Sepisování notářských zápisů se svolením k vykonatelnosti

Hlavní informace

Notář sepíše notářský zápis, ve kterém se dlužník zaváže plnit svůj závazek (dluh) a pro případ, že jej nesplní řádně a včas, svolí k vykonatelnosti. Pokud k této situaci skutečně posléze dojde (tedy dlužník nesplní řádně a včas tento závazek), lze podle takovéhoto notářského zápisu nařídit exekuci nebo výkon rozhodnutí, aniž by věřitel dlužníka musel napřed žalovat u soudu.

Existují tři druhy těchto notářských zápisů:

  1. dohoda, kterou se zřizuje nový závazek (např. smlouva o úvěru nebo o zápůjčce) - § 71a odst. 1 notářského řádu.
  2. uznání dluhu (i jednostranné učiněné dlužníkem) ohledně již existujícího závazku - § 71a odst. 2 notářského řádu.
  3. dohoda, ve které se dlužník věřiteli zaváže splnit již existující závazek (např. dluh podle starší smlouvy nebo závazek zaplatit náhradu škody z porušení povinnosti) - § 71b notářského řádu.

Tato služba je použitelná pouze se souhlasem dlužníka. V případě, že dlužník nesouhlasí, není notář oprávněn tento notářský zápis sepsat. U dluhů po splatnosti nebo promlčených dluhů lze notářský zápis sepsat pouze, pokud je současně dohodnuta nová doba splatnosti směřující do budoucna.

Týká se vás to pokud

Potřebujete usnadnit vymáhání dluhu pro případ neplnění dlužníkem v budoucnu a dlužník je ochoten v současnosti spolupracovat.

Kdy službu řešit

  • Při vzniku závazku – například při uzavírání smlouvy o úvěru nebo o zápůjčce.
  • Za trvání závazku – například věřitel se obává, že dlužník nebude v budoucnu schopen nebo ochoten plnit a dlužník je ochoten spolupracovat na utvrzení závazku.
  • Při změně závazku – například při prodloužení splatnosti stávajícího dluhu.

Vyřízení služby

Co potřebujete pokud službu řešíte

Je potřeba požádat notáře o provedení úkonu, prokázat totožnost účastníků notářského zápisu platným dokladem totožnosti (případně náhradním způsobem) a sdělit notáři informace o předmětném dluhu a případně předložit notáři právní titul závazku (např. původní úvěrovou smlouvu).

Kde a jak službu řešit

Službu provede kterýkoliv notář.

Kontakty na jednotlivé notáře jsou dostupné v seznamu notářů na webových stránkách Notářské komory České republiky: https://www.nkcr.cz/seznam-notaru.

Kolik budete platit

Odměna notáře je určena na základě vyhlášky č. 196/2001 Sb., o odměnách a náhradách notářů, správců pozůstalosti a Notářské komory České republiky (notářský tarif).

Výše odměny je závislá na výši dluhu, o kterém je notářský zápis pořizován (tarifní hodnota).

Pro výpočet se použije tato tabulka:

z prvních 100 000 Kč tarifní hodnoty 2,0 %
z přebývající částky až do 500 000 Kč tarifní hodnoty 1,2 %
z přebývající částky až do 1 000 000 Kč tarifní hodnoty 0.6 %
z přebývající částky až do 3 000 000 Kč tarifní hodnoty 0,3 %
z přebývající částky až do 20 000 000 Kč tarifní hodnoty 0,2 %
z přebývající částky až do 30 000 000 Kč tarifní hodnoty 0,1 %
z přebývající částky až do 100 000 000 Kč tarifní hodnoty  0,05 %

Odměna notáře činí 2/3 z takto vypočtené částky a minimální výše odměny je 2.000,- Kč.

Výsledná odměna se navyšuje o DPH, případně lze odměnu navýšit z důvodů stanovených notářským tarifem (např. sepsání listiny mimo kancelář, mimo obvyklou dobu, použití cizího jazyka, cizího práva nebo vysoká náročnost úkonu) nebo vydání více stejnopisů notářského zápisu.

Například, pokud výše dluhu činí 1.000.000,- Kč, bude notář účtovat 6.540,- Kč + DPH.

Doplňující informace

Jaký má služba benefit

Smyslem tohoto institutu je umožnit věřiteli snazší vymahatelnost dluhu tím, že notář sepíše listinu, která má charakter exekučního titulu, tedy lze podle ní vést exekuci nebo výkon rozhodnutí bez potřeby žalovat dlužníka u soudu. Díky tomu je vymáhání dluhu v případě neplnění dlužníkem rychlejší a levnější. Jde o formu utvrzení závazku.

Možnosti odvolání

None

Legislativa

Sankce

None

Časté dotazy

None