Hlavní informace
Zahraniční fyzické osoby, které nemají dostatečné finanční prostředky k tomu, aby mohly předložit svůj spor nebo uplatnit svoje práva u českého soudu a nést náklady s tím spojené (např. ustanovení zástupce či tlumočníka v řízení, osvobození od soudních poplatků a od placení zálohy na náklady důkazů apod.) mohou požádat o zajištění (úplné či částečné) bezplatné právní pomoci v přeshraničních sporech, které rozhoduje soud České republiky.
Přeshraničním sporem se rozumí spor vyplývající z občanskoprávních nebo obchodněprávních vztahů, jehož účastník má místo svého pobytu v jiném členském státě Evropské unie, než ve kterém působí soud, který spor rozhoduje. Za řízení o přeshraničním sporu se považují též všechna řízení navazující na řízení o přeshraničním sporu, rozumí se tím řízení o všech řádných i mimořádných opravných prostředcích (v ČR odvolání, obnova řízení, dovolání), jakož i řízení o uznání rozhodnutí, řízení o prohlášení vykonatelnosti a řízení vykonávací nebo exekuční.
Za přeshraniční spor se nepovažuje spor vyplývající ze správních vztahů mezi občanem a správním úřadem, tj. spor projednávaný správními soudy v soudním řízení správním.
Bližší informace lze nalézt na webových stránkách Evropského soudního atlasu ve věcech občanských a Ministerstva spravedlnosti České republiky.
Informace k bezplatné právní pomoci pro tuzemské osoby v EU jsou k dispozici pod službou Žádost tuzemské osoby o (přeshraniční) právní pomoc.
Týká se vás to pokud
Tato služba se vás týká, jde-li o zajištění právní pomoci v přeshraničních sporech v rámci Evropské unie v případech, kdy soudem, který spor rozhoduje, je soud ČR, a jste-li fyzickou osobou, která nemá dostatečné finanční prostředky k tomu, aby mohla předložit svůj spor nebo uplatnit svoje práva u tohoto soudu a nést náklady s tím spojené.
Pokud je soudem, který spor rozhoduje, soud České republiky, zajišťuje právní pomoc v přeshraničním sporu tento soud. Ten také zkoumá, zda fyzická osoba („zahraniční oprávněná osoba“) splňuje následující podmínky:
- zda má místo trvalého pobytu nebo se obvykle zdržuje na území jiného členského státu než České republiky,
- zda podala soudu sama nebo prostřednictvím k tomu příslušného orgánu členského státu anebo prostřednictvím Ministerstva spravedlnosti ČR žádost o zajištění právní pomoci v přeshraničním sporu podle vzoru, který stanoví prováděcí právní předpis,
- zda její finanční a sociální poměry odůvodňují přiznat jí zcela nebo zčásti osvobození od soudních poplatků a
- zda žádost o zajištění právní pomoci v přeshraničním sporu není zjevně bezdůvodná vzhledem k tomu, že jde o svévolné nebo zřejmě bezúspěšné uplatňování nebo bránění práva.
Kdy službu řešit
Tuto službu je možné využít kdykoli v souvislosti se soudním řízením, jde-li o zajištění právní pomoci v přeshraničních sporech v rámci Evropské unie v případech, kdy soudem, který spor rozhoduje, je soud ČR, a jste-li fyzickou osobou, která nemá dostatečné finanční prostředky k tomu, aby mohla předložit svůj spor nebo uplatnit svoje práva v civilních věcech u tohoto soudu a nést náklady s tím spojené.
Vyřízení služby
Co potřebujete pokud službu řešíte
Je nezbytné, aby žadatel o právní pomoc žádost řádně vyplnil, vlastnoručně podepsal a připojil k ní doklady, na něž v žádosti odkazuje (např. doklad o jeho příjmu, rozhodnutí o přiznání podpory v nezaměstnanosti, sociálních dávek atd.).
Kde a jak službu řešit
Žádost spolu s přílohami lze podat příslušnému předávajícímu orgánu členského státu, v němž má fyzická osoba bydliště nebo obvyklý pobyt. Ten ji následně předá Ministerstvu spravedlnosti ČR.
Žádost spolu s přílohami lze podat osobně či zaslat na adresu: Ministerstvo spravedlnosti ČR, mezinárodní odbor civilní, Vyšehradská 16, 128 10 Praha 2. Ministerstvo spravedlnosti ČR ji poté postoupí příslušnému soudu.
Kolik budete platit
Tato služba je poskytována zdarma.
Doplňující informace
Jaký má služba benefit
Zajištění (úplné či částečné) bezplatné právní pomoci v přeshraničních sporech v rámci Evropské unie v případech, kdy soudem, který spor rozhoduje, je soud České republiky.
Možnosti odvolání
Proti usnesení soudu o odmítnutí nebo zamítnutí žádosti o zajištění právní pomoci a proti výroku usnesení o ustanovení zástupce lze podat odvolání podle § 201 a násl. zákona č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, ve znění pozdějších předpisů, do 15 dnů ode dne doručení k soudu druhého stupně prostřednictvím soudu prvostupňového.
Legislativa
Sankce
None
Časté dotazy
None