníku a zahrnuje závěť, dědickou smlouvu a dovětek.


Závěť představuje jednostranné právní jednání zůstavitele, kterým jedné či více osobám zřizuje podíl na pozůstalosti nebo celou svou pozůstalost.

Dědická smlouva je naopak dvoustranným právním jednáním, kterou zůstavitel povolává druhou smluvní stranu (nebo třetí osobu) za dědice. Dědickou smlouvu lze uzavřít pouze o třech čtvrtinách pozůstalosti.

Závěť i dědická smlouva může upravovat také odkaz, kterým lze určité osobě odkázat konkrétní věci nebo zřídit určité právo, aniž by se stala dědicem.

Povolání správce pozůstalosti slouží k zajištění toho, aby byla pozůstalost po dobu dědického řízení spravována způsobilou osobou a nedošlo ke ztrátě na její hodnotě. Správce může být povolán také ve vztahu k části pozůstalosti.

Vydědění se týká nepominutelných dědiců, kterými jsou děti zůstavitele a nedědí-li, jsou jimi jejich potomci. Pokud jde o právní následky, vydědění znamená vyloučení nepominutelného dědice z jeho práva na povinný díl nebo ke zkrácení tohoto práva. Povinný díl představuje v případě zletilého dědice jednu čtvrtinu dědického podílu plynoucího ze zákonné dědické posloupnosti. K vydědění lze přistoupit pouze při splnění některé ze zákonem stanovených podmínek, zejména pokud dědic neposkytl zůstaviteli potřebnou pomoc v nouzi nebo neprojevuje o zůstavitele opravdový zájem, jaký by měl projevovat.

Zřeknutí se dědického práva představuje smlouvu se zůstavitelem, ve které se předpokládaný dědic předem zřekne práva na povinný díl, práva z dědické posloupnosti nebo obojího.

Prostřednictvím dovětku je možné nařídit odkaz nebo stanovit některé vedlejší okolnosti (stanovit podmínku, příkaz nebo doložení času). Podmínka, příkaz nebo doložení času představují omezení dědice z hlediska časového nebo prostřednictvím určité povinnosti.  

Týká se vás to pokud

Službu je vhodné využít, pokud chcete určit, komu má připadnout vaše pozůstalost, kým má být pozůstalost spravována, nebo pokud chcete určitou osobu z pozůstalosti vyloučit.

Kdy službu řešit

Službu můžete začít řešit kdykoliv, když uznáte za vhodné upravit způsob, jak má být naloženo s vaším majetkem v případě úmrtí.

Vyřízení služby

Co potřebujete pokud službu řešíte

K sepsání pořízení pro případ smrti potřebujete platný doklad totožnosti.

Kde a jak službu řešit

Za účelem sepsání pořízení pro případ smrti můžete navštívit kteréhokoliv notáře v České republice.

Kontakty na jednotlivé notáře jsou dostupné v seznamu notářů na webových stránkách Notářské komory České republiky: https://www.nkcr.cz/seznam-notaru

Kolik budete platit

Odměna notáře je určena na základě vyhlášky č. 196/2001 Sb., o odměnách a náhradách notářů, správců pozůstalosti a Notářské komory České republiky (notářský tarif).

Odměna notáře za sepsání notářského zápisu o závěti, dovětku, povolání správce pozůstalosti nebo o vydědění činí 1 500 Kč + DPH.

Dále je účtována částka 300 Kč + DPH za zápis do Evidence právních jednání pro případ smrti a případné hotové výdaje.

V případě komplikovaných nebo rozsáhlých úkonů může být odměna notáře navýšena až na dvojnásobek.

Doplňující informace

Jaký má služba benefit

Sepsání závěti notářem zahrnuje odborné poradenství o možnostech rozdělení majetku zůstavitele, klient tak má jistotu, že jeho závěť bude platná a že se vyhne možným chybám při jejím sepsání.

Notářem sepsaná závěť je evidována u Notářské komory České republiky a nemůže tak nastat situace, že by v řízení o pozůstalosti nebyla zohledněna, zároveň disponuje vyšší důkazní silou než závěť sepsaná samotným zůstavitelem.

Možnosti odvolání

None

Legislativa

Sankce

None

Časté dotazy

None