Vyšší odborné vzdělávání

Cílem vyššího odborného vzdělávání je rozvoj a prohlubování znalostí a dovedností studenta získaných ve středním vzdělávání. Poskytuje všeobecné a odborné vzdělání a praktickou přípravu pro výkon náročných činností. Studium je ukončeno absolutoriem, absolventi získávají vysvědčení o absolutoriu a právo užívat neakademický titul “diplomový specialista” (DiS.). Součástí absolutoria je obhajoba absolventské práce. 

Studijní programy jsou tříleté včetně odborné praxe (u zdravotnických oborů v kombinované formě vzdělávání trvají 3,5 roku). Na veřejných vyšších odborných školách (VOŠ) se hradí školné do limitu 5 000 Kč v závislosti na oboru vzdělání za školní rok. Na soukromých a církevních VOŠ není limit stanoven. 

Přijímací řízení

Podmínkou přijetí je ukončení středního vzdělání s maturitní zkouškou a úspěšné absolvování přijímacího řízení. Podrobnosti přijímacího řízení určí ředitel školy, který předem musí stanovit jeho kritéria a vymezit jejich vzájemnou váhu. 

Rozhodnutí o přijetí nebo nepřijetí uchazeče ke studiu zveřejní ředitel školy prostřednictvím seznamu přijatých uchazečů do sedmi dnů od stanovení výsledků příjímacího řízení (nebo od konání příjímací zkoušky, pokud je součástí řízení). Nepřijatí uchazeči mohou pak do 15 dnů podat odvolání. Přijatí uchazeči se stávají studenty dnem zápisu, který je stanoven školou, nejpozději se ale koná 31. října. 

Při výběru může zájemcům o studium na VOŠ sloužit také webová stránka Infoabsolvent, která je však pouze v českém jazyce. 

Hodnocení a docházka

Na VOŠ se užívá standardní kvalifikační systém ECTS. Předměty jsou ukončovány zápočtem, kvalifikovaným zápočtem nebo zkouškou ve čtyřech stupních (1 – výborně, 2 – velmi dobře, 3 – dobře, 4 – nevyhověl/a). Stejnými známkami se hodnotí i absolutorium. Student je povinen účastnit se výuky.

Ve srovnání s vysokými školami je součástí vyššího odborného vzdělávání praktická příprava, která je také realizována na pracovištích fyzických nebo právnických osob, které mají oprávnění k činnosti související s daným oborem vzdělávání. 

Přechod na vysokou školu

Absolvování vzdělávacího programu vyššího odborného vzdělávání neumožňuje přístup do navazujícího magisterského studia, ke kterému je třeba ukončený bakalářský studijní program na vysoké škole. Absolventi vyššího odborného vzdělávání mohou ale být přijati do vyššího ročníku příbuzného bakalářského studijního programu. Toto je však plně v kompetenci vysokých škol.

VOŠ a Erasmus+

Studenti VOŠ, které získají Erasmus University Charter, se mohou účastnit mezinárodních mobilit v rámci programu Erasmus+ pro vysokoškolské vzdělávání. Všichni studenti VOŠ pak mají možnost účastnit se výměn a projektů v rámci Erasmus+ pro odborné vzdělávání. Úspěšní účastníci těchto stáží se pak mohou zapojit do iniciativy EuroApprentices Network, neboli Síť Euro-učňů.