Hlavní informace
Příjemce důchodu má povinnost do 8 dnů ohlásit České správě sociálního zabezpečení, která je plátcem jeho důchodu, skutečnosti rozhodné pro nárok na důchod, jeho výši nebo výplatu.
Hlášením skutečností rozhodných pro nárok na důchod, jeho výši nebo výplatu České správě sociálního zabezpečení plníte zákonem danou povinnost. Z podání, kterým vy jako oprávněný nebo jiný příjemce důchodu ohlašujete tyto rozhodné skutečnosti, Česká správa sociálního zabezpečení získává informace, na jejichž základě následně může dojít k úpravě výše vám vypláceného důchodu, způsobu jeho poskytování, k zastavení či uvolnění výplaty důchodu nebo k přezkoumání trvání nároku na něj.
Ohlašovací povinnost v příkladech
Ohlašovací povinnost společná pro všechny druhy důchodu:
Jste-li oprávněným či jiným příjemcem důchodu, máte povinnost ohlásit změnu adresy místa trvalého pobytu nebo jiného pobytu na území České republiky, popřípadě bydliště v cizině (k ohlášení této skutečnosti lze využít tiskopis dostupný na ePortálu České správy sociálního zabezpečení.
Starobní důchod
Jste-li poživatelem předčasného starobního důchodu a v období před dosažením důchodového věku začnete vykonávat výdělečnou činnost zakládající účast na důchodovém pojištění, máte vy a váš zaměstnavatel povinnost tuto skutečnost nahlásit. Tuto povinnost je možné splnit i tím, že pouze spolupodepíšete hlášení, které České správě sociálního zabezpečení v této záležitosti zasílá váš zaměstnavatel.
Vdovský/vdovecký důchod
Jste-li poživatelem vdovského či vdoveckého důchodu, máte povinnost ohlásit uzavření nového manželství.
Je-li vám vdovský či vdovecký důchod vyplácen i po uplynutí jednoho roku od smrti manžela/manželky z důvodu péče o nezaopatřené dítě, máte povinnost ohlásit skutečnost, že toto dítě přestalo splňovat podmínku nezaopatřenosti, např. přestalo se soustavně připravovat na budoucí povolání.
Sirotčí důchod
Jste-li poživatelem sirotčího důchodu a ukončíte-li nebo přerušíte-li vaše studium dříve, než bylo uvedeno v odevzdaném potvrzení o studiu, nebo změníte-li formu studia, máte povinnost tuto skutečnost oznámit.
Je-li vám vyplácen sirotčí důchod a vy v době, kdy jste studentem dálkového, distančního, večerního nebo kombinovaného studia, začnete vykonávat výdělečnou činnost zakládající účast na důchodovém pojištění nebo pobírat podporu v nezaměstnanosti či podporu při rekvalifikaci, je i v těchto případech vaší povinností danou skutečnost oznámit.
Týká se vás to pokud
Jste-li příjemce jakéhokoli druhu důchodu a změnily se skutečnosti rozhodné pro trvání nároku na tento důchod, jeho výši, výplatu či poskytování, máte vůči České správě sociálního zabezpečení, jako plátci důchodu, ohlašovací povinnost, tj. povinnost tyto rozhodné skutečnosti ohlásit do 8 dnů.
Kdy službu řešit
Skutečnosti rozhodné pro nárok na důchod, jeho výši nebo výplatu jste povinen ohlásit České správě sociálního zabezpečení do 8 dnů ode dne, kdy daná skutečnost nastala nebo jste se o ní dozvěděl.
Vyřízení služby
Co potřebujete pokud službu řešíte
Ke splnění ohlašovací povinnosti je nezbytné učinit písemné podání, v němž jasně ohlásíte skutečnost rozhodnou pro nárok na důchod, jeho výši nebo výplatu. V podání je nezbytné uvést vaše rodné číslo (popřípadě, jste-li jiný příjemce důchodu, uvedete rodné číslo oprávněného).
K vašemu podání je v některých případech nutné připojit doklad prokazující příslušnou vámi ohlašovanou skutečnost, tj. např. potvrzení školy o ukončení vašeho studia, oddací list dokládající uzavření nového manželství.
Kde a jak službu řešit
1. krok
Ohlášení skutečnosti rozhodné pro nárok na důchod, jeho výši nebo výplatu můžete učinit:
- osobně u okresní správy sociálního zabezpečení, v Praze u Pražské správy sociálního zabezpečení a v Brně u Městské správy sociálního zabezpečení, která je příslušná podle místa trvalého pobytu. Příslušná správa sociálního zabezpečení s vámi ohlašovanou skutečnost sepíše a vy příslušný doklad stvrdíte svým podpisem. Následně ho správa sociálního zabezpečení postoupí České správě sociálního zabezpečení.
- poštou zasláním na adresu České správy sociálního zabezpečení, popřípadě na adresu správy sociálního zabezpečení příslušné dle místa trvalého pobytu, která vaše podání bezodkladně postoupí České správě sociálního zabezpečení.
2. krok
Česká správa sociálního zabezpečení posoudí na základě vámi ohlášené skutečnosti, zda dojde ke změně v nároku na důchod, ke změně v jeho výši, výplatě či poukazování.
- Pokud k některé ze změn dojde, Česká správa sociálního zabezpečení učiní tomu odpovídající kroky. Například odejme důchod, zastaví jeho výplatu, upraví výši důchodu (popřípadě i vyčíslí přeplatek vzniklý na vašem důchodu a uloží vám povinnost neprávem vyplacené částky důchodu vrátit). V této věci vám bude vždy zasláno příslušné rozhodnutí.
- Nedojde-li v důsledku vámi ohlášené skutečnosti k žádné změně, neučiní Česká správa sociálního zabezpečení žádné kroky, tj. bude váš důchod nadále vyplácet ve výši a způsobem jako doposud.
3. krok
Dojde-li na základě ohlášení rozhodné skutečnosti mimo jiné ke vzniku přeplatku na důchodu za dobu, kdy byl důchod vyplácen neprávem nebo ve vyšší nenáležející částce, obdržíte od České správy sociálního zabezpečení o této skutečnosti rozhodnutí. Tímto rozhodnutím vám bude uložena povinnost nenáležející částky důchodu vrátit.
Kolik budete platit
Podání uskutečněné poštou je zpoplatněnou dle platného ceníku České pošty či zahraniční poštovní instituce. Úkony provedené osobně zpoplatněny nejsou.
Doplňující informace
Jaký má služba benefit
Včasným ohlašováním rozhodných skutečností pro nárok na důchod, jeho výši nebo výplatu předcházíte nepříjemné situaci v podobě uložení povinnosti vrátit České správě sociálního zabezpečení neprávem vyplacené částky důchodu. Pokud totiž svoji ohlašovací povinnost nesplníte včas (popřípadě vůbec), může být v důsledku toho zastavena výplata důchodu, důchod snížen či úplně odejmut se zpožděním, čímž dojde ke vzniku přeplatek, který budete muset uhradit.
Možnosti odvolání
Nejsou uvedeny.
Legislativa
Sankce
None
Časté dotazy
None