Odhlášení se z dobrovolné účasti na důchodovém pojištění

Hlavní informace

Důchodový systém ČR je založen na povinném základním důchodovém pojištění podle zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů. Dále na doplňkovém penzijním spoření podle zákona č. 427/2011 Sb., které od roku 2013 nahradilo penzijní připojištění se státním příspěvkem podle zákona č. 42/1994 Sb. Součástí dobrovolných doplňkových systémů jsou i produkty komerčních pojišťoven - zejména životní pojištění. V členských státech EU poměrně obvyklé zaměstnavatelské penzijní systémy nejsou v ČR zastoupeny.

Problematika doplňkových důchodových systémů není v obsahu webových stránek Ministerstva práce a sociálních věcí podrobněji popsána, protože patří do působnosti Ministerstva financí.

Základní povinné důchodové pojištění je dávkově definované (DB) a průběžně financované (PAYGO), je univerzální a zabezpečuje všechny ekonomicky aktivní osoby. Právní úprava je jednotná pro všechny pojištěnce, neexistují speciální odvětvová či profesní schémata apod. Pouze z organizačně administrativního i finančního hlediska (výsluhové renty) platí určité odchylky pro tzv. silové rezorty (např. vojáci, hasiči, policisté).

Důchod ze základního důchodového pojištění pobírá více než 99 % obyvatel ve věku vyšším, než je věková hranice pro nárok na starobní důchod.

Dobrovolnou účast na důchodovém pojištění lze ukončit podáním odhlášky z účasti na důchodovém pojištění.

Týká se vás to pokud

Jste osoba dobrovolně účastná důchodového pojištění na základě dříve vámi podané přihlášky k účasti na tomto pojištění, a zároveň:

  • z jakéhokoliv důvodu nechcete být nadále dobrovolně účasten důchodového pojištění, ač stále splňujete podmínky pro tuto účast,
  • nesplňujete již podmínky pro další účast na důchodovém pojištění z tzv. kvalifikovaného důvodu, tj. z důvodu vedení v evidenci u úřadu práce, soustavné přípravy na budoucí povolání studiem, výdělečné činnosti v cizině, výkonu dobrovolnické služby, činnosti v České republice ve prospěch zahraničního zaměstnavatele, výkonu mandátu poslance Evropského parlamentu, doprovodu manžela nebo registrovaného partnera k výkonu zaměstnání nebo zahraniční služby v cizině.

Kdy službu řešit

Odhlášku z dobrovolné účasti na důchodovém pojištění můžete podat kdykoli.

Účast na tomto pojištění zanikne ke dni podání odhlášky, nebo ke dni v budoucnu, pokud je tento den v odhlášce uveden, anebo se můžete odhlásit zpětně za období, za které jste nezaplatil přede dnem podáním odhlášky pojistné na důchodové pojištění.

Jste-li osobou dobrovolně účastnou důchodového pojištění z kvalifikovaného důvodu, musíte v případě, že přestaly být splněny podmínky pro tuto účast, podat odhlášku z účasti na důchodovém pojištění povinně do 8 dnů. Neučiníte-li tak, budete považován za osobu dobrovolně účastnou důchodového pojištění bez uvedení důvodu (tj. účastnou z tzv. nekvalifikovaného důvodu). Uvedené platí pouze, pokud ještě neuplynula maximální možná délka dobrovolné účasti na důchodovém pojištění z nekvalifikovaného důvodu, tj. 15 let.

Vyřízení služby

Co potřebujete pokud službu řešíte

Pro využití této služby musíte podat odhlášku z dobrovolné účasti na důchodovém pojištění. Ta může mít podobu vlastnoručně podepsaného podání v nepředepsané formě nebo podobu nepovinného předepsaného formuláře „Odhláška z dobrovolné účasti na důchodovém pojištění“ (tento formulář naleznete na ePortálu České správy sociálního zabezpečení.

V odhlášce je nutno uvést vaše jméno, příjmení, rodné číslo a den ukončení pojištění.

