Hlavní informace
Manžel, resp. partner, který přijal příjmení druhého manžela, může do půl roku po rozvodu manželství, resp. partnerství oznámit matričnímu úřadu, že přijímá zpět své dřívější příjmení.
To platí i tehdy, hodlá-li manžel (resp. partner), který přijal příjmení druhého manžela (resp. partnera) s tím, že bude ke společnému příjmení připojovat své dosavadní příjmení, užívat napříště jen své dřívější příjmení.
Manžel, resp. partner, který přijal dřívější příjmení, je povinen užívat toto příjmení ode dne, kdy bylo vydáno potvrzení o této skutečnosti matričním úřadem, který oznámení přijal.
Týká se vás to pokud
-
Jste rozvedený manžel, resp. partner, který při uzavření manželství přijal příjmení druhého manžela.
-
Rozvedený manžel, resp. partner, který spolu s příjmením společným na druhém místě uváděl příjmení předchozí.
Kdy službu řešit
Jako manžel, který přijal příjmení druhého manžela (resp. partnera), můžete do šesti měsíců po rozvodu manželství, resp. partnerství oznámit matričnímu úřadu, že přijímáte zpět své dřívější příjmení.
Pokud zmeškáte uvedenou šestiměsíční lhůtu po právní moci rozhodnutí o rozvodu, můžete požádat příslušný matriční úřad o povolení změny příjmení, ale již za správní poplatek.
Vyřízení služby
Co potřebujete pokud službu řešíte
Rozvedený manžel (resp. partner) matričnímu úřadu předloží:
-
platný průkaz totožnosti,
-
oddací list (oddací list nemusí předkládat v případě, že oznámení činí u matričního úřadu v místě uzavření manželství, resp. partnerství),
-
doklad o rozvodu manželství, resp. partnerství s údajem o nabytí právní moci.
Předkládá-li rozvedený manžel (resp. partner) cizozemské doklady, je třeba, aby měly náležitosti veřejné listiny, tj. musí být opatřeny potřebnými ověřeními, nestanoví-li mezinárodní smlouva jinak, a úředně přeloženy do českého jazyka.
Podrobné informace ve věci uznání pravomocných cizozemských soudních rozhodnutí o rozvodu manželství, resp. partnerství v případě, že je jedním z účastníků řízení státní občan České republiky, na území České republiky sdělí kterýkoliv matriční úřad České republiky.
Kde a jak službu řešit
Můžete se obrátit na kterýkoliv matriční úřad.
Bylo-li manželství, resp. partnerství uzavřeno v cizině, lze učinit oznámení také prostřednictvím zastupitelského úřadu České republiky v cizině, anebo přímo u zvláštní matriky.
Kolik budete platit
Je-li skutečnost, že rozvedený manžel (resp. partner) přijímá po rozvodu své dřívější příjmení, popřípadě, že upouští od užívání společného příjmení vedle příjmení dřívějšího, oznámena do šesti měsíců po nabytí právní moci rozsudku o rozvodu, je tato změna příjmení osvobozena od poplatku.
Budete-li mít zájem navrátit se ke svému dřívějšímu příjmení po uplynutí šestiměsíční lhůty po nabytí právní moci rozhodnutí o rozvodu manželství (resp. partnerství), je třeba žádat o povolení změny příjmení. Pokud matriční úřad změnu povolí, hradíte správní poplatek ve výši 3 000 Kč.
Doplňující informace
Jaký má služba benefit
Po rozvodu manželství můžete užívat opět příjmení, které jste užívali před uzavřením manželství, resp. partnerství.
Možnosti odvolání
Proti rozhodnutí o zamítnutí oznámení o přijetí zpět svého dřívějšího příjmení nebo upuštění od společného příjmení je možné podat odvolání do 15 dnů ode dne jeho doručení prostřednictvím matričního úřadu, který rozhodnutí vydal.
Legislativa
Sankce
Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že:
- úmyslně zničí, poškodí nebo zneužije matriční doklad,
- úmyslně neužívá v úředním styku jméno, popřípadě jména nebo příjmení, popřípadě více příjmení, která jsou uvedena na matričním dokladu vydaném matričním úřadem v České republice.
Za výše uvedený přestupek lze uložit pokutu do 10 000 Kč.
Časté dotazy
None