Rozhodnutí o podmínkách přenechání movité kulturní památky nebo movité národní kulturní památky k dočasnému užívání z moci úřední

Hlavní informace

Jde-li o důležitý společenský zájem, je vlastník movité kulturní památky povinen kulturní památku přenechat především odborné organizaci k dočasnému užívání pro účely vědeckého výzkumu nebo pro účely výstavní na náklad toho, jemuž se kulturní památka přenechá k užívání. O podmínkách přenechání kulturní památky nebo národní kulturní památky k dočasnému užívání rozhodne krajský úřad.

Týká se vás to pokud

Má dojít k dočasnému užívání kulturní památky pro účely vědeckého výzkumu nebo k jejímu dočasnému přenechání pro účely výstavní a je třeba autoritativně upravit podmínky, za kterých bude kulturní památka k jednomu z výše uvedených účelů užívána.

Kdy službu řešit

None

Vyřízení služby

Co potřebujete pokud službu řešíte

None

Kde a jak službu řešit

Na orgánu státní památkové péče, jímž je krajský úřad. Místně příslušný je ten krajský úřad, v jehož správním obvodu má

  1. trvalý pobyt, popř. místo pobytu vlastník národní kulturní památky, který je fyzickou osobou,
  2. sídlo vlastník národní kulturní památky, který je právnickou osobou nebo organizační složkou právnické osoby.

Kolik budete platit

None

Doplňující informace

Jaký má služba benefit

Umožňuje upravit podmínky nakládání s movitou kulturní památkou po dobu jejího vystavování nebo vědeckého zkoumání.

Možnosti odvolání

Řádným opravným prostředkem je odvolání, které se podává na krajském úřadě, který vydal rozhodnutí o uložení nápravného opatření. O odvolání rozhoduje Ministerstvo kultury.

Legislativa

Sankce

None

Časté dotazy

Je toto rozhodnutí nezbytné při každém vystavování kulturní památky?

Nikoli. K přenechání kulturní památky k dočasnému užívání jinému subjektu je třeba právní titul. Takovým právním titulem může být především smlouva o přenechání kulturní památky k dočasnému užívání. Tato smlouva má obsahově nejblíže ke smlouvě o výpůjčce podle § 2193 a násl. občanského zákoníku, a měla by tedy obsahovat alespoň náležitosti smlouvy o výpůjčce, s přihlédnutím k tomu, že předmětem smlouvy je movitá kulturní památka. Ve smlouvě je tedy vhodné řešit například i způsob přepravy, klimatické či jiné podmínky vystavení kulturní památky, vyloučení určitého typu průzkumů kulturní památky apod. Jde tu o celkem zásadní zásah do vlastnických práv, který by měl být realizován na základě konsenzu vlastníka a subjektu, jemuž má být kulturní památka do užívání přenechána. Pouze v případě, kdy určitou dílčí problematiku smlouva nepokrývá, lze podpůrně využít i zmocnění krajského úřadu podle § 19 odst. 2 zákona o státní památkové péči.

Pokud krajský úřad zahájí řízení, musí pak vždy rozhodnout a stanovit podmínky?

Řízení vedené z moci úřední může být ukončeno dvojím způsobem:

  1. Jsou-li splněny všechny podmínky pro rozhodnutí o podmínkách přenechání kulturní památky do dočasného užívání, zejména přítomnost důležitého společenského zájmu, vydá krajský úřad rozhodnutí podle § 19 odst. 2 zákona o státní památkové péči.
  2. Jestliže v průběhu řízení krajský úřad zjistí, že nejsou splněny podmínky pro rozhodnutí (například na základě vyjádření Národního památkového ústavu zjistí, že není dán důležitý společenský zájem, anebo zjistí, že smlouva, již mezi sebou uzavřeli vlastník kulturní památky a subjekt, jemuž má být kulturní památka přenechána do užívání, je postačující z hlediska účelu § 19 zákona o státní památkové péči i z hlediska ochrany kulturní památky), pak řízení zastaví usnesením podle § 66 odst. 2 správního řádu.