Důchodový systém ČR je založen na povinném základním důchodovém pojištění podle zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů. Dále na doplňkovém penzijním spoření podle zákona č. 427/2011 Sb., které od roku 2013 nahradilo penzijní připojištění se státním příspěvkem podle zákona č. 42/1994 Sb. Součástí dobrovolných doplňkových systémů jsou i produkty komerčních pojišťoven - zejména životní pojištění. V členských státech EU poměrně obvyklé zaměstnavatelské penzijní systémy nejsou v ČR zastoupeny.
Problematika doplňkových důchodových systémů není v obsahu webových stránek Ministerstva práce a sociálních věcí podrobněji popsána, protože patří do působnosti Ministerstva financí.
Základní povinné důchodové pojištění je dávkově definované (DB) a průběžně financované (PAYGO), je univerzální a zabezpečuje všechny ekonomicky aktivní osoby. Právní úprava je jednotná pro všechny pojištěnce, neexistují speciální odvětvová či profesní schémata apod. Pouze z organizačně administrativního i finančního hlediska (výsluhové renty) platí určité odchylky pro tzv. silové rezorty (např. vojáci, hasiči, policisté).
Důchod ze základního důchodového pojištění pobírá více než 99 % obyvatel ve věku vyšším, než je věková hranice pro nárok na starobní důchod.
Dobrovolnou účast na důchodovém pojištění lze ukončit podáním odhlášky z účasti na důchodovém pojištění.
Jste osoba dobrovolně účastná důchodového pojištění na základě dříve vámi podané přihlášky k účasti na tomto pojištění, a zároveň:
Odhlášku z dobrovolné účasti na důchodovém pojištění můžete podat kdykoli.
Účast na tomto pojištění zanikne ke dni podání odhlášky, nebo ke dni v budoucnu, pokud je tento den v odhlášce uveden, anebo se můžete odhlásit zpětně za období, za které jste nezaplatil přede dnem podáním odhlášky pojistné na důchodové pojištění.
Jste-li osobou dobrovolně účastnou důchodového pojištění z kvalifikovaného důvodu, musíte v případě, že přestaly být splněny podmínky pro tuto účast, podat odhlášku z účasti na důchodovém pojištění povinně do 8 dnů. Neučiníte-li tak, budete považován za osobu dobrovolně účastnou důchodového pojištění bez uvedení důvodu (tj. účastnou z tzv. nekvalifikovaného důvodu). Uvedené platí pouze, pokud ještě neuplynula maximální možná délka dobrovolné účasti na důchodovém pojištění z nekvalifikovaného důvodu, tj. 15 let.
Pro využití této služby musíte podat odhlášku z dobrovolné účasti na důchodovém pojištění. Ta může mít podobu vlastnoručně podepsaného podání v nepředepsané formě nebo podobu nepovinného předepsaného formuláře „Odhláška z dobrovolné účasti na důchodovém pojištění“ (tento formulář naleznete na ePortálu České správy sociálního zabezpečení.
V případě dobrovolné účasti na důchodovém pojištění z kvalifikovaných důvodů je při podání odhlášky nutno předložit ještě další doklady odvíjející se právě od jednotlivých kvalifikovaných důvodů pro dobrovolné důchodové pojištění:
Pokud se však z dobrovolné účasti na důchodovém pojištění odhlašujete v době, kdy práce či výkon služby v zahraničí vašeho manžela či registrovaného partnera dosud trvá, je třeba předložit potvrzení prokazující tuto skutečnost.
Odhlášku z dobrovolné účasti na důchodovém pojištění spolu s případnými dalšími dokumenty můžete:
Příslušná okresní správa sociálního zabezpečení posoudí všechny v odhlášce uvedené skutečnosti, včetně případných dokumentů k ní připojených a ukončí vaši dobrovolnou účast na důchodovém pojištění.
Podání uskutečněné poštou je zpoplatněnou dle platného ceníku České pošty či zahraniční poštovní instituce. Úkony provedené osobně zpoplatněny nejsou.
Podáním odhlášky z dobrovolné účasti na důchodovém pojištění zanikne vaše účast na tomto pojištění.
Nejsou uvedeny.
None
None