Hlavní informace
Po zániku dřívějšího nároku na vdovský/vdovecký důchod můžete při splnění určitých podmínek ve stanovené lhůtě požádat o opětovné přiznání tohoto důchodu. Rozhodl-li prvotně o nároku na vdovský/vdovecký důchod orgán sociálního zabezpečení Ministerstva vnitra, je k vyřízení žádosti o obnovu důchodu příslušný opět tento orgán.
Týká se vás to pokud
Jste vdova/vdovec, které/kterému v minulosti zanikl nárok na vdovský/vdovecký důchod a zároveň jste v zákonem stanovené lhůtě počítané po zániku dřívějšího nároku na tento důchod splnil/a některou z podmínek nároku na vdovský/vdovecký důchod. Znění podmínek a délka lhůty je odvislá od data přiznání vdovského/vdoveckého důchodu:
a. vdovský/vdovecký důchod přiznaný před 1. 1. 2010
Došlo-li k zániku nároku na vdovský/vdovecký důchod před 1. 1. 2010 nebo po 31. 12. 2009 (ale důchod byl přiznán před 1. 1. 2010), vznikne vám nárok na vdovský/vdovecký důchod po 31. 12. 2009 znovu, pokud do pěti roků po zániku dřívějšího nároku na tento důchod splníte některou z následujících podmínek:
• péče o nezaopatřené dítě,
• péče o dítě, které je závislé na péči jiné osoby ve stupni II, III anebo IV,
• péče o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela, který s vámi žije v domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II, III anebo IV,
• plná invalidita/invalidita třetího stupně,
• dosažení věku 55 let u vdovy/věku 58 let u vdovce nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší.
b. vdovský/vdovecký důchod přiznaný od 1. 1. 2010 do 31. 12. 2011
Byl-li vám vdovský/vdovecký důchod přiznán po 31. 12. 2009, vznikne vám nárok na tento důchod znovu, pokud do pěti roků po zániku dřívějšího nároku na vdovský/vdovecký důchod splníte některou z následujících podmínek:
• péče o nezaopatřené dítě,
• péče o dítě, které je závislé na pomoci jiné osoby ve stupni II, III nebo IV,
• péče o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela/zemřelé manželky, který s vámi žije v domácnosti a je závislý na pomoci jiné osoby ve stupni II, III nebo IV,
• invalidita třetího stupně,
• dosažení alespoň věku o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk stanovený podle § 32 zákona o důchodovém pojištění pro muže stejného data narození nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší.
c. vdovský/vdovecký důchod přiznaný po 31. 12. 2011
Byl-li vám vdovský/vdovecký důchod přiznán po 31. 12. 2011, vznikne vám nárok na tento důchod znovu, pokud některou z podmínek uvedených v bodě b) splníte do dvou roků po zániku dřívějšího nároku na vdovský/vdovecký důchod.
Kdy službu řešit
Žádost o obnovu nároku na vdovský či vdovecký důchod můžete podat osobně nejdříve čtyři měsíce před požadovaným dnem opětovného přiznání důchodu, za nějž je považován den, k němuž splníte podmínky pro obnovu nároku ve lhůtě do pěti let (platí pro důchody přiznané do 31. 12. 2011) či dvou let (platí pro důchody přiznané po 31. 12. 2011) po zániku dřívějšího nároku na tento důchod. Později je možné žádost uplatnit kdykoli.
Důchod však lze vyplatit maximálně pět let zpětně ode dne uplatnění žádosti o důchod.
Dne 20. 2. 2014 z důvodu skončené péče o nezaopatřené dítě zanikl vdově nárok na vdovský důchod, který byl přiznán od 13. 6. 2012. Vdova podala dne 15. 10. 2020 žádost o obnovu vdovského důchodu ode dne 5. 5. 2014, kdy dosáhla svého důchodového věku. Orgán sociálního zabezpečení Ministerstva vnitra opětovně přizná vdovský důchod ode dne splnění podmínky pro obnovu důchodu, tj. ode dne dosažení důchodového věku dne 5. 5. 2014, avšak doplatí ho pouze pět let zpětně ode dne podání žádosti o obnovu nároku, tj. ode dne 15. 10. 2015.
Vyřízení služby
Co potřebujete pokud službu řešíte
Při osobním podání žádosti o obnovu nároku na vdovský či vdovecký důchod musíte předložit originál, popřípadě úředně ověřenou kopii, občanského průkazu (u cizinců cestovní pas či doklad o povolení k pobytu) a případně dalších dokladů prokazujících splnění podmínek pro obnovu nároku na důchod (např. potvrzení o studiu dítěte za účelem prokázání jeho nezaopatřenosti).
Kde a jak službu řešit
1. krok
Žádost o obnovu nároku na vdovský/vdovecký důchod musíte uplatnit osobně (popřípadě na základě udělené plné moci prostřednictvím svého zástupce) u útvaru bezpečnostního sboru, kde konáte nebo jste naposledy konal službu. Žádost s vámi sepíše k tomu pověřený pracovník odboru personálního.
Za osobu, která není schopna podat žádost sama vzhledem ke svému zdravotnímu stavu, mohou na základě potvrzení lékaře o jejím zdravotním stavu podat žádost její rodinní příslušníci, pokud s tím vyjádří svůj souhlas.
2. krok
Orgán sociálního zabezpečení Ministerstva vnitra posoudí splnění zákonných podmínek pro obnovu nároku na vdovský/vdovecký důchod. Pokud podmínky splníte, orgán sociálního zabezpečení Ministerstva vnitra vydá písemné rozhodnutí o přiznání důchodu, v němž uvede, od kdy se důchod opětovně přiznává a v jaké výši. V případě nesplnění zákonných podmínek obdržíte odůvodněné písemné rozhodnutí o zamítnutí žádosti o opětovné přiznání vdovského/vdoveckého důchodu.
3. krok
Pokud došlo k opětovnému přiznání vdovského/vdoveckého důchodu, bude ho orgán sociálního zabezpečení Ministerstva vnitra vyplácet ve stanoveném výplatním termínu (11. den kalendářního měsíce) způsobem, který jste si zvolil při podání žádosti o obnovu nároku na důchod případně dosavadním způsobem, pokud jste již poživatelem starobního či invalidního důchodu.
Kolik budete platit
Osobně provedené úkony nejsou nijak zpoplatněny.
Doplňující informace
Jaký má služba benefit
Vdově/vdovci, které/kterému v minulosti zanikl nárok na vdovský/vdovecký důchod, se opětovně začne vyplácet finanční podpora ve formě vdovského/vdoveckého důchodu sloužící k naplňování životních potřeb a zachování životní úrovně po ztrátě manžela/manželky.
Možnosti odvolání
V případě, že nejste spokojení s rozhodnutím k vaší žádosti, můžete podat ve lhůtě do 30 dnů od data doručení námitky u orgánu sociálního zabezpečení Ministerstva vnitra. O námitkách rozhodne ředitel odboru sociálního zabezpečení Ministerstva vnitra. V případě neúspěšného námitkového řízení lze podat správní žalobu u krajského soudu podle místa trvalého bydliště (v Praze u Městského soudu).
Legislativa
Sankce
None
Časté dotazy
None