Předpokladem dodávky elektřiny nebo plynu do odběrného místa zákazníka je připojení odběrného místa k distribuční soustavě (uzavření smlouvy o připojení). Zákazník (spotřebitel) má právo na uzavření smlouvy o připojení a na připojení svého odběrného elektrického/plynového zařízení k distribuční soustavě, pokud splňuje podmínky připojení a obchodní podmínky stanovené Pravidly provozování/Řádem provozovatele distribuční soustavy a má k připojení souhlas vlastníka dotčené nemovitosti. Zákazník hradí podíl na nezbytných nákladech spojených s připojením k soustavě a s rezervací kapacity. Náklady se nehradí v případě, že odběrné místo je již připojeno a nemění se technické podmínky (nejčastěji se náklady hradí v případech prvního připojení odběrného místa, např. novostavby domu či bytu). Ve věci smlouvy o připojení je třeba se obrátit na místně příslušného provozovatele distribuční soustavy, kterého nelze vybrat, je dán územím.
Jedná-li se o již připojené odběrné místo, smlouvu o připojení zpravidla řeší dodavatel na základě plné moci udělené zákazníkem v souvislosti se smlouvou o sdružených službách dodávky elektřiny/plynu.
Vlastní dodávka elektřiny nebo plynu se realizuje na základě smlouvy uzavřené s dodavatelem = obchodníkem s elektřinou nebo plynem (nejčastěji smlouva o sdružených službách dodávky elektřiny nebo plynu, která sdružuje službu dodávky komodity a její dopravy – distribuce). Zákazník (spotřebitel) má právo na volbu dodavatele energií.
Zákazník (spotřebitel) má právo na bezplatnou změnu dodavatele. Musí však pamatovat na podmínky smluvního vztahu se stávajícím dodavatelem, protože smluvní povinnost setrvat ve smluvním vztahu po dohodnutou dobu bývá utvrzena smluvní pokutou, takže předčasná změna dodavatele se nemusí vyplatit.
Smlouva o sdružených službách dodávky elektřiny/plynu má soukromoprávní charakter. Zákazník (spotřebitel) by měl před jejím podpisem porozumět smluvním podmínkám a uzavřenou smlouvu pečlivě uložit.
Cena dodávky elektřiny nebo plynu se sestává z části neregulované (smluvní) a regulované (daná cenovým rozhodnutím Energetického regulačního úřadu). Neregulovanou část ceny může zákazník ovlivnit volbou dodavatele, neboť je předmětem konkurence dodavatelů.
Výše neregulované části ceny (cena za komoditu – elektřinu, plyn) tak bývá hlavním kritériem pro volbu dodavatele, neměla by být však kritériem jediným. Důležité jsou i jiné smluvní podmínky, kvalita komunikace (bezplatná telefonní linka), on-line zákaznický účet, reference dodavatele atp.
Pro účely srovnání ceny za komoditu jsou zákazníkovi k dispozici různé on-line srovnávače, kalkulátory. Vybírat je třeba především ty, které nevyžadují žádné osobní údaje zákazníka, tím se vyloučí možnosti jejich zneužití.
Pro účely srovnání ceny dodávky elektřiny nebo plynu (nabídek ceníků a produktů dodavatelů) lze využít kalkulátor uveřejněný na
webových stránkách regulátora, kterým je Energetický regulační úřad.
Vznikne-li problém s připojením odběrného místa nebo s dodavatelem v souvislosti s dodávkou elektřiny/plynu do odběrného místa, pak je možné podat podnět ke kontrole dozorovému orgánu, kterým je Energetický regulační úřad.
Energetický regulační úřad kontroluje dodržování zákonných povinností provozovatelů distribučních soustav nebo dodavatelů. Zjistí-li Energetický regulační úřad porušení zákonné povinnosti, pak uloží sankci (zpravidla pokutu). Z pohledu zákazníka (spotřebitele) má pro jeho smluvní vztah veřejnoprávní kontrola význam spíše preventivní.
V případně, že vznikne spor mezi dodavatelem a zákazníkem (spotřebitelem) v souvislosti s uzavřenou smlouvou, jedná se o soukromoprávní spor, který nelze řešit z moci úřední. V případě, že se smluvní strany nedohodnou, pak je řešením návrhové sporné řízení. Subjektem rozhodování je soud nebo Energetický regulační úřad v případech upravených energetickým zákonem, jedná se o tzv. mimosoudní řešení spotřebitelských sporů.
Energetický zákon stanoví, že odběr elektřiny nebo plynu při opakovaném neplnění platebních povinností, které nejsou splněny ani po upozornění, je neoprávněným odběrem, který se zakazuje. Dodavatel je oprávněn odběrné místo v případě neoprávněného odběru nechat odpojit od elektřiny nebo plynu. V případě, že tedy zákazník není schopen hradit zálohy nebo jiné platby za dodávku elektřiny nebo plynu (nepříznivá životní situace, nízkopříjmová domácnost atp.) a nedohodne se s dodavatelem na řešení (např. snížení záloh, splátkový kalendář), pak nezbývá než situaci řešit jinak, např.
cestou sociální pomoci.