Ohlášení pracovního úrazu

Hlavní informace

Zaměstnavatel, u něhož došlo k pracovnímu úrazu, je povinen objasnit příčiny a okolnosti vzniku tohoto úrazu za účasti poškozeného zaměstnance (pokud to jeho zdravotní stav dovoluje), svědků a za účasti odborové organizace nebo zástupce pro oblast bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.

Zaměstnavatel je povinen ohlásit pracovní úraz bez zbytečného odkladu oblastnímu inspektorátu práce v případech smrtelných pracovních úrazů nebo úrazů s hospitalizací více než 5 dnů.

Záznam o úrazu vyhotovuje zaměstnavatel úrazem postiženého zaměstnance neprodleně, nejpozději však do 5 pracovních dnů ode dne, kdy se o úrazu dozvěděl. 

Zaměstnavatel musí vyhotovit a bez zbytečného odkladu zaslat záznam o úrazu místně příslušnému oblastnímu inspektorátu práce v případech smrtelných pracovních úrazů, pracovních úrazů s hospitalizací delší než 5 dnů i v případě pracovních úrazů, kde dočasná pracovní neschopnost trvala déle než 3 kalendářní dny. 

V případě smrtelného pracovního úrazu musí být tato povinnost splněna do 5 dnů ode dne, kdy se zaměstnavatel o takovém úrazu dozvěděl. 

V případě pracovních úrazů vyžadujících hospitalizací delší než 5 dnů a pracovních úrazů s dobou dočasné pracovní neschopnosti delší než 3 dny musí být tato povinnost splněna do 5. dne následujícího měsíce.

V případě, že dojde ke změně údajů uvedených v záznamu o úrazu, vyhotoví zaměstnavatel záznam o úrazu - hlášení změn, které taktéž zašle příslušnému oblastnímu inspektorátu práce.

Týká se vás to pokud

  1. Jste podnikající fyzická osoba nebo právnická osoba.
  2. Vám nebo vašemu zaměstnanci se stal pracovní úraz, jehož následkem došlo ke zranění s pracovní neschopností delší než 3 kalendářní dny, případně k úmrtí.

Kdy službu řešit

Povinnost oznámit vznik smrtelného pracovního úrazu a pracovního úrazu s hospitalizací delší než 5 dnů musí být splněna bezodkladně.

Povinnost zaslání záznamu o úrazu místně příslušnému oblastnímu inspektorátu práce při vzniku smrtelného pracovního úrazu musí být splněna do 5 dnů ode dne, kdy se zaměstnavatel o takovém úrazu dozvěděl, v případě pracovního úrazu s hospitalizací delší než 5 dnů a pracovního úrazu s dobou dočasné pracovní neschopnosti delší než 3 dny musí být tato povinnost splněna do 5. dne následujícího měsíce.

Povinnost zaslání záznam o úrazu - hlášení změn místně příslušnému oblastnímu inspektorátu práce musí být splněna nejpozději do 5. dne následujícího měsíce.

Vyřízení služby

Co potřebujete pokud službu řešíte

V případě oznámení smrtelného pracovního úrazu a úrazu s hospitalizací delší než 5 dní osobně na inspektorátu je nutné uvést, kdy, kde a komu se úraz stal, včetně základního popisu předmětné události.

Zaměstnavatel může vyplněný a podepsaný záznam o úrazu, jehož vzor je uvedený v příloze k nařízení vlády upravujícího způsob evidence úrazů, hlášení a zasílání záznamu o úrazu, doručit osobně místně příslušnému inspektorátu, případně zaslat poštou.

Pokud došlo po odeslání záznamu o úrazu vlivem dalších skutečností ke změně v něm uvedených údajů, vyhotoví a podepíše zaměstnavatel záznam o úrazu – hlášení změn, jehož vzor je uvedený v příloze k nařízení vlády upravujícího způsob evidence úrazů, hlášení a zasílání záznamu o úrazu, který taktéž může doručit inspektorátu osobně nebo jej zaslat poštou.

Kde a jak službu řešit

Ohlásit vznik pracovního úrazu může zaměstnavatel místně příslušnému oblastnímu inspektorátu práce osobně dostavením se do sídla inspektorátu, telefonicky nebo poštou

Všechny kontaktní údaje jsou uvedeny na www.suip.cz u jednotlivých inspektorátů.

Vyplněné záznamy o úrazu i záznamy o úrazu - hlášení změn lze zaslat poštou i doručit osobně do sídla inspektorátu. Všechny kontaktní údaje jsou uvedeny na www.suip.cz u jednotlivých inspektorátů.

Kolik budete platit

None

Doplňující informace

Jaký má služba benefit

Objasnění příčin a okolností vzniku pracovního úrazu je pro zaměstnavatele důležité proto, aby mohl na základě těchto šetření přijmout opatření k zabránění opakování vzniku pracovního úrazu.

Zaměstnavatelova povinnost hlášení pracovních úrazů dotčeným orgánům mimo jiné souvisí s oprávněním orgánů inspekce práce vykonávat kontroly příčin a okolností pracovních úrazů, popř. se zúčastňovat šetření na místě úrazového děje.

Možnosti odvolání

Proti oznámení pracovního úrazu nebo při zasílání záznamu o úrazu a záznamu o úrazu - hlášení změn nejsou přípustné žádné opravné prostředky.

Legislativa

Sankce

Pokud zaměstnavatel nesplní svoje povinnosti v souvislosti s vedením evidence úrazů a zasílání záznamů o úrazu, lze mu uložit pokutu za přestupek do výše 400.000 Kč.

Časté dotazy

Může lékař určit, že úraz, který se stal, je úrazem pracovním?

Posouzení, zda u zaměstnavatele došlo ke vzniku pracovního úrazu, je na zaměstnavateli samotném, který je povinen objasnit příčiny a okolnosti vzniku tohoto úrazu. Pokud zaměstnavatel nevyhodnotí úraz jako pracovní, může o tomto na návrh rozhodnout příslušný soud. Oprávnění určit, že se stal pracovní úraz, nenáleží ošetřujícímu lékaři ani inspekci práce.

Vztahuje se povinnost vyhotovit záznam o úrazu i na případy, kdy došlo k závažnému úrazu živnostníka?

Uvedená povinnost dopadá i na pracovní úrazy osoby, která provozuje samostatně výdělečnou činnost, přičemž nemusí nikoho zaměstnávat. I v případě pracovních úrazů živnostníků s hospitalizací delší než 5 dnů nebo s pracovní neschopností delší než 3 dny platí stejná pravidla jako pro zaměstnavatele pro ohlášení a zasílání záznamu o úrazu či záznamu o úrazu - hlášení změn.