Podání exekučního návrhu

Hlavní informace

V rámci pověření exekutorským úřadem soudní exekutor provádí nucený výkon exekučních titulů.

Exekuční řízení zahajuje věřitel (oprávněný) podáním exekučního návrhu k jím vybranému soudního exekutorovi. Exekuční řízení je zahájeno okamžikem, kdy exekuční návrh došel soudnímu exekutorovi.

Exekuční řízení má tyto fáze (řazeno chronologicky):

Podrobnosti ke způsobům, jakými je možné podat soudnímu exekutorovi exekuční návrh naleznete zde.

  • Žádost soudního exekutora o pověření soudem 

Soudní exekutor, kterému došel bezvadný exekuční návrh požádá exekuční soud o pověření a nařízení exekuce. Soud návrhu věřitele vyhoví tím, že soudního exekutora pověří provedením exekuce.

  • Zjišťování a zajišťování majetku dlužníka

Poté, co soud vydá pověření k provedení exekuce, započne soudní exekutor zjišťovat majetek dlužníka. Poté posoudí, jakým způsobem bude exekuce provedena. Exekutor je povinen v exekučním příkazu zvolit takový způsob exekuce, který není zřejmě nevhodný. Exekuce na základě vydaných exekučních příkazů se provede postupně způsoby určenými v ustanovení § 58 odst. 2 ex. řádu. Zda budou vydané exekuční příkazy realizovány a jakou formou, může dlužník ovlivnit svým aktivním přístupem.

  • Notifikace dlužníka o vedené exekuci

Bez zbytečného odkladu po vydání prvního exekučního příkazu doručí soudní exekutor dlužníkovi Vyrozumění o zahájení exekuce, exekuční návrh a kopii exekučního titulu. Od doručení Vyrozumění o zahájení exekuce má dlužník zapovězeno nakládat se svým majetkem včetně nemovitostí a majetku patřícího do společného jmění manželů, vyjma běžné obchodní a provozní činnosti, uspokojování základních životních potřeb svých a osob, ke kterým má vyživovací povinnost, a udržování a správy majetku. Vyrozumění o zahájené exekuci soudní exekutor informuje dlužníka o tom, že v případě splnění vymáhané povinnosti do 30 dnů od doručení Vyrozumění bude dlužník povinen uhradit snížené náklady exekuce. Současně jej poučí o možnosti podat návrh na zastavení exekuce, případně návrhu na odklad exekuce aj.

  • Nucené provedení exekuce, inkaso a výplata vymoženého plnění

Marným uplynutím lhůty 30 dnů od doručení Vyrozumění, případně dnem právní moci rozhodnutí o návrhu na zastavení exekuce podaném v téže lhůtě, se exekuce stává pravomocnou. Údaje o vedené exekuce se zapíší do Centrální evidence exekucí a exekutor na základě exekuční příkazů přistoupí k nucenému vymožení povinnosti stanovené exekučním titulem na základě soudem vydaného pověření.

  • Ukončení exekuce

Exekuce zásadně končí vymožením vymáhané povinnosti a souvisejících nákladů. Po skončení exekuce zašle soudní exekutor oznámení o skončení exekuce všem orgánům a osobám, které ve svých evidencích (seznamech) vedou poznámku o probíhající exekuci anebo kterým byla v exekuci uložena nějaká povinnost. Na žádost zašle toto oznámení soudní exekutor rovněž účastníkům řízení.

Týká se vás to pokud

Oprávněný (věřitel) může podat exekuční návrh, pokud dlužníkovi byla stanovena povinnost ve prospěch věřitele a ten ji dobrovolně ve stanové lhůtě nesplní.

Exekuční titulem je zejména vykonatelné rozhodnutí orgánu veřejné moci, případně i jiné zákonem vyjmenované písemnosti (rozhodčí nález, notářský zápis).

Kdy službu řešit

Službu může řešit kdykoliv, pokud dlužník nesplní povinnost uloženou mu exekučním titulem (např. soudem či jiným orgánem moci veřejné).

Vyřízení služby

Co potřebujete pokud službu řešíte

Návrh, který musí obsahovat:

  • označení exekutora, který má exekuci vést, s uvedením jeho sídla,
  • označení věřitele (tj. toho, kdo exekuční návrh činí) - jméno, příjmení, místo trvalého pobytu, rodné číslo nebo datum narození, popř. identifikační číslo,
  • označení dlužníka - jméno, příjmení, místo trvalého pobytu, rodné číslo nebo datum narození, popř. identifikační číslo,
  • přesné označení exekučního titulu,
  • uvedení povinnosti, která má být exekucí vymožena,
  • údaj o tom, zda, popřípadě v jakém rozsahu povinný vymáhanou povinnost splnil,
  • označení důkazů, kterých se oprávněný dovolává,
  • datum a
  • podpis věřitele či jeho zástupce.

Přílohou exekučního návrhu musí být:

  • originál nebo úředně ověřenou kopie exekuční titulu opatřeného potvrzením o jeho vykonatelnosti nebo stejnopis notářského zápisu se svolením k vykonatelnosti,
  • případně rozhodnutí o prohlášení vykonatelnosti, rozhodnutí o uznání nebo osvědčení podle přímo použitelného předpisu Evropské unie, jde-li o cizozemský exekuční titul.

Kde a jak službu řešit

Návrh můžete podat:

  • osobně -  podepsaný návrh v listinné podobě přímo na podatelně soudního exekutora v úředních hodinách, nebo
  • poštou - zašlete podepsaný návrh v listinné podobě poštou na adresu sídla soudního exekutora.

Kolik budete platit

None

Doplňující informace

Jaký má služba benefit

Vymožení povinnosti stanovené exekuční titulem.

Možnosti odvolání

None

Legislativa

Sankce

None

Časté dotazy

None