Mezinárodní zápis ochranné známky

Hlavní informace

Ochranná známka umožňuje podnikatelům v obchodním styku označovat svoje zboží tak, aby si je spotřebitelé mohli snáze zapamatovat a vybírat. Zápis ochranné známky do rejstříku (viz služba Zápis národní ochranné známky) poskytuje jejímu vlastníkovi právo výlučného užívání zapsaného označení pro vybrané výrobky a služby a zároveň právo zakázat ostatním soutěžitelům na trhu užívat označení shodné nebo podobné pro shodné nebo podobné výrobky nebo služby.

Mezinárodní zápis ochranné známky vám umožní získat právní ochranu známky v zahraničí. K získání ochrany je nutná žádost o mezinárodní zápis podaná přihlašovatelem nebo vlastníkem národní ochranné známky u národního úřadu (např. u Úřadu průmyslového vlastnictví). Podáním požádáte prostřednictvím Mezinárodního úřadu Světové organizace duševního vlastnictví v Ženevě o mezinárodní zápis ochranné známky v dalších, vybraných zemích.

Týká se vás to pokud

Jste vlastníkem nebo přihlašovatelem národní ochranné známky a máte zájem o mezinárodní zápis vaší ochranné známky.

Kdy službu řešit

Službu můžete využít kdykoli, za předpokladu, že jste podali přihlášku s žádostí o zápis ochranné známky pro území ČR.

Vyřízení služby

Co potřebujete pokud službu řešíte

Vyplněný formulář žádosti o mezinárodní zápis ochranné známky. Formulář ve formátu PDF si můžete stáhnout na stránkách Úřadu průmyslového vlastnictví.

Žádost o mezinárodní zápis se podává v českém jazyce s tím, že žadatel musí zároveň předložit v angličtině nebo francouzštině seznam výrobků a služeb, pro který požaduje ochrannou známku v zahraničí zapsat.

Kde a jak službu řešit

Službu lze řešit osobně podáním na podatelně Úřadu průmyslového vlastnictví. K podání lze využít i poštovních služeb. Adresa Úřadu je následující:

Úřad průmyslového vlastnictví

Úřední hodiny podatelny najdete na stránkách Úřadu průmyslového vlastnictví.

Kolik budete platit

Podání žádosti o mezinárodní zápis ochranné známky je zpoplatněno částkou 2 500 Kč.

Poplatky lze hradit v hotovosti v pokladně Úřadu, převodem z účtu nebo složenkou na č. účtu: 3711-21526001/0710.

Variabilní symbol je tvořen číslicí 3 a číslem spisu přihlášky. Číslo spisu přihlášky je automaticky přiděleno přijetím přihlášky ochranné známky Úřadem.

Poplatek je splatný při přijetí žádosti. Nezaplatí-li poplatník poplatek v této lhůtě, vyzve ho Úřad průmyslového vlastnictví, aby tak učinil ve lhůtě do 15 dnů ode dne, který následuje po doručení výzvy k zaplacení poplatku. Ve výzvě k zaplacení poplatku Úřad zároveň upozorní poplatníka na důsledky nezaplacení poplatku.
Žádost o mezinárodní zápis ochranné známky podléhá rovněž poplatkům stanoveným podle Madridské dohody nebo Protokolu k Madridské dohodě.

Doplňující informace

Jaký má služba benefit

Mezinárodní zápis ochranné známky poskytuje vlastníkovi lepší možnosti právní ochrany jeho obchodních značek proti zneužití v zahraničí.

Možnosti odvolání

Proti rozhodnutí Úřadu (jde-li o rozhodnutí v prvním stupni) lze podat ve lhůtě 1 měsíce ode dne doručení rozhodnutí rozklad. O rozkladu rozhoduje předseda Úřadu.

Věcné odůvodnění rozkladu musí být předloženo ve lhůtě 1 měsíce ode dne podání rozkladu.

Lhůtu k podání rozkladu, ani lhůtu k podání věcného odůvodnění rozkladu, nelze prodloužit a její zmeškání nelze prominout. 

(§ 42 zákona č. 441/2003 Sb.)

Za přijetí rozkladu se platí správní poplatek ve výši 1000 Kč, který je splatný ve lhůtě pro podání rozkladu (není-li poplatek zaplacen ve lhůtě splatnosti, považuje se rozklad za nepodaný). 

(zákon č. 634/2004 Sb., položka 127)

Legislativa

Sankce

None

Časté dotazy

None