Obnova katastrálního operátu

Hlavní informace

Katastrální úřady vyhotovují nový soubor geodetických informací a nový soubor popisných informací v elektronické podobě. Obnova katastrálního operátu se provádí

  • novým mapováním,
  • přepracováním souboru geodetických informací nebo
  • na podkladě výsledků pozemkových úprav.

Obnova katastrálního operátu novým mapováním je vedle obnovy na podkladě výsledků pozemkových úprav, jejichž provádění zajišťuje Státní pozemkový úřad, v současné době jediným nástrojem, jak zpřesnit katastrální mapu na větším souvislém území.

Obnovou katastrálního operátu přepracováním dochází pouze k převedení katastrální mapy z analogové podoby do digitální podoby, nikoliv k novému měření hranic pozemků. I nadále tak má velké množství digitálních map původ v 19. století a jejich kvalita nedosahuje dnes požadované přesnosti.

O vyhlášení obnovy jsou vlastníci vždy informováni prostřednictvím úřední desky obce a při obnově novým mapováním jim jsou zasílány i pozvánky k šetření průběhu hranic.

Katastrální úřad vyloží na dobu nejméně 10 pracovních dnů obnovený katastrální operát v obci, ve které se katastrální operát obnovuje, k veřejnému nahlédnutí. Vlastníci mohou během vyložení a ve lhůtě 15 dnů ode dne, kdy skončilo jeho vyložení, podat námitky proti obsahu obnoveného katastrálního operátu. O těchto námitkách pak rozhoduje katastrální úřad. (Uvedené se nevztahuje na obnovu katastrálního operátu na podkladě výsledků pozemkových úprav, tam totiž komunikuje s vlastníky Státní pozemkový úřad přímo při projednávání pozemkové úpravy.)

Katastrální úřad vyhlásí platnost obnoveného katastrálního operátu.

Týká se vás to pokud

Týká se vás to pokud

  • jste vlastník nemovitosti v katastrálním území nebo jeho části, kde v současné době probíhá obnova katastrálního operátu, případně jste vlastníkem nemovitosti v těsném sousedství,
  • byl jste osloven katastrálním úřadem v souvislosti s obnovou katastrálního operátu.

Kdy službu řešit

None

Vyřízení služby

Co potřebujete pokud službu řešíte

Pokud budete potřebovat při obnově katastrálního operátu komunikovat s úřadem a např. reagovat na jeho oznámení, je třeba, aby vaše podání mělo náležitosti podle správního řádu.

Z dokumentu musí být zřejmé:

  • která osoba dokument předkládá, jakému správnímu orgánu je určen, které věci se týká a co se navrhuje.
  • Dokument musí být podepsán, jinak ho nelze považovat za podání ve smyslu správního řádu.
  • Fyzická osoba uvede v dokumentu jméno, příjmení, datum narození a místo trvalého pobytu, popřípadě jinou adresu pro doručování
  • V podání souvisejícím s její podnikatelskou činností uvede fyzická osoba jméno a příjmení, popřípadě dodatek odlišující osobu podnikatele nebo druh podnikání vztahující se k této osobě nebo jí provozovanému druhu podnikání, identifikační číslo osob a adresu zapsanou v obchodním rejstříku nebo jiné zákonem upravené evidenci jako místo podnikání, popřípadě jinou adresu pro doručování
  • Právnická osoba uvede v podání svůj název nebo obchodní firmu, identifikační číslo osob nebo obdobný údaj a adresu sídla, popřípadě jinou adresu pro doručování.

Kde a jak službu řešit

Dokumenty se podávají na příslušný katastrální úřad, resp. katastrální pracoviště, a to podle místa, kde se nachází nemovitost. Písemná podání doručená poštou nebo osobně přijímá podatelna katastrálního úřadu po celou pracovní dobu ve všech pracovních dnech.

Územní působnost, stejně jako informace o sídle katastrálního úřadu, katastrálního pracoviště a o úředních dnech a hodinách naleznete na jednotlivých stránkách katastrálních úřadů a pracovišť na stránkách cuzk.cz.

Kolik budete platit

None

Doplňující informace

Jaký má služba benefit

Digitální katastrální mapy mají široké využití a lépe se s nimi pracuje. V případě obnovy katastrálního operátu novým mapováním nebo na podkladě výsledků pozemkových úprav navíc vzniká kvalitní operát s požadovanou přesností odpovídající skutečnosti.

Možnosti odvolání

Vlastníci mohou během vyložení a ve lhůtě 15 dnů ode dne, kdy skončilo jeho vyložení, podat námitky proti obsahu obnoveného katastrálního operátu. O těchto námitkách pak rozhoduje katastrální úřad. (Uvedené se nevztahuje na obnovu katastrálního operátu na podkladě výsledků pozemkových úprav, tam totiž komunikuje s vlastníky Státní pozemkový úřad přímo při projednávání pozemkové úpravy.)

Proti rozhodnutí v řízení o námitce proti obsahu obnoveného katastrálního operátu lze podat odvolání podle § 81 odst. 1 správního řádu.

Proti postupu správního orgánu lze podat stížnost podle § 175 správního řádu nebo lze proti zásahu správního orgánu podat žalobu o ochraně před nezákonným zásahem podle § 82 a násl. soudního řádu.

Legislativa

Sankce

Klientovi při podání návrhu na změnu hranice katastrálního území nehrozí žádné sankce. Může se však dopustit přestupku podle § 57 katastrálního zákona, pokud nesplní povinnosti vlastníka nebo jiného oprávněného podle § 37 katastrálního zákona, např. když se na výzvu katastrálního úřadu nezúčastní jednání nebo na toto jednání nevyšle svého zástupce.

Časté dotazy

None