V případě dobrovolné účasti na důchodovém pojištění z kvalifikovaných důvodů je při podání odhlášky nutno předložit ještě další doklady odvíjející se právě od jednotlivých kvalifikovaných důvodů pro dobrovolné důchodové pojištění:

  • u vedení v evidenci krajské pobočky Úřadu práce jako uchazeče o zaměstnání není nutné předkládat žádné další dokumenty, okresní správa sociálního zabezpečení si požadované skutečnosti u příslušného úřadu práce sama ověří,
  • u soustavné přípravy na budoucí povolání studiem na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole je nutno předložit potvrzení (doklad) týkající se studia (jeho ukončení, případně trvání, pokud se student odhlašuje z pojištění v době trvání studia),
  • u výdělečné činnosti v cizině po 31. 12. 1995 je nutno předložit doklad, z něhož je nesporně patrný konec výdělečné činnosti v cizině. Pokud se však z dobrovolné účasti na důchodovém pojištění odhlašujete v době, kdy tato vaše činnost dosud trvá, je třeba předložit potvrzení prokazující tuto skutečnost.
  • u výkonu dlouhodobé dobrovolnické služby na základě smlouvy uzavřené s vysílající organizací je nutno předložit doklad o ukončení výkonu této služby. Pokud se však z dobrovolné účasti na důchodovém pojištění odhlašujete v době, kdy výkon této služby dosud trvá, je třeba předložit potvrzení prokazující tuto skutečnost.
  • u činnosti v České republice ve prospěch zahraničního zaměstnavatele je nutno předložit doklad o ukončení takové činnosti. Pokud se však z dobrovolné účasti na důchodovém pojištění odhlašujete v době, kdy tato vaše činnost dosud trvá, je třeba předložit potvrzení prokazující tuto skutečnost.
  • u výkonu funkce poslance Evropského parlamentu, zvoleného na území České republiky, není nutné předkládat žádné další dokumenty.
  • u pobytu v cizině, pokud jste následoval do místa vyslání k výkonu práce v zahraničí nebo k výkonu služby v zahraničí svého manžela nebo registrovaného partnera, je nutno předložit potvrzení zaměstnavatele prokazující ukončení práce či výkonu služby v zahraničí manželem nebo registrovaným partnerem. V případě že jste následoval svého manžela, který v cizině působil v diplomatických službách České republiky, je nutno předložit potvrzení Ministerstva zahraničí České republiky prokazující ukončení manželova působení v diplomatických službách.

Pokud se však z dobrovolné účasti na důchodovém pojištění odhlašujete v době, kdy práce či výkon služby v zahraničí vašeho manžela či registrovaného partnera dosud trvá, je třeba předložit potvrzení prokazující tuto skutečnost.

Kde a jak službu řešit

1. krok

Odhlášku z dobrovolné účasti na důchodovém pojištění spolu s případnými dalšími dokumenty můžete:

  • osobně podat u okresní správy sociálního zabezpečení, v Praze u Pražské správy sociálního zabezpečení a v Brně u Městské správy sociálního zabezpečení, která je příslušná podle místa trvalého pobytu (popřípadě podle místa hlášeného pobytu v České republice, jde-li o cizince),
  • poštou zaslat přímo na adresu příslušné správy sociálního zabezpečení dle místa trvalého pobytu (popřípadě podle místa hlášeného pobytu v České republice, jde-li o cizince).
U osob, které nemají hlášený pobyt na území České republiky se odhláška z dobrovolného důchodového pojištění podává u okresní správy sociálního zabezpečení, která doposud vedla jejich evidenci dobrovolného důchodového pojištění.

Kontakty na jednotlivé správy sociálního zabezpečení naleznete na internetových stránkách České správy sociálního zabezpečení.
2. krok

Příslušná okresní správa sociálního zabezpečení posoudí všechny v odhlášce uvedené skutečnosti, včetně případných dokumentů k ní připojených a ukončí vaši dobrovolnou účast na důchodovém pojištění.

Kolik budete platit

Podání uskutečněné poštou je zpoplatněnou dle platného ceníku České pošty či zahraniční poštovní instituce. Úkony provedené osobně zpoplatněny nejsou.

Doplňující informace

Jaký má služba benefit

Podáním odhlášky z dobrovolné účasti na důchodovém pojištění zanikne vaše účast na tomto pojištění.

Možnosti odvolání

Nejsou uvedeny.

Legislativa

Sankce

None

Časté dotazy

